UWAGA!

Nasuwka na obwodnicy

Elbląg, Nasuwka na obwodnicy
(fot. Henryk Myśliński)

W miniony weekend na obwodnicy Elbląga miała miejsce skomplikowana operacja inżynieryjna - montaż nowego mostu na starych fundamentach metodą nasuwania. Zobacz fotoreportaż z placu budowy.

Droga krajowa nr 7 na odcinku obwodnicy Elbląga jest przebudowywana na drogę dwujezdniową, w związku budowane są dla każdej jezdni dwa oddzielne mosty nad rzeką Elbląg i linią kolejową. Nowe mosty opierać się będą na starych fundamentach, na których będą wykonane nowe filary w kształcie litery H. Harmonogram robót przewiduje wykonanie w pierwszym etapie nowej konstrukcji w ciągu zamkniętego teraz pasa drogowego, przełożenie ruchu na nowy most, rozbiórkę starego i wybudowanie nowego mostu pod obecnie używaną jezdnią. Z uwagi na przeszkody terenowe: rzekę i zelektryfikowaną linię kolejową, wykonawca remontu „siódemki” - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - zamierza zamontować most na podporach rzadko stosowana metodą - nasuwania podłużnego.
     Pierwsz część operacji została przeprowadzona 7 i 8 kwietnia. Do spodu dźwigarów mostu przymocowano konstrukcję, dzięki której możliwe było nasuwanie mostu na filary po łożyskach ślizgowych.
     Całkowita długość konstrukcji wynosi 214 metrów, a waga 750 ton. Z uwagi na ograniczone wyzmiary placu budowy, cały montaż i nasuwanie mostu został podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie, który odbył się w miniony weekend, została nasunięta konstrukcja o długości 98 m i ciężarze 380 ton. W następnym etapie, za dwa tygodnie, zostanie nasunięta konstrukcja o łącznej długości 174 m i ciężarze 670 t. Ostatni etap planowany około 8 maja obejmie już przesunięcie całej konstrukcji (214 m mostu) nad przyczółek od strony Warszawy. Po nasunięciu konstrukcji i opuszczeniu jej na łożyska zostanie wykonana jezdnia.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama