UWAGA!

Na rzece powstanie baza sportów wodnych

 Elbląg, Tak ma wyglądać baza sportów wodnych w Elblągu (wstępna wizualizacja Grupa Wodna)
Tak ma wyglądać baza sportów wodnych w Elblągu (wstępna wizualizacja Grupa Wodna)

W tym roku nad rzeką Elbląg ma ruszyć budowa centrum sportów wodnych. Zbuduje je Grupa Wodna Marcina Trudnowskiego, która pozyskała na ten cel unijne dofinansowanie. Ale to nie koniec, bo baza jest częścią większego projektu, który ma przyciągnąć do miasta i regionu turystów.

Centrum sportów wodnych ma kosztować prawie 2,5 miliona złotych (70 procent to dofinansowanie z programu Polska Wschodnia). Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać dwa lata. Na rzece, tuż przy Moście Wysokim, powstanie kontenerowa baza turystyczna z zapleczem socjalnym, salą szkoleniową, bosmanatem, przebieralnią, toaletami i pływającym pomostem o powierzchni około 200 m kw. Zostanie zagospodarowany też teren przy bazie (powstanie tu m.in. plac zabaw). W bazie mieszkańcy i turyści będą mogli wypożyczyć kajaki, łódki, łodzie motorowe czy rowery wodne.
       - Chcemy, by to było coś więcej niż tylko wypożyczalnia sprzętu pływającego, ale by to był produkt turystyczny, który przyciągnie gości z Polski – mówi Marcin Trudnowski, właściciel Grupy Wodnej. - Inwestycję podzieliśmy na trzy etapy. Pierwszy zakłada wybudowanie biura projektu na houseboacie (pływającym domu – red.), cały projekt będziemy więc realizować z wody. Drugi etap zakłada stworzenie infrastruktury dla wodniaków, czyli magazyn sprzętu, przebieralnie, toalety, salę szkoleniową i bosmanat. Trzeci etap to zakup konkretnego sprzętu – kilkudziesięciu kadłubów, kajaków, motorówek, żagłowek, który będzie wykorzystywany w projekcie. Zakładamy, że aktywność bazy nie będzie ograniczać się jedynie do rzeki Elbląg, ale także obejmować Kanał Elbląski czy Zalew Wiślany, chcemy odkryć potencjał tych miejsc.

  Elbląg, Witold Wróblewski i Marcin Trudnowski
Witold Wróblewski i Marcin Trudnowski (fot. Anna Dembińska)


       - Ten projekt doskonale się wpisuje w naszą strategię w otwarcia Elbląga na morze, na wodę. To nie jest przypadek, bo pan Marcin i Grupa Wodna od długiego czasu podejmuje różne cenne inicjatywy związane z rekreacją nad wodą, za co dziękuję – dodaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, który wziął udział w konferencji prasowej na ten temat. - Miasto wydzierżawiło pod bazę grunt nad rzeką na okres trzech lat, dzierżawa będzie sukcesywnie przedłużana. Pomogliśmy też w formalnościach związanych np. z zajęciem pasa drogowego. Cieszę się, że elbląscy przedsiębiorcy sięgają po takie środki, przyczyniające się do rozwoju miasta.
       Budowa bazy sportów wodnych to jeden z elementów większego projektu turystycznego „W Krainie Ślimaka”, który realizuje konsorcjum firm z Elbląga (Grupa), Pasłęka (firma Torfex) i Fromborka (firma agroturystyczna). Na całość konsorcjum wyda w sumie 22 milionów złotych (z czego 12,5 mln złotych pochodzi z funduszy unijnych).
       - Pod Pasłękiem, blisko siódemki, trwa już budowa restauracji, która swoją kuchnię oprze na daniach ze ślimaka. Pod Fromborkiem jedno z przedsiębiorstw agroturystycznych uruchamia SPA z produktami kosmetycznymi ze śluzu ślimaka. Razem będziemy tworzyć wspólny sieciowy produkt turystyczny. Nasza działka to także przewożenie turystów po atrakcjach regionu. Tak by ci, którzy trafią do SPA, do hotelu czy do restauracji potem trafili na kajaki i odwrotnie – wyjaśnia Marcin Trudnowski.
      
      

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo za inicjatywę i ... powodzenia.
 • Dla. Kogo. To niby,? A może by tak miejsce z piaskiem i strefa Relax jak w innych normalnych miastach. No ale tu po znajomości wszysto się robi
 • Fantastyczne wieści, wreszcie! Choć przyznam, że miejsce kiepskie, biorąc pod uwagę jak miałoby wyglądać w przyszłości czyli bliska zabudowa nad rzeką z usługami, gastronomią itd. Niech się uczą dziadki leśne z Wodnika i Bryzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  4
  Szekla(2018-09-05)
 • Obiekt wzbogacić o sezonowe, pływające na rzece Elbląg kąpielisko. Bardziej cywilizowane kraje potrafią to zrobić w granicach portu zatem w Elblągu to też jest możliwe. Niech historia elbląska uruchomi wyobraźnię www.elblag-moje-miasto.pl Powodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  surfelblag(2018-09-05)
 • No tak. Przed wyborami to na wszystko jest kasa. A tramwajarze dostali swoje co im obiecane?
 • Pierwszy wpis 1 lajk daje w sumie 4, drugi wpis 3, trzeci wpis 9, taki jest przelicznik początkowego lajkowania wpisów
 • O co w tym wszystkim chodzi? Przecież od paru lat jest wypożyczalnia kajaków i kto chce to może pływać po rzece elbląg. Lepiej niech Pan Prezydent z Panem z Grupy Wodnej otworzą basen na wolnym powietrzu ogólnodostępny dla dzieci, młodzieży i mieszkańców tego miasta żeby w upały jakie mieliśmy można było tak po ludzku się wykąpać i spędzić na sportowo czas.
 • A stadion to kiedy powstanie?????????????
 • @Elbążak - A czy gdzieś jest napisane, że to Prezydent to finansuje?! Teren na którym to powstanie należy do miasta, więc wypadałoby, żeby przy tym był Prezydent.
 • No i prywatny przedsiębiorca mając praktycznie wyłączność dzięki znajomościom w mieście będzie kosił kasę jak zboże.
 • A przeczytałeś, ze to pieniądze Grupy Wodnej, a nie Miasta.
 • Przestańcie budowac wszystko przed wyborami. Jaja sobie robicie z porzadnych mieszkańców Elbląga. Elbląg upada Prezydencie. Co z Ratusza tego nie widac -przykład : Ostróda duże centrum wystawiennicze tzw expo. Iława największe centrum logistyczne w północnej Polsce. A w Elblągu bida i g***o. Walka by się na stołku utrzymac. Gdzie wasz honor. Idzcie w p****U.
Reklama