UWAGA!

Mieszkania zamiast mleczarni

 Elbląg, Mieszkania zamiast mleczarni
(fot. Anna Dembińska)

Teren po byłej mleczarni przy ul. Bema ma kupić jeden z ostródzkich deweloperów, który chce zbudować tutaj osiedle mieszkaniowe. Przedwstępna umowa sprzedaży już została podpisana, do 30 czerwca transakcja ma być sfinalizowana.

Teren po byłej mleczarni przy ul. Bema ma około 2,2 hektara powierzchni. Należy do firmy Spomlek z Radzynia Podlaskiego, która w 2010 roku przejęła Elbląską Spółdzielnię Mleczarską. Od lat w tym miejscu nie odbywa się już produkcja mleka, która w całości została przeniesiona do Młynar, w Elblągu mieszczą się jedynie biura.
       - Aktualnie w Oddziale Młynary (wcześniej oddział Elbląg) pracuje 119 osób. Do września na terenie zakładu w Elblągu pozostanie jedynie trzech pracowników obsługujących magazyn rolny, w związku z koniecznością znalezienia odpowiedniej lokalizacji w Młynarach. Zmiana miejsca pracy pracowników nie wiązała się z żadną redukcją zatrudnienia – zapewnia Paweł Gaca, wiceprezes Spomleku.
       Wkrótce przy ul. Bema powstanie prawdopodobnie osiedle mieszkaniowe, bo właściciel terenu podpisał już umowę przedwstępną sprzedaży z jednym ostródzkich deweloperów. Obie strony nie chcą zdradzić kwoty transakcji, zasłaniając się tajemnicą handlową. Wiadomo jedynie, że do sfinalizowania umowy ma dojść najpóźniej 30 czerwca.

  Elbląg, Mieszkania zamiast mleczarni
(fot. Anna Demińska)

Mimo że mleczarnia przy ul. Bema istnieje od 1889 roku, teren nie jest objęty ochroną konserwatorską. Nie jest też gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. Prace nad jego uchwaleniem trwają w ratuszu od 2011 roku. Projekt uchwały zakłada, że działki po byłej mleczarni będą właśnie przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Obecnie urzędnicy nanoszą uwagi do planu, zgłoszone podczas konsultacji społecznych, dopiero wtedy uchwałą w tej sprawie zajmą się radni.
      
       Historia mleczarni w pigułce
       Mleczarnia przy dzisiejszej ulicy Bema powstała w 1889 roku. Pierwszy zakład w tym miejscu zbudował Hermann Schroeter, tworząc największą mleczarnię w ówczesnych Prusach Wschodnich. Po jego śmierci firmę przejął syn Otto, za którego czasów mleczarnia przerabiała 30 milionów litrów mleka i zatrudniała ponad 500 osób. Cała rodzina Schroeterów opuściła Elbląg przed nadejściem Armii Czerwonej. Po wojnie produkcję udało się wznowić, mimo że żołnierze Armii Czerwonej wywieźli praktycznie całe wyposażenie. W 1951 roku powstała Elbląska Spółdzielnia Mleczarska, która przez kilkadziesiąt lat produkowała dla elblążan sery żółte, masło i twarogi. W 2009 roku przetworzyła 30 milionów litrów mleka. Już wtedy cała produkcja odbywała się w Młynarach, bo elbląski zakład przy ul. Bema nie spełniał nowoczesnych norm produkcji mleka. ESM pozostawił w Elblągu jedynie biura, próbując sprzedać całą nieruchomość. W 2009 roku cena wywoławcza wynosiła 10 milionów złotych. W 2010 roku ESM przejął Spomlek z Radzynia Podlaskiego.
      
      

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląska Spółdzielnia Mleczarska nie została przejęta a nastąpiło połączenie. Elbląska Spółdzielnia Mleczarska powstała na początku lat 90-tych. Wcześniej funkcjonowała jako Okregowa Spóldzielnia Mleczarska w Elblągu. Fajnie że przypomniano fistorję ale trzeba sie troche postarać
 • Czyli kolejny zakład dawnego Elbląga zniknie z powierzchni ziemi. Podobna sytuacja była z Rzeźnią Miejską - też nie wpisano jej do rejestru zabytków. Rozebrano wszystko - łącznie z oryginalną wieżą wodną. Dzisiaj mamy tam market Ed. Leclerque i parking.
 • Mieszkania mieszkania, co z tego jak ludzie nie maja gdzie zarobic na te mieszkania!
 • Skoro cały czas deweloperzy budują to chyba jednak mają gdzie zarobić, za darmo ich nie oddają:/
 • jakoś to ostródowe maja lepsze wzięcie (branie ) w elblaskich wilkowyjach. .. .niż miejscowe(?)
 • Tak od swojej strony to chciałbym żeby przy budowie nowych osiedli pomyślano więcej o miejscach parkingowych, placach zabaw, ławeczkach dla starszych osób, zieleni i całej infrastrukturze. Często widuję nowe budynki a miejsca wokół mało na powyższe sprawy. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  MieszkaniecE-ga(2014-05-16)
 • 30 milionów litrów mleka (w czasie 1 roku oczywiście) to tylko około 80 ton dziennie. Hero
 • Nie deweloper powinien sprzedawać za ogromne pieniądze mieszkania tylko miasto powinno zakupić budynki i przerobić na mieszkania komunalne. Gratulacje dla Mlynar. Małe miasto a pokonalo Elblag przyciągając do siebie ogromny zaklad.
 • deweloperzy ciągna kase od państwa, jest przeciez bonus na zakup nowych mieszkań dla mlodych
 • abo wyjsciu na włąsny ogrodek, tak np. budują wielorodzinie we Wrocławiu- cudnie
 • Wie ktoś może co słychać w największej mleczarni w Polsce Północnej, wybudowanej za Gierka w Pasłęku ???? Hero.
 • " nie spełniała nowoczesnych norm" . .. No i dziekujemy unii!!! pracę straciło wielu ludzi, zakład padł! a mnie masło smakowało z ESM, nawet jesli bylo robione nie nowoczesna norma. jeszcze raz-dobrze ze mamy unijne standardy! dzieki nim zyje sie lepiej! Bedziemy mieli gdzie mieszkac, tylko pytanie ZA CO???
Reklama