UWAGA!

Nadal cisza...

Wraca sprawa pomysłu budowy w Elblągu ciepłowni na biomasę.

O tym, że władze miasta rozmawiają z inwestorem chcącym wybudować w mieście nową ciepłownię, w której spalana będzie tylko biomasa, głośno stało się w październiku ubiegłego roku. Mimo apeli ciepłowników, wciąż nie doszło jednak do rozmów w tej sprawie z prezydentem Henrykiem Słoniną. O tym, co dzieje się w sprawie nowej eko-ciepłowni, oficjalnie nie wiedzą nic także elbląscy radni.
     - Większość radnych wie co nieco na ten temat z doniesień medialnych, ale o szczegółach na forum Rady nie było mowy – usłyszeliśmy.
     Do długo oczekiwanej publicznej debaty o tym, czy w Elblągu potrzebna jest druga ciepłownia być może jednak dojdzie.
     - Po listach z prośbą o pomoc od ciepłowników, przewodniczący Rady Janusz Nowak, przekazał dwóm komisjom: rewizyjnej i infrastruktury komunalnej swoje pełnomocnictwo do tego, byśmy zainteresowali się problemem - mówi przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej Jerzy Wilk. - Spotkaliśmy się z władzami Elektrociepłowni Elbląg, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i przedstawicielami inwestora. Po rozmowach uznaliśmy, że potrzebny jest raport, który bezstronnie oceni potrzebę realizacji inwestycji. Z naszych ustaleń wynika, że na pewno bez szkody dla któregoś z podmiotów nie będą mogły istnieć te dwie ciepłownie jedna obok drugiej. Termin spotkania radnych z prezydentem nie został jeszcze ustalony.
     Pomysł budowy w Elblągu ciepłowni opalanej malwą pensylwańską budzi wiele kontrowersji. Ciepłownicy z Elektrociepłowni Elbląg przypominają, że stosowanie biomasy to na całym świecie dopiero ekperyment. Liczą też, że prezydenta przekonają argumenty, iż elbląski zakład produkuje ciepło jedno z najtańszych w Polsce oraz że jeśli u boku firmy pojawi się konkurencja, pracę i utrzymanie straci 300 elbląskich rodzin.
     Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż w radzie nadzorczej spółki jest związany z PSL i kontrowersyjną ustawą o biopaliwach Lesław Podkański. Tymczasem do połowy kwietnia w Urzędzie Miejskim wyłożona jest decyzja o ustaleniu lokalizacji nowej ciepłowni. Ma ona powstać tuż obok tej, która zaopatruje Elbląg w ciepło i prąd od ponad 80 lat.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A nie Lesław Podkański?
 • Już po raptem paru miesiącach wniosek o konieczności bezstronnego raportu... no jestem pod wrażeniem... Lesław chodzącąUczciwość to ~ www.psl.org.pl
 • ciekaw jestem, czy to będzie ciepłownia na biomase, czy spalarnia śmieci z pozyskiem energii?
 • A, co sie stało , że nagle p. Nowak zmienił zdanie. Jeszcze miesiąc temu w pismie przekazanym dla elektrociepłowni twierdził, że sam z prezydentem wie lepiej od fachowców czy Elblągowi potrzebna jest nowa elektrociepłownia. Przejrzał na oczy , czy to tylko pomroczność jasna?
 • No i znowu do góry nogami. Chyba najpierw powinien być raport , a potem decyzja , a nie odwrotnie. Czyżby aferka lokalna w tle z SLD i PSL.
 • co by nie mowił, to raport jeśli będzie bezstronny, to utrąci tą nomenklaturową inwestycję.
 • WYJAŚNIENIE ~~~ www.life.net.pl Jak widać, dopuszczalne jest pisownictwo "Lesław Potkański" (znany też pod pseudonimem "Turlajgrosik"). Zmieniliśmy jednak na formę częściej stosowaną (fonetycznieTwartttszą) i cicho byyyć // redPortJajWesołych
 • rwel: a co ty dzisiaj za kare, caly dzien przy komputerze?
 • Niech sobie stawiają nową ciepłownię ale Z CAŁĄ INFRASTRUKTURĄ , tj. Z RURAMI CIEPŁOWNICZYMI. O ile wiem te są już zajęte; rurami EPEC-u (przedsiębiorstwo należy do miasta !!!!!) płynie ciepło z EC Elbląg i Ciepłowni na Dojazdowej. Czyżby miasto miało oddać do dyspozycji jakiejś tajemniczej Spółce swoje rury ciepłownicze? A może ja nie chcę by moje mieszkanie było podłączone do tej eksperymentalnej ciepłowni!!!
 • budowa nowej ECB o mocy cieplnej 85 MW ( wg planów) spowoduje likwidację obecnej EC, a w rezultacie grozi to niedogrzaniem miasta . Obecne zapotrzebowanie oscyluje max. ok. 230 MW. Mieszkańcy miasta będą marzli zimą w mieszkaniach, czy o tym p. prezydent jest poinformowany. Zmienić doradców póki czas.
 • Zawsze twierdziłem, że monopol jest najlepszy. To oczywiście ironia (wyjaśnienie dla tych co nie zrozumią).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janusz(2004-04-08)
 • Proszę pooatrzeć jakie jest obecne zapotrzebowanie Elbląga w energię cieplną. Analizowałem te dane praktycznie całą zimę i informuję że przy największych mrozach EC nie przekraczała 150-160MW.Z całym szacunkiem ale miasto nie jest takie chłonne na energię cieplną.Obecnie obie firmy (EC i EPEC) mają problemy z jej nadwyżką.Od EPEC-u trochę klientów się odłączyło a dodatkowo spółdzielnie się ocieplają i w ten sposób potrzeby energetyczne miasta spadają.
Reklama