UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na Fałata powróci zegar

 
Elbląg, Na bramę powróci zegar
Na bramę powróci zegar (fot. Witold Sadowski)

Jeden to dawne schronisko młodzieżowe, drugi jest zabytkiem modernizmu. Oba łączy to, że wymagają renowacji. Teraz będzie to możliwe, bo dwa budynki, jeden przy ul. Fałata, drugi przy ul. Trybunalskiej otrzymały na to dotację.

Oba budynki powstały w latach 20. XX wieku. Ten przy ul. Fałata to dawne schronisko młodzieżowe, które po wojnie zamieniono na budynek mieszkalny. Ze względu na swoją charakterystyczną formę popularnie nazywany był „domem wieżowym”. Kiedyś na części bramnej, tzn. na tej położonej nad ul. Pionierską, znajdowały się zegary.
       Natomiast ten, który znajduje się przy ul. Trybunalskiej to prawdziwa perełka, unikatowy zabytek modernizmu, czyli kierunku, który hołduje prostocie. Wykonano go na zamówienie Otto Frentzela, doktora filozofii, a także przedwojennego starosty elbląskiego. Po wojnie budynek został zaadaptowany na Państwowe Biuro Notarialne, a w latach 80., ponownie stał się w całości budynkiem mieszkalnym.

  Elbląg, Ten budynek, przy ul. Trybunalskiej 17, też dostał dofinansowanie z kasy miasta
Ten budynek, przy ul. Trybunalskiej 17, też dostał dofinansowanie z kasy miasta (fot. WS)

Oba, decyzją specjalnej Komisji, która opiniowała wnioski (można je było składać do końca stycznia), a także dzięki uchwale Rady Miejskiej otrzymały dotację na prace konserwatorskie. I tak na Fałata wrócą przedwojenne zegary, odtworzona zostanie również konstrukcja dachu. Na to wszystko wnioskujący, czyli wspólnota mieszkaniowa zarządzająca tym budynkiem, otrzyma z miejskiej kasy nieco ponad 48 tys. zł. Natomiast budynek przy ul. Trybunalskiej otrzyma ok. 26 tys. zł, m.in. na przeprowadzenie badań architektonicznych oraz konserwatorskich.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama