UWAGA!

Teraz ja - Niech będą konkrety...

Skoro jedynie słuszni od 60 lat nie mają recepty na teraz i jutro, niech nie żądają jej od tych, którym sprokurowali ten stan rzeczy i przestaną obrażać się na poglądy, jak również dialektykę, której sami nas uczyli i zasiali w naszych umysłach (nie wszędzie, jak widać, zaplonowało). Jak można się obrażać na plon swych działań? To tak gwoli ścisłości i prawdy czasu i ekranu. Ale nie o tym chciałem, bo czas nieubłaganie mija, a my nadal drepczemy w miejscu.

Proponuję więc konkretne działania dla nowego samorządu.
      
       Przygotowanie terenów pod inwestycje
      

       Cele
      
Celem działania jest zachęcanie do rozwijania nowych form aktywności gospodarczej, generujących miejsca pracy poprzez oferowanie infrastruktury do prowadzenia działalności dostosowanej do potrzeb nowych przedsiębiorstw, przy równoczesnej trosce o ochronę stanu środowiska naturalnego, warunkującego zrównoważony rozwój gospodarczo-społeczny.
       Zasadniczym celem działania jest ożywienie gospodarcze i społeczne, a także zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego, w tym nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji społeczno-gospodarczych poprzez:
       – rewitalizację i odnowę zdegradowanych obszarów miast i dzielnic mieszkaniowych w miastach,
       –rewitalizację obiektów i terenów poprzemysłowych, przez zmianę dotychczasowych funkcji na gospodarcze, społeczne, edukacyjne, zdrowotne, rekreacyjne i turystyczne,
       – rewitalizację obiektów i terenów powojskowych, przez zmianę z przeważającej, dotychczas funkcji zabudowy powojskowej na usługową, gospodarczą, społeczną, edukacyjną, zdrowotną, rekreacyjną i turystyczną.
      
       Uzasadnienie działania
      
Na skutek procesów rynkowych wiele miast w Polsce utraciło dotychczasową bazę ekonomiczną w postaci ośrodków przemysłowych, bądź bazy wojskowej. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się miasta, których byt ekonomiczny opierał się niekiedy na funkcjonowaniu jednego zakładu przemysłowego zatrudniającego kilka tysięcy osób.
       Nowym zjawiskiem w Polsce, lecz już dobrze rozpoznanym w Europie, jest degradacja obszarów wielkomiejskich. Wiąże się ona z problemami degradacji społecznej, jak również degradacji majątku trwałego o wartości kulturowej, które uzewnętrzniają się w skali „sypialnianych” oraz poprzemysłowych dzielnic. Problemy te często wpływają na obniżenie, niekiedy skutecznie, zainteresowania inwestorów całym miastem, a w skrajnych przypadkach – nawet całym regionem.
       Zjawisko to posiada poważne konsekwencje dla rynku pracy i możliwości rozwoju całych regionów. Wspólnymi cechami tych obszarów jest między innymi utrzymujące się długotrwałe bezrobocie, niskie dochody, w których znaczna część stanowi pomoc socjalną, niski poziom wykształcenia ludności, patologie społeczne.
       W wyniku wzrostu umiędzynarodowienia gospodarki oraz wdrożenia reguł gospodarki rynkowej w Polsce od początku lat 90-tych występuje również problem z branżami przemysłu, które wymagają restrukturyzacji. W stosunku do niektórych sektorów podjęto już głęboki proces restrukturyzacji, jednakże nadal brakuje regionalnie zorientowanych instrumentów polityki społeczno-gospodarczej oddziaływujących nie tylko bezpośrednio na sektor, którego dotyczy proces restrukturyzacji, ale także na obszary, w których przedsiębiorstwa są zlokalizowane. Obszary te cechuje koncentracja bezrobocia, zwłaszcza strukturalnego i patologii społecznych. Poza tym występuje niski poziom przedsiębiorczości, brak czynników wzrostu, a ludność zamieszkująca te tereny pomimo dość dobrego poziomu wykształcenia charakteryzuje się niedostosowaniem kwalifikacji do zmieniającego się rynku pracy. Infrastruktura techniczna znajdująca się na tych terenach, aczkolwiek rozwinięta, wymaga znacznych nakładów na modernizację.
       Rewaloryzacja urbanistyczna będzie polegać na wsparciu kompleksowych działań technicznych, takich jak: remonty, modernizacja infrastruktury podstawowej oraz rewaloryzacja zabudowy, poprawa funkcjonalności ruchu kołowego i ruchu pieszego, zwiększenie funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych, w tym renowacja obiektów o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym znajdujących się na terenach rewitalizowanych.
       Projekty obejmować będą także działania na rzecz walki z patologiami społecznymi. Ich koncentracja na obszarach problemowych pozwoli na przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego pewnych grup, które w wyniku trudnej sytuacji na rynku pracy znalazły się na marginesie życia społecznego.
       W ramach Działania przewidziane do realizacji są projekty, które przyczyniają się do zapewniania dobra publicznego lub poprawy jakości istniejącego dobra publicznego (z wyjątkiem projektów zawierających pomoc publiczną).
      
