UWAGA!

Nowa przepompownia już działa

 
Elbląg, Nowa przepompownia przy Mazurskiej - nowoczesna i wydajna
Nowa przepompownia przy Mazurskiej - nowoczesna i wydajna (fot. Michał Skroboszewski)

Jest nowoczesna i super wydajna. Jej budowa trwała dwa lata i pochłonęła blisko 4 mln zł. Jednak to wydatek, który się opłaci, bo nowa przepompownia u zbiegu Mazurskiej i Odrodzenia w Elblągu przyjmuje ścieki z dzielnic Zawada, Nad Jarem i Modrzewina, a jest przygotowana na więcej. I - co też nie jest bez znaczenia – nie unosi się wokół niej nieznośny odór, a teren wokół został uporządkowany.

Gospodarka ściekowa jest w czołówce tematów, którymi zajmuje się miasto, bo inaczej zrobiłoby się nieprzyjemnie. Dlatego tak ważna była budowa nowej przepompowni u zbiegu Mazurskiej i Odrodzenia.
       - Cieszę się, że się udało – przyznał dziś (21 sierpnia) prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Ten temat od wielu lat czekał na środki finansowe, a ścieków jest coraz więcej, bo Modrzewina się rozrasta. Na modernizację oczyszczalni pozyskaliśmy środki unijne, ale budowa tego obiektu została sfinansowana ze środków własnych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W sumie za 3,7 mln zł. Przepompownia ma moc przerobową dziś jeszcze niewykorzystaną – zauważył prezydent - ale mamy tereny inwestycyjne na Modrzewinie więc zaprojektowaliśmy to tak, abyśmy nie musieli do tego tematu wracać za kilka lat.
       - Ok. 600 tys. zł kosztowała budowa kanału od ulicy Kwiatkowskiego do tego miejsca – wskazywał Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK. - Ten kanał przejął całość ścieków z dzielnicy Modrzewina, które do tej pory trafiały do prowizorycznej przepompowni na terenie jednostki wojskowej.
       P8 [tak w dokumentacji opisany jest obiekt przy Mazurskiej/Odrodzenia] to druga co do wielkości przepompownia ścieków sanitarnych w mieście. Dostarcza ok. 30 proc. całej ilości ścieków dopływających na oczyszczalnię elbląską. Obsługuje dzielnice Zawada, Nad Jarem i Modrzewina. Wydajność tej pompowni to 500 litrów na sekundę, co daje 1800 m szesc. na godzinę. I ma jeszcze rezerwy ilościowe.

  Elbląg, Prezydent Witold Wróblewski i dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz
Prezydent Witold Wróblewski i dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz (fot. MS)

- Główny efekt to wzrost wydajności i poprawa niezawodności obiektu, bo są tu urządzenia wysokiej jakości oraz agregat prądotwórczy – mówił dyrektor Andrzej Kurkiewicz. - Ponadto - stara przepompownia miała kratę, na której zatrzymywane były grube zanieczyszczenia, które okresowo były przewożone na oczyszczalnię. Niestety, to wiązało się przykrymi zapachami. Nowa pompownia została wyposażona w rozdrabniarkę. Przy okazji inwestycji został też porządkowany teren, jest nowe ogrodzenie, nowe nasadzenia. Wpłynęło to na estetyzację tej części miasta
       Po okresie testowania nowej, stara, mocno wyeksploatowana pompownia z lat 70-tych ubiegłego wieku, została rozebrana, podobnie jak stojący obok budynek transformatorowni. Teraz jest sprawnie i nowocześnie.
       Dyrektor EPWiK zapowiada, że we wrześniu planowane jest ogłoszenie przetargu na modernizację oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest warta 108 mln złotych. EPWiK pozyskał na ten cel unijne pieniądze.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama