UWAGA!

Moskwa to nie kieszeń bez dna

Rosyjski rząd przyjął długo oczekiwany nad Pregołą Celowy Program Rozwoju Obwodu Kaliningradzkiego.

Pod okiem pełnomocników prezydenta została też powołana specjalna Rada Konsultacyjna. Do jej zadań należeć będzie m.in. przedstawianie analiz i prognoz związanych z zabezpieczeniem narodowych interesów i bezpieczeństwa Rosji w regionie, a także kontrolowanie realizacji poszczególnych przedsięwzięć znajdujących się w programie. Decyzja o powołaniu Rady Konsultacyjnej stanowi w Rosji wyjątek, bowiem takie organy doradcze istnieją tylko w centrach okręgów federalnych. W skład nowo powołanej Rady Konsultacyjnej weszli szefowie regionalnych struktur federalnej władzy wykonawczej, a także gubernator obwodu Władimir Jegorow oraz przewodniczący Dumy Obwodowej Władimir Nikitin.
     Budżet centralny planuje wydzielić pieniądze na realizacje zadań związanych z transportem, ekologią, produkcją uniezależniająca obwód od importu oraz na niektóre projekty zabezpieczenia socjalnego. Nie wiadomo, czy uda się przeforsować projekt budowy kolejnej elektrociepłowni, bo na przeszkodzie stanęły interesy Gazpromu, który twierdzi, że nieopłacalna jest budowa na terenie obwodu drugiej nitki gazociągu. Poza tym nie ma jeszcze wypracowanej koncepcji, którędy poprowadzony zostanie gazociąg - przez Litwę czy przez Polskę. Jest to niezmiernie ważny dla obwodu projekt, ponieważ od niego w ogromnej mierze zależy złagodzenie problemów energetycznych regionu.
     Zdaniem Andrieja Stiepanowa, zastępcy Pełnomocnego Przedstawiciela Prezydenta Rosji, odbudowa gospodarki regionu jest zadaniem kierownictwa obwodu, a nie Moskwy. Władze centralne powinny dążyć jedynie do stworzenia optymalnych warunków rozwoju dla wszystkich bez wyjątków regionów, będących podmiotami Federacji Rosyjskiej. Przypomniał on, że dla Kaliningradu i obwodu, biorąc pod uwagę jego wyjątkowość, utworzono Specjalna Strefę Ekonomiczną, dającą dogodne warunki do inwestowania obcego kapitału i rozwoju regionalnej gospodarki, a na realizację Programu Rozwoju do roku 2010 rząd przeznaczy aż 95 mld rubli (przeszło 3 mld USD). Teraz z kolei tylko od lokalnych władz zależy, jak gospodarka regionu będzie się rozwijała.
     - Nie można budżetu federalnego rozpatrywać w kategoriach kieszeni bez dnia, z którego można czerpać bez końca - powiedział Andriej Stiepanow.
MUR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama