UWAGA!

Moda na informatyków i fryzjerów

Zakończyły się rekrutacje do elbląskich szkół ponadgimnazjalnych. Nowy rok szkolny rozpocznie w nich 2133 absolwentów gimnazjów w 71 oddziałach klas pierwszych. Najwięcej będzie się uczyło w technikach - 906, w liceach ogólnokształcących - 832, a w zasadniczych szkołach zawodowych - 395 uczniów.

Dane statystyczne z tegorocznego naboru potwierdzają wzrost zainteresowania młodzieży zdobyciem konkretnego zawodu. Wielu młodych absolwentów gimnazjów, podejmując takie decyzje, planuje w przyszłości dalszą edukację na studiach, a w przypadku niepowodzenia, jak tłumaczą, będą mieli już zapewnioną zawodową egzystencję.
     Do najbardziej popularnych, wybieranych kierunków kształcenia, od kilku lat należy informatyka. Szlify technika informatyka zdecydowało się zdobyć 149 osób. Głównie dziewczęta będą się kształciły w zawodach: technika ekonomisty - 139 osób, technika hotelarstwa - 104, technika usług fryzjerskich - 62 osoby. Do tych najbardziej popularnych kierunków należy także technik logistyk - 104 osoby i technik krajobrazu - 63 osoby.
     Na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej rekordy popularności bije profesja fryzjera, na którą zdecydowały się 63 osoby, a także kucharz małej gastronomii - 54 i sprzedawca - 56.
     Młodzież będzie zdobywała także ostrogi zawodowe techników: budownictwa, odlewnictwa, handlowca, pojazdów samochodowych, elektronika, technologii drewna, organizacji usług gastronomicznych oraz żywienia i gospodarstwa domowego.
     W szkołach zawodowych uruchomiono specjalności: mechanika pojazdów samochodowych, stolarza, operatora urządzeń przemysłu chemicznego, lakiernika, ślusarza, elektryka, cieśli murarza, betoniarza zbrojarza, blacharza i elektromechanika pojazdów samochodowych.
     Jak się bliżej przypatrzyć perspektywom zawodowym wymienionych profesji, to kojarzą się one przede wszystkim z elbląskimi firmami. Być może ta młodzież upatruje swoje szanse na zatrudnienie w lokalnych przedsiębiorstwach i usługach turystycznych, chociaż największa ilość kandydatów na fryzjerów już dzisiaj tłumaczy swój wybór perspektywą dobrze płatnej pracy w krajach zachodniej Europy.
     Na starcie nowego roku szkolnego życzymy wszystkim absolwentom gimnazjów wytrwałości w dążeniu do wybranych celów.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • miasto umiera, zarząd śpi i buduje sobie ratusz, katastrofa!!!! niech Słonina zdłoży dymisję, przeciez dalej tak nie można, no przecież to straszne co z tym miastem zrobili przez te 15 lat, okropnośc,
 • To wez sie człowieku sam do roboty, a nie tylko narzekasz. Malkontent malkontentem pogania- LENIE i tyle!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ferdek.Schichau(2008-08-31)
 • A Pani Naczelnik uM uprawia własną politykę
 • No za czasów Słoniny, elblag napewno zrobił sie ŁADNY, czysty, drogi proste. Pomijając miejsca rozrywki dla młodzieży ktorych w Eg nie ma, to jednak z praca krucho. A jak jest, to dobrze jak 1600 na rędke. Eh, smutno. Moja rada dla pierwszaków. .. .róbcie wszytko, zeby na studia wyjechac do innego miasta, a tu wracać na wkacje.
 • a napiszcie coś o koziołku matołku
 • Mnie to już się rzygać po prostu chce jak ciągle słyszę jak to Słonina jest be i jak tu źle w Elblągu. A kto was niby tu trzyma? Co rogatki zamknięte i nie można wyjechać? Bo tak najlepiej, samemu dupy się nie chce ruszyć tylko wiecznie narzekać, to potraficie i więcej nic!!!
Reklama