UWAGA!

Mundial za miedzą

 
Elbląg, Mundial za miedzą
fot.kaliningrad.ru

W 2018 roku Kaliningrad będzie jedną z aren mistrzostw świata w piłce nożnej rozgrywanych w Rosji. Na przygotowania ma otrzymać z budżetu Federacji Rosyjskiej 50 miliardów rubli. Elbląskie firmy powinny skorzystać na tym boomie inwestycyjnym – ich atutem są najniższe koszty transportu oraz jakość i cena towarów i usług. Muszą jednak już teraz zacząć przygotowania.

II Elbląskie Forum Gospodarcze, które odbyło się w minionym tygodniu, w całości poświęcone było kontaktom gospodarczym naszego miasta z obwodem kaliningradzkim i ich perspektywom. Na razie jest to przede wszystkim turystyka zakupowa, ale w nieodległej perspektywie elbląskie firmy powinny zarabiać na przygotowaniach obwodu do Mundialu.
      
       Teraz
      
– Oprócz tych tradycyjnych form współpracy naszego województwa z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej: współpracy kulturalnej, oświatowej i sportowej, od pewnego czasu bardzo mocny nacisk stawiamy na współpracę gospodarczą, bowiem zarówno obwód kaliningradzki, jak i województwo warmińsko-mazurskie potrzebują impulsów gospodarczych, nowych miejsc pracy, ścisłej współpracy między sobą, żeby granica polsko-rosyjska, granica Unii Europejskiej z Rosją, nie była barierą, tylko impulsem do rozwoju – mówił podczas Forum marszałek województwa Jacek Protas. – Dzisiaj położenie województwa warmińsko-mazurskiego jest położeniem peryferyjnym, zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. W związku z tym musimy szukać nowych formuł, nowych możliwości, żeby ta peryferyjność była jak najmniejszą barierą naszego rozwoju.
       Według Protasa wprowadzenie małego ruchu granicznego było ważne, ale przełom w kontaktach nastąpił wcześniej. W okresie ostatnich kilkunastu miesięcy rośnie liczba przekroczeń granicy i wydawanych wiz, coraz więcej rosyjskich turystów widać w naszych hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Teraz czas na zintensyfikowanie kontaktów gospodarczych.
       – Dzisiaj nie wystarczy mieć uzbrojone tereny, ale trzeba wiedzieć, czego tak naprawdę się chce i czym województwo warmińsko-mazurskie chce się wyróżnić. Bliskość granicy wschodniej to jest ta wartość dodana, wyróżnik, dzięki któremu przedsiębiorcy zagraniczni, zagraniczny kapitał zdecyduje się tutaj ulokować.
       Na razie nasze kontakty gospodarcze z obwodem nie są zbyt intensywne. – Istnieje pewien regres w stosunkach gospodarczych z Kaliningradem, jeśli chodzi o ilość polskich przedsiębiorców, którzy posiadają tam swoje firmy – przyznaje Marek Gołkowski, konsul generalny RP w Kaliningradzie.
      
       Granica
      
Jednocześnie stale rośnie ruch graniczny. – W zeszłym roku wydano 112 tysięcy wiz, co zaowocowało 600 tysiącami przyjazdów do Polski – mówił konsul. – Zainteresowanie nimi jest ogromne, jeśli Kaliningrad liczy 900 tys. mieszkańców, a notujemy 600 tys. przyjazdów rocznie. W tym roku obserwujemy jeszcze większy wzrost liczby osób przekraczających granicę. Dane z listopada wskazują na 3,5 miliona przekroczeń granicy w obie strony. W zeszłym roku tych przekroczeń było 2,3 miliona. Od sierpnia, kiedy wprowadzono mały ruch graniczny, granicę przekracza 400 tysięcy osób miesięcznie. W tym roku prawdopodobnie zostanie przekroczona liczba 4 milionów przekroczeń granicy, a to oznacza, że wracamy do poziomu sprzed wkroczenia Polski do strefy Schengen.
       Zdaniem konsula przejście graniczne w Grzechotkach uratowało sytuację po wprowadzeniu małego ruchu granicznego, ale już niedługo, przy tej dynamice przekroczeń granicy, dojdziemy do bariery, jeśli chodzi o przepustowość przejść lądowych. – Jakie inne sposób przekraczania granicy zaproponować ludziom? Nie ukrywam, że mam tu na myśli pociąg z Olsztyna przez Elbląg do Kaliningradu – dodał konsul Marek Gołkowski. – Wciąż niewykorzystanym akwenem pozostaje też Zalew Wiślany.
      