       Recepta
      
Przejście do modelu rynkowego gospodarki sprawiło, że procesy gospodarcze zostały poddane mechanizmom rynkowym. Ograniczenie roli państwa oraz „uwolnienie” rynku ziemi spowodowały dynamiczny wzrost przedsięwzięć inwestycyjnych. Spowodowało to wejście na rynek nowych podmiotów gospodarczych nastawionych na zysk. System deweloperski, jedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie form działalności budowlanej, pojawił się w Polsce.
       Działalność deweloperska jest wieloaspektowym biznesem obejmującym pewien zakres działań, obejmujących zarówno renowację istniejących budynków i ich zasiedlenie, wzniesienie nowych obiektów, jak i pozyskanie niezabudowanego terenu i sprzedaż ulepszonych działek.
       Działalność tę można podzielić na pięć faz:
       – poszukiwania, wybór i nabycie gruntów,
       – uzyskanie odpowiednich dokumentów i pozwoleń oraz studium wykonalności inwestycji,
       – przygotowanie terenu pod inwestycje,
       – realizacja inwestycji,
       – sprzedaż nieruchomości ulepszonej.
       Do realizacji wyżej wspomnianych przedsięwzięć doskonale nadaje się uchwalona ustawa o partnerstwie publiczno-prawnym (PPP), szczególnie w odniesieniu do realizacji zadań publicznych. Rozwój PPP w Polsce powinny wspomóc projekty pilotażowe przeprowadzone pod patronatem administracji rządowej. Doświadczenia innych państw wskazują, że to właśnie inspirowane i nadzorowane przez rządowych fachowców projekty pilotażowe są pierwszym krokiem do stworzenia krajowego rynku PPP.
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 5
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.7 3 25

