UWAGA!

Miliony popłyną w rurach

 
Elbląg, Miliony popłyną w rurach
Fot. Michał Skroboszewski

102 miliony złotych na inwestycje w najbliższych czterech latach chce wydać Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Plan mają zatwierdzić radni na środowej sesji.

Największym problemem, z jakim w ostatnich miesiącach zmagało się EPWiK, była obecność ośliczki w części sieci wodociągowej w mieście. Na walkę z tym małym skorupiakiem wydano kilkaset tysięcy złotych, dzięki czemu udało się go wyeliminować z sieci na terenie Elbląga, ale problem nadal jest aktualny. - Niedawno znaleźliśmy ognisko ośliczki poza terenem miasta, ale zasilanym też z tej strefy wodociągowej i to pokazuje jak trudna, długotrwała i konsekwentna musi być walka z tym skorupiakiem – mówił w październiku Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK.
       By ostatecznie wygrać walkę z ośliczką, potrzebne są inwestycje, m.in. wprowadzenie nowego, niewyczuwalnego dla mieszkańców, systemu dezynfekcji wody i budowa stacji uzdatniania wody na ujęciu w Szopach wraz z modernizacją przepompowni wody przy ul. Nowodworskiej. Ma to w sumie kosztować około 10 milionów złotych w ciągu najbliższych czterech lat. To jedne z wielu wydatków, które musi ponieść EPWiK. W czteroletnim planie, który został przygotowany na środową sesję Rady Miejskiej, konieczne inwestycje dyrekcja EPWiK wyceniła na 102 miliony złotych. 35 milionów ma pochodzić z odpisów amortyzacyjnych miejskiej spółki, reszta – ze środków unijnych i pożyczek, o które przedsiębiorstwo będzie zabiegać. Plan muszą zatwierdzić radni.
       Najwięcej, bo aż 63 miliony złotych ma kosztować modernizacja oczyszczalni ścieków (inwestycję zaplanowano na lata 2018-2020). Wśród innych wydatków znalazły się m.in.: budowa przepompowni przy ul. Kotwiczej i Grochowskiej wraz z kanalizacją sanitarną w dzielnicy Zawodzie, przebudowa przepompowni ścieków przy ul. Malborskiej i Tamka wraz z odcinkami kanalizacji sanitarnej na Zatorzu i w Śródmieściu, przebudowa przepompowni ścieków przy ul. Mazurskiej wraz z odcinkami kanalizacji sanitarnej i budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Mazurskiej.
       Dużym problemem jest także kanalizacja deszczowa. „Stan techniczny kanalizacji deszczowej w mieście nie jest w pełni zadowalający. Część kanałów deszczowych z uwagi na zbyt małą przepustowość nie spełnia należycie swojej funkcji, powodując w czasie długotrwałych opadów wybijanie wody poprzez włazy studzienek rewizyjnych oraz zalewanie piwnic. System kanalizacji deszczowej na terenie miasta wymaga pilnej modernizacji” - czytamy w planie inwestycyjnym EPWiK. Na ten cel zaplanowano w sumie 7 milionów złotych.
       I na koniec dobra informacja: w 2016 roku ceny wody w Elblągu nie wzrosną.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wodę lać trzeba umieć.
 • Uwaga płaczą ile mają wydać, to znak że przygotowują wzrost opłat za ścieki i wodę.
 • A dlaczego wodociągi w miascie 100 tys mieszkańców w Skandynawii zatrudniają ok. 150 pracowników, a nasze ok 350 ? A dlaczego nigdy w naszych wódociągach nie było konkursu na wolne etaty ? A dlaczego musimy robić slalom na każdej ulicy w Elblągu pomiędzy studzienkami ? A dlaczego dyrektoerm technicznym została pani J. całkowity abnegat tego stanowiska ? A dlaczego SUW Malborska korzysta ze studni wybudowanych na wysypisku śmieci - sprzed II wojny św. ? A dlaczego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  3
  A_dlaczego?(2015-12-28)
 • A co z kanalizacją na Dąbrowie? W pobliżu są ujęcia wody, a miasto pozwala na szamba, które bardzo często przepuszczają. Ewenementem jest też prywatna kanalizacja na Lipowej - ktoś wydał na to zgodę, a teraz miasto nie może się dogadać z właścicielem na temat odkupu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  zenekrazdwatrzy(2015-12-28)
 • "Część kanałów deszczowych z uwagi na zbyt małą przepustowość nie spełnia należycie swojej funkcji, powodując w czasie długotrwałych opadów wybijanie wody poprzez włazy studzienek rewizyjnych oraz zalewanie piwnic. "-Nie rozumiem, co ma wspólnego instalacja deszczowa z kanalizacją, bo studzienki rewizyjne w piwnicach to instalacja kanalizacyjna -czyżby WiK by odciążyć "burzówki " powpinał się w kanalizację:przez to oczyszyczalnia nie wyrabia. Szykujecie podwyzke????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  kreciknowy(2015-12-28)
 • Miszkurka2000 Na Pocztowej przy ogólniaku śmierdzi od lat z kanalizacji. Z tym też coś trzeba zrobić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Miszkurka2000(2015-12-28)
 • W EPWIK juz za komuny trzeba bylo miec plecy zeby sie dostac, a co dopiero teraz. Ekipa podstarzalych lewackich urzedasow siedzi tam od Gierka.
 • To jedna z monopolistycznych instytucji, za ktora musimy slono placic. Czy tez czesto widzicie ich calkiem nowy sprzet, auta z ponadprzecietnej półki? Ekipy spiacych na lopacie fachowcow? Ktos za to slono musi bulić. ..
 • A co z pozapadanymi studzienkami na drogach równieź tych nowych ? Czy urzędnicze " mózgi " są w stanie wyegzekwować naprawę tego cudu techniki ? To chyba jest wielkie wyzwanie. Mierzeję chcą kopać a studzienek nie potrafią naprawić. !!! Myślę , źe osoby odpowiedzialne za nadzór nad drogami powinny juź szukać innej pracy np. sprzątanie ulic ale to odpowiedzialna praca i mogą nie dać rady !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  piekarczykpan(2015-12-29)
 • i smierdzaca woda na trybunalskiej od 1,5 roku chwile byla chyba normalna, A tak chlore smierdzie herbata przegotowana dla mnie nie do picia ! Syf cuchnie chlorem ! nawet przy kapieli cuchnie na maxa, Waly, waly, waly, !!!! Jeszcze jak oddamy dla zyda nasze zbiorniki wody to bedzie tylko gorsza! ! ! !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  wielkaradna(2015-12-29)
 • Stare rury to i osliczka sie znajdzie ! syf plus
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Bartek,kvhgk(2015-12-29)
 • A dlaczego stację ul. Królewiecka oddano 2 lata po terminie ? A dlaczego w trakcie jej budowania zwiększono znacznie wartość tej budowy ? A dlaczego praktycznie żadna firma z Elbląga nie chce robić dla EPWiK ? A jeśli wiele robót dla EPWiK robią firmy z Gdańska, Poznania itp czy to jest taniej czy to jest drożej ? A czy większe kwoty są potem umieszczane w cenie wody i ścieków ? A dlaczego pani. J jest taka chamska ? A dlaczego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  A_dlaczego_2(2015-12-29)
Reklama