UWAGA!

Nie chcemy być złymi policjantami

 
Elbląg, Takie worki można kupić w każdym supermarkecie
Takie worki można kupić w każdym supermarkecie (fot. AD)

Niebieski na papier i makulaturę, żółty na opakowania z tworzywa sztucznego lub metalu, zielony na szkło, a brązowy na odpady zielone i ulegające biodegradacji. Właśnie takie kolory od 1 lipca muszą mieć w swoich śmietnikach ci mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zadeklarowali, że śmieci będą segregować. Skończył się bowiem okres przejściowy, który pozwalał na używanie worków dowolnego koloru.

Jak tłumaczy Monika Borzdyńska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, jeżeli firma, która odbiera odpady stwierdzi, że ktoś tych zasad nie stosuje, to wprowadzi informację do systemu monitorowania, a Urząd powiadomi o tym fakcie Straż Miejską. Jednakże Michał Wawryn, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Elblągu, uspokaja: 
       - Przykładowo, jeżeli taki ekopatrol zauważy, że dany dom zadeklarował segregację, a tego nie robi, to może zrobić zdjęcie i dać taką "żółtą kartkę" – tłumaczy Michał Wawryn, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które obsługuje trzy piąte miasta. – Trzeba jednak podkreślić, że nie chcemy być złymi policjantami, tylko tymi dobrymi. Na razie planujemy zrobić taką inwentaryzację, w przypadku zabudowy wielorodzinnej sprawdzić, jak są ustawione pojemniki, czy gdzieś powinno być ich więcej, czy mniej, a przede wszystkim informować mieszkańców jak należy segregować śmieci.
       Informować, ale i promować segregację odpadów biodegradowalnych, czyli takich jak na przykład resztki jedzenia, skorupki jajek czy skoszona trawa, które, jak mówi Michał Wawryn, stanowią ok. 70 proc. wszystkich odpadów odbieranych przez MPO.
       -Taka segregacja opłaca się nie tylko pod względem ekologicznym, ale i biznesowym, bo koszt utylizacji jednej tony odpadów posegregowanych to 168 zł, natomiast zmieszanych to 290 zł. W skali roku daje to ok. 100 tys. zł oszczędności, które mogą zostać w kasie miasta – przekonuje Wawryn i dodaje, że już teraz MPO zakupiło worki, które na początku będzie rozdawało za darmo (na początku w Gronowie Elbląskim, bo to właśnie tam spółka za wszystko sama płaci, od odbioru po utylizację) w ramach akcji promującej segregowanie.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • niestety w marketach nie ma tych worków
 • Już myślałem, że powiadomiona straż miejska przyjedzie i przełoży śmieci do właściwego worka :-(
 • a dlaczemu firma zbierająca posegregowane odpady nie może dawać worków do segregacji, tak jak to było kiedyś? Jeśli stawiają takie wymagania, to powinni wziąć pod uwagę, tak jak wspomniał(a), że w sklepach te worki mogą być niedostępne. Bez przesady, nie każdego stać na to, żeby ściągać je przez internet i dopłacać za przesyłkę. Kiedyś spotkałam się w moim życiu z takim czymś, że worki (cała rolka, czy jak to tam) były bezpłatnie dostępne w miejskim urzędzie, trzeba było tylko pofatygować się do urzędnika i o nie poprosić. Z tym, że tutaj to chyba mało realne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  xoxoxo(2014-07-05)
 • skoro" bio" to 70% naszych odpadów to czemu odbierane sa tylko raz w tygodniu i to od kwietnia do pazdziernika????//mam trzymac resztki jedzenia od lisopada do kwietnia?Pan derektor na pewno jest odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku?????
 • Można kupić worki żółte na plastik, brązowe i niebieskie/tradycyjne/ poj. 250 l firmy Jan. .. .. żeby nie robić reklamy. Kupiłam w OBI w Gdańsku
 • a ja znalazłam w małym sklepie chemicznym, wszystkie kolory worków potrzebnych do segregacji :)
 • No i doczekaliśmy się w Elblągu " swojskiego klimatu " . .Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?. .. Panie Wilk tylko Elbląga Żal.
 • Wy nie rozumiecie podstawowej intencji Ustawy o Segregacji Odpadów. Poszukajcie a znajdziecie. Gmina, miasto, wieś a więc sołtys pobiera za to pieniądze, więc MUSI dostarczyć min. worki do segregacji. Sklepy zwęszyły łatwy zarobek i kupujecie w sklepach worki na śmeci. Płacicie dwa razy za to samo w konsekwencji. Bo worki na śmieci w przypadku Elbląga powinno nam zapewnić mkiasto, a więc UM. Jastne to jest jak dupa słonia!
 • Właśnie, może ktoś w końcu powie prawdę jak to jest z pojemnikami i workami do segregacji śmieci. Znajomi mieszkają w Przezmarku i dostali pojemniki od gminy za darmo, a my mamy płacić za worki. Co to za oszczędność - mniej zapłacimy za wywóz segregowanych śmieci, ale wydamy więcej na worki, a nasza praca i czas poświęcony na segregację -to się wcale nie opłaca! Urzędasy i biurokraci - przestańcie nam zatruwać życie!
 • A dla kogo to się opłaca biznesowo, bo przecież nie dla mieszkańców. Kupienie czterech różnych kolorów worków, dodatkowo wygospodarowanie miejsca na trzymanie worków i śmietnika i wyjdzie, że bardziej opłaca się płacić drożej i mieć spokój.
 • Zanim weszła obecne regulacje sortowałem śmieci. ZUO dostarczał worki. A teraz wyrejestruję się. Zapłacę 5 zł więcej i będę miał gdzieś dorabianie firm recyklingowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  qqryq(2014-07-06)
 • Widać Alojzy, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Radzę zajrzeć do takiego czegoś jak " Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg" i przeczytać go ze zrozumieniem. Dopiero wtedy dyskutować. Inna sprawa, że darmowe worki być może zachęciłyby do segregacji.
Reklama