UWAGA!

Na co wydać nowe unijne pieniądze?

 
Elbląg, Wiceprezydent Janusz Hajdukowski, prezydent Jerzy Wilk i marszałek Jacek Protas
Wiceprezydent Janusz Hajdukowski, prezydent Jerzy Wilk i marszałek Jacek Protas (fot. AD).

Kończy się rok 2013, ostatni rok unijnej perspektywy budżetowej 2007-2013. Z pieniędzy z nowej perspektywy unijnej 2014-2020, które będą miały decydujące znaczenie, jeśli chodzi o inwestycje, także te realizowane w Elblągu, zaczniemy korzystać najwcześniej w 2015 roku – przewiduje marszałek Jacek Protas. Oby w roku 2014 władza zdążyła zapytać elblążan, na co te nowe unijne pieniądze powinny być przeznaczone.

Rok 2014 będzie czasem przygotowania planów i wniosków inwestycyjnych.
       – Jeśli uda się ogłosić konkursy jeszcze w 2014 roku, to będę szczęśliwy, jednak będzie to raczej początek roku 2015 – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. – Przypomnę, że regiony oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju byliśmy przygotowani do szybszego zakończenia procesu dochodzenia do nowej perspektywy budżetowej, ale dopiero w listopadzie tego roku Parlament Europejski przyjął założenia polityki spójności na lata 2014-2020 i dopiero od tego momentu rozpoczął się proces przygotowywania wszystkich aktów prawnych potrzebnych, żeby tę nową perspektywę realizować. Więc realnie rzecz biorąc, myślę, że pod koniec przyszłego roku wszystkie te procesy powinny się zakończyć, łącznie z zakończeniem negocjacji z Komisją Europejską.
       Jacek Protas podkreśla, że taka sytuacja nie jest niczym nowym i nie powinna niepokoić.
       – Nawet jeśli zaczniemy na początku roku 2015, to będzie normalne zjawisko, bo patrząc wstecz, nigdy te perspektywy, te siedmiolatki europejskie nie zaczynały się w momencie rozpoczęcia pierwszego roku siedmiolatki – przekonuje. – Przypomnę, że my kończymy tę perspektywę 2007-2013 do końca czerwca 2015 roku. Te perspektywy zachodzą na siebie, więc to nie jest tak, że raptem 31 grudnia 2013 roku zakończą się realizacje wszystkich inwestycji europejskich. Myślę, że w 2015 roku jednocześnie będziemy kończyć inwestycje ze starej perspektywy i rozpoczynać te z nowej.
       Rok 2014 jest więc dobrym czasem na szeroką debatę o tym, na co elblążanie chcę te nowe unijne pieniądze przeznaczyć. Bo niektóre elbląskie inwestycje finansowane z unijnych pieniędzy w tej perspektywie UE do dziś budzą wiele kontrowersji. Decyzje podejmowali poprzedni gospodarze Elbląga – prezydent Henryk Słonina, prezydent Grzegorz Nowaczyk – a na prawdziwą dyskusję społeczną o tym, co jest elblążanom i miastu najbardziej potrzebne, nigdy nie starczało czasu, chyba też nie było takiej woli władz. Oby był też rokiem społecznej dyskusji, na co nasze miasto powinno tę nową transzę unijnej pomocy przeznaczyć.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie róbmy śmiesznych fontann przed Katedrą tylko odbudujmy tą przy obecnym hotelu Elbląg. I co z pieniędzmi? Zainwestujmy w dobry wizerunek miasta, kamienice, chodniki, zielone przestrzenie, parki i zabytki w opłakanym stanie.
 • Nie wierzymy w ani jedeną obietnicę -P. J. już tyle obiecał dla Elbląga a zawsze kasa szła na olsztyn i mazury. Idż precz na zawsze.
 • No i kończy się populizm panie Wilk i perspektywa reelekcji.
 • Tylko specjalna strefa ekonomiczna lub podobne przedsięwzięcie zachęcające inwestorów do inwestowania w tym rejonie ma sens. Poza tym dobra uczelnia gwarantująca dostęp dla przyszłych inwestorów do nowej kadry inżynierskiej i zarządzającej. Obecna strefa to jakaś parodia a o uczelniach elbląskich już nie wspomnę. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  inwestor79(2013-12-27)
 • droga rowerowa nad Drużno, potem kolejne odcinki wzdłuż kanału do Ostródy, tylko niech to zaprojektuje ktoś mający pojęcie o projektowaniu, podobnie z wyznaczeniem trasy, w rezerwacie oczywiście wieże widokowe pozwalające obserwować ptaki, początek trasy przy campingu, podobna trasa powinna powstać przez Żuławy do Malborka, a całość spinać stworzenie trasy rowerowej przez Żuławy nad morze, z rozwinięciem do Gdańska, taki system dróg odpowiednio rozreklamowany dawałby szansę na stworzenie z Elbląga turystycznej stolicy rowerowej Polsk. i
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  wydawaćzgłową(2013-12-27)
 • tunel do jądra Ziemi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  kopcie,kopcie(2013-12-27)
 • wilk nie zapomnij o stadionie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  10
  mundek002(2013-12-27)
 • Żadnych bzdetów typu fontanny, baseny, czy drogi rowerowe! to jest potrzebne, oczywiście, ale ważniejsza jest praca dla Elblążan. kto tego nie widzi jest ślepy! Najpierw rozbudowa infrastruktury żeby firmy budowały się w Elblagu i nas zatrudniały. Potem bedzie czas i kasa na przyjemnośći.
 • na auto dom, i firme dla mnie. .. i jest gitara !
 • u nas robi sie problem ze przekop 400milionow a w olsztynie tyle wydaje sie na tramwaje bo wiesniaki zazdroscili i beda miec, ,i tak Olsztyn naas wydyma, ,przej, ,, ,mamy okradani przez tyle lat i tak dalej ! ! !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  szefo(2013-12-27)
 • - a róbta co chceta najlepiej niech wszystko weźmie łolszyn i niech se wybudują drapacze chmur chi chi chi - bo mi to lotto. ..
 • praca to turystyka, jak będa turyści będzie praca przy ich obsłudze, ludzie myślicie jak ciołki za czasów komuny, czyli niech ktos wybuduje hutę albo inne g. .. i tam będzie tyle i tyle etatów, te czasy to przeszłość, żadna firma w tym mieście nie zainwestuje bo tylko skończony kretyn chciałby tu mieszkać, taki fabryczny inwestor ma kupę kasy i nie będzie jechał z nią do takiej zapuszczonej dziury zacofanej cywilizacyjnie o 40 lat w stosunku do przecietnego miasta w Europie, to co może tu przyciągnać ludzi z kasą to te zacofanie plus produkt turystyczny czyli np. trasy rowerowe i to w terenie absolutnie wyjatkowym tak jak wyjatkowy jest kanał, Malbork i reszti z tego co zostało an Żuławach, trasy łatwe i do przejechania dla każdego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  redede(2013-12-27)
Reklama