       Mundial
      
Natomiast dr Konrad Woliński, poprzedni konsul RP w Kaliningradzie, a obecnie ekspert Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przekonywał, że impulsem dla rozwoju naszych kontaktów gospodarczych z Kaliningradem będą przygotowania do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r. Jedną z aren rosyjskiego Mundialu będzie Kaliningrad.
       – Organizatorzy są przekonani, że wówczas do obwodu kaliningradzkiego przyjedzie 500 tysięcy turystów – mówił. – Zaplecza, póki co, nie ma. To jest szansa dla wszystkich firm budowlanych i drogowych oraz hurtowni materiałów budowlanych. Nastąpi bowiem olbrzymie dofinansowanie Kaliningradu z budżetu Federacji Rosyjskiej, obecnie mówi się o kwocie 50 miliardów rubli. Mamy więc skalę inwestycji, o jakiej mówią władze obwodu.
       Konrad Woliński wymienił wśród już zapowiadanych inwestycji budowę stadionu z zapleczem sportowym, przebudowę drogi ekspresowej do granicy z Polską, budowę bazy hotelowej i renowację zabytkowej części miasta.
       Pieniądze z pewnością się znajdą, bo władze w Moskwie, decydując się na uczynienie Kaliningradu jedną z aren Mudialu, realizują pewną koncepcję polityczną – chcą pokazać, że obwód kaliningradzki jest częścią Rosji – stwierdził dr Konrad Woliński.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Widzieliście kurę grającą w billarda?? :D Wpiszcie sobie w google: nie graj z kurą w bilarda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jaco-098(2012-12-10)
 • My nie zarobiliśmy na Euro w Gdańsku, a Derlukiewicz robi popagandę o Królewcu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sambia(2012-12-10)
 • Jest zatem szansa na uruchomienie kolejki Elbląg Zdrój - Braniewo. Szansa niepowtarzalna. Tylko musimy to potraktować bardzo poważnie.
 • @Sambia: W naszym panuje dość powszechne (i zabawne) przekonanie, że elblążanom należy się coś lepszego. Siedzi ponad 100 tysięcy człeka i czeka aż tu przyjadą turyści i inwestorzy z całego świata. Skoro przed Euro 2012 było ewidentnie za mało działań, żeby przyciągnąć ludzi z zewnątrz do Elbląga, to słusznie Redakcja zwraca uwagę, że niedługo kolejna taka okazja jest tuż za miedzą. Im szybciej Elbląg poważnie potraktuje Kaliningrad, tym lepiej. Kumaci niech wyciągną wnioski, a niekumaci niech sobie nadal czekają - może w końcu UEFA się zgłosi i zorganizuje Euro w Elblągu:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2012-12-10)
 • nie oszukujmy Rosjan, wiekszosc na mistrzostwa przyjezdzala pociągami i samolotami
 • Wszyscy bedą przez Olsztyn do obwodu Kalinningradzkiego :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  to ci dopiero(2012-12-10)
 • mogą nawet przez Białystok, ale mainstrim bedzie przez Elbląg. .. z Zachodu od Berlina i z Południa Warszawą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tai juz jest układ na mapie(2012-12-10)
 • ciekawe czy tak przyjaznie potraktuja nas kibole ruscy?! i czy dane nam bedzie zamanifestowac swoja POLSKOSC ! WATPIE CZUJE DUZO ZADYM I POBIC POLAKOW
 • Najpierw to by trzeba się do tej imprezy zakwalifikować w eliminacjach ciołku! To nie Euro, gdzie byliśmy gospodarzami i mieliśmy udział z automatu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pobity polak(2012-12-10)
 • Za rok zaczną śmigać dłuuugie kolumny niemieckich i rosyjskich ciężarówek dowożących do Kaliningradu wyprodukowane w Niemczech elementy konstrukcyjne stadionu i tysiące ton niemieckich materiałów budowlanych. Czy budowlancy zastosują posiadające europejskie certyfikaty polskie zamienniki materiałów niemieckich wątpię, chociaż pewności mieć nie można. Jest natomiast na 100% pewne że udział materiałów wyprodukowanych w Elblągu bedzie "mniejszy niż zero". Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2012-12-10)
 • Hero - Zero. Materiały budowlane niewyprodukowane w Polsce będą dostarczane przez nieopłacalny transport przez Zalew Wiślany, z rosyjskiego portu w Elblągu. Prawda? Ludzie w Elblągu opowiadają już sobie kawały o Tobie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zagiełło(2012-12-10)
 • 11 grudnia, czwarta nad ranem a mi się na wspomnienia zebrało. Pozdrawiam Wszystkich którzy razem ze mną Bałtkredobank skutecznie zbudowali. Ruszajcie tyłki, pomieszkamy znowu przy ulicy Ozyrowa, walniemy po sto gram w kaffe przy Frunze, pojemy mięska ze słoika z batonem kupowanym w bułecznoj. Pozdrawiam serdecznie, dostatku na święta BN życzę a po świętach poszukamy odpowiedniej firmy. Damy radę ? Damy radę !!! Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełlo(2012-12-11)
Reklama