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jakbym czytał przemówienie wyplute przez generator przemówień. Czytałem już w życiu wiele tekstów, będących czystym onanizmem werbalnym. Ale to tutaj, to Mount Everest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rapaport_XXL(2009-12-13)
 • Niestety te działania nie dotycża Elblaga gdzie juz na rogatkach trzeba sie dogadac z odpowiednimi osobami zeby mozna było zainwestowac w jakiekolwiek sposób lub w jakąkolwiek dziedzine.
 • parę lat temu obiecałeś że nie będziesz już nas karać swoimi odezwami, postulatami i elaboratami. .. Kłamałeś. .. a szkoda. .. bo mimo że Cię nie lubię to zaczynałem szanować. .. I znów wyczytujemy żale sfrustrowanego, jak - mniemam ok 50-60 latka, któremu jedyne co dobrze wychodzi to dosłowne "ględzenie"-czyli marudzenie zawsze i na każdy temat. Myślałem kiedyś że chcesz być jak "Jasiu Śmietana" albo "Antek emigrant"- ale oni w swojej śmieszności byli jednak uczciwi-Ty nie jesteś. Jesteś, sorki że tak napiszę, starym, spierniczałym tetrykiem, któremu komuna zabrała -solidarność nie dała=wiecznym politycznym prawiczkiem. .. chyba nawet korwin-mikke i lepper nie chcieli Cię zgwałcić. .. Nie katuj nas więcej, proszę. .. a nawet-kończ Waść. .. ." i tak dalej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jacek-nie anonim(2009-12-13)
 • Parę lat temu pan Mańkut nawoływał: żeby gospodarka rozwijała się energicznie, dynamicznie, rytmicznie. Ten sam poziom Aborygen. Gadka szmatka.
 • Zwykle marudzi na teematy, o kórych nie ma pojecia. Pamietam, jak sie rozpisywał o schronisku nie poznawszy realiów tam panujących
 • A konkretnym zadaniem (jednym z wielu) dla nowego samorządu moim zdaniem powinna być pomoc prawna, projektowa i finansowa dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w modernizacji (rozbudowie) parkingów przydomowych. Bo na razie wielka kasa jest wydawana na mocno wątpliwe cele a samochody stoją w błocie i jeszcze wmawia się obywatelom, że łamią prawo. Dotyczy to również parkingu przy Szpitalu Wojewódzkim.
 • Autorze, nie ośmieszaj się. Chyba, że ilość publikacji ważniejsza od reputacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nader honorowy(2009-12-13)
 • Aborygenie, gratuluję tekstu, wiary i zapału. Niestety, społeczność którą próbujesz przekonać do swoich pomysłów na lepsze jutro, to w dużej mierze roszczeniowe, aspołeczne, wychowane w duchu urowniłowki osobniki. Chcesz przyciągnąć do tego miasta inwestorów. ? czyli kogo? Przedsiębiorców? Toż to "prywaciarze, wyzyskiwacze i złodzieje". Nie no, za takie pomysły to się Pan, Panie zaraz nasłucha. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wróg społeczny(2009-12-13)
 • "Przyciągnąć" inwestorów ? Przecież to takie proste. Przychodzi inwestor do UM i przedstawia projekt inwestycji. Miasto daje czas na realizację (dwa lata) i plac. Jeżeli po dwóch latach wartość kosztorysowa wzniesionej nieruchomości pięciokrotnie przekracza wartość kosztorysową placu miasto sprzedaje plac inwestorowi za jeden zł !
 • Szanowni Państwo zwracam się do ludzi myślących twórczo. Chcę się z Państwem podzielić wiedzą popartą dowodami. 1.Zatoka Elbląska jest wielkim portem pobudowanym sztucznie przez Niemców – dokumentacja znajduje się w Archiwum Państwowym w Gdańsku- tego dokumentu szukałem parę lat – oto pierwsze strony rafzen.pl oraz dokumenty rafzen.pl 2.Dno Zatoki Elbląskiej- Portu Elbląg pokryte jest metrową warstwą fekali z dużą zawartością rtęci badania kliknij tu www.rafzen.pl 3.Zatoka Elbląska -Port Elbląg ma swoją tajemnicę kliknij tu www.rafzen.pl kto rozszyfruje tę tajemnicę. Zgłębienie tej wiedzy jest niezbędne do wypowiadania się na temat możliwości zagospodarowania Zalewu Wiślanego, a tym samym rozwoju Elbląga. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-12-14)
 • Edward G. powrócił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kindybał(2009-12-14)
 • Szanowna Redakcjo, Drodzy Czytelnicy ten tekst jest żywcem zerżnięty z ZPORR. Jeżeli autor chciał błysnąć to nie tędy droga. Jeżeli autor przedstawia go jako swój pomysł to coś tu tym bardziej jest nie halo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2009-12-14)
Reklama