UWAGA!

Największe zwolnienia od lat. Pracę straci prawie 70 osób (aktualizacja)

 Elbląg, Na ogrodzeniu firmy już pojawiło się ogłoszenie o wynajęciu powierzchni biurowej (fot Witold Sadowski)
Na ogrodzeniu firmy już pojawiło się ogłoszenie o wynajęciu powierzchni biurowej (fot Witold Sadowski)

Warszawska firma Polcotex, która w Elblągu od lat szyje ubrania, likwiduje swój oddział. Pracę straci prawie 70 osób. Już dostały wypowiedzenia. To największe zwolnienia grupowe w Elblągu w ostatnich pięciu latach.

- Niektórzy przepracowali w tym zakładzie ponad 30 lat, kiedy jeszcze mieścił się na starówce i należał do innej firmy. To było naprawdę fajne miejsce pracy – wspominają pracownicy Polcotexu, z którymi rozmawialiśmy we wtorek tuż po zakończeniu zmiany. W ubiegłym tygodniu wszyscy – 67 osób - dostali wypowiedzenia. Załogę stanowią głównie szwaczki, które szyły spodnie, spódnice i żakiety na eksport do Niemiec. Zakład od kilkunastu lat mieści się przy ul. Warszawskiej.
       - Powiedzieli nam, że produkcja odzieży na eksport do Niemiec już się nie opłaca. Nic dziwnego, skoro sklepy zalewa chińszczyzna. Nam wystarczy jeden rzut oka na jakiś ciuch w sklepie, by ocenić, czy coś jest źle uszyte czy nie. I wie pan co, większość rzeczy w sklepach jest uszyta fatalnie. A ludzie i tak to kupują – rozkładają ręce szwaczki z Polcotexu.
       Pracownicy mają od dwóch tygodni do trzech miesięcy wypowiedzenia, w zależności od stażu pracy. Ostatnie szwaczki zakończą pracę pod koniec kwietnia. Co dalej?
       - Niektóre osoby pewnie przejdą na świadczenie przedemerytalne, bo spełniają warunki. Większość czeka kuroniówka i szukanie nowej pracy, ale w naszym zawodzie ciężko będzie ją znaleźć – mówi jedna ze szwaczek.
       O zwolnieniach grupowych został już powiadomiony Powiatowy Urząd Pracy. - W czwartek mamy spotkanie z kierownictwem elbląskiego zakładu, w pierwszej dekadzie lutego odbędzie się spotkanie z całą załogą, w którym wezmą udział doradcy zawodowi, pośrednicy pracy. Już prowadzimy rozmowy z innymi zakładami szwalniczymi na terenie Elbląga, które są zainteresowane zatrudnieniem pracowników z Polcotexu. Sądzę, że szybko uda się pomóc zwalnianym pracownikom. W urzędzie lub na miejscu w zakładzie uruchomimy specjalny punkt obsługi tych osób – mówi Ewa Micuda, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu.
       Zwolnienia grupowe objęły tylko pracowników z Elbląga, nie dotknęły pracowników firmy w Warszawie i Łodzi. 
      
       Aktualizacja
       Po godzinie 15 otrzymaliśmy odpowiedź z firmy Polcotex na zadanie przez nas pytania: - Firma Polcotex zdecydowała o zwolnieniach grupowych w zakładzie produkcyjnym w Elblągu z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej zakładu, braku jego rentowności oraz z powodu likwidacji jedynego kontrahenta zagranicznego,który zlecał całość produkcji dla zakładu - poinformowała nas Elżbieta Stokowska, prezes Polcotexu. - Zwolnienia objęły 67 osób, wszystkich pracowników świadczących pracę w zakładzie produkcyjnym w Elblągu. Zostaną im wypłacone odprawy pieniężne, których wysokość ustalona zostanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. 
       Jak dodała pani prezes, Polcotex nie podjął jeszcze decyzji, co stanie się z halą przy ul. Warszawskiej, w której mieści się elbląski zakład.
      
      
      
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • widzisz i nie grzmisz!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  JaPIer....(2015-01-28)
 • to jak Wróbel wygrał to miało przybyć magicznie miejsc ( tak zapowiadał) pracy w Elblągu a tu odwrotnie
 • Już to widzę jak PUP pomaga. Zrobią tandetne kursy komputerowe po których nie zapewnią zatrudnienia, ot co. Taki jest PUP. W elbląskim PUP byłem niedawno, 10 bab siedziało, jedna dłubała w nosie, druga jakieś papiery w szafie przekładała, trzecia. .. stała obok ekspresu do kawy i wszystkie hahahihi, a tylko jedna obsługiwła petentów. Jak się wydarłem czemu biurwy sie opieprzają, wylazła kierowniczka i pogoniła ich do pracy. PUP do Likiwdacji
 • ale co ma do tego wróbel?
 • A ja uważam że te Panie znajdą pracę. Ogłoszenia dla szwaczek są na portelu co chwilę. Więc nie płaczcie bo są osoby które nie mają takiej pomocy i możliwości. ..
 • Nie wiem czy zauważyłeś że firma jest z Warszawy więc prezydent Wróbel nie ma nic do powiedzenia jeżeli to była decyzja dyrekcji z centrali w Warszawie.
 • tłumoku intelektualny tam jest dopisek w nawiasie !
 • Ale czym się martwicie? Przecież Elbląg ma tyle środków z UE na programy mające wydostać "Polskę B" (którą rzekomo jesteśmy) z biedy, że na pewno kolejne ich wywalanie w błoto stworzy setki miejsc pracy! Przecież obiecali nam to wszyscy lokalni politycy partii rządzącej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  1
  laskipaa(2015-01-28)
 • Ta informacja powinna być zadedykowana górnikom ! Niech zobaczą jak to się odbywa poza ich branżą. Rok ma o dziwo tylko 12 miesięcy, a o 2-letnich odprawach to można tylko pomarzyć. Jak słyszę newsy ze Śląska, to mnie kur. .ca bierze !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  92
  10
  Machupichcę(2015-01-28)
 • przed laty pośrednictwo pracy próbowało uczynić ze zwalnianych stoczniowców psich fryzjerów. zastanawiam się jak można by przekwalifikować panie z Polcotexu. może artystki cyrkowe. ..
 • Chyba nie wiesz jak duzo zarabia psi fryzjer: czytaj groomer.zawod tak samo oplacalny jak fryzjer- szczegolnie gdy dzisiaj w modzie yorki i tym podobne pierdy z dlugim wlosem
 • Tak, kiedyś był zakład na Starówce, moja mama tam pracowała. Mimo, że akord był taki, że jakby były w owych czasach pampersy, to by pracownice stosowały, to atmosfera między pracownikami była znakomita.
Reklama