UWAGA!

Nowe zasady, wyższe ceny

Elbląg, Czy nowe regulacje prawne rozwiążą takie problemy ?
Czy nowe regulacje prawne rozwiążą takie problemy ? fot.arch. portEl

Ostatnia w tym roku sesja Rady Miejskiej odbędzie się w piątek 28 grudnia, a wśród najważniejszych dla elblążan punktów porządku obraz jest ustalenie metody rozliczania się za wywóz nieczystości i cennika. O proponowanych cenach dla mieszkańców już pisaliśmy, ale nowe ceny będą obowiązywać też przedsiębiorców.

Przypomnijmy, konieczność zmiany w całej Polsce dotychczasowych rozwiązań w tym zakresie jest konsekwencją naszego przystąpienia do Unii Europejskiej i wprowadzenia obowiązujących w całej Unii przepisów. Polsce wyznaczono wówczas dość odległy termin na dostosowanie własnego prawa do prawa unijnego, który mija w połowie przyszłego roku. Dlatego nowe przepisy zaczną obowiązywać, także w Elblągu, od 1 lipca 2013 r.
       Zasadnicza zmiana dotycząca mieszkańców domów jednorodzinnych polega na tym, że będziemy się rozliczać nie, jak dotychczas, z firmą odbierającą od nas odpady, tylko z miastem. Dlatego należy pamiętać o wypowiedzeniu w odpowiednim czasie umowy, którą zawarliśmy kiedyś z taką firmą. Dotyczy to mieszkańców domów jednorodzinnych, bo w przypadku domów wielorodzinnych muszą to zrobić wspólnoty mieszkaniowe lub administratorzy.
      
       Od liczby mieszkańców
      
Władze miasta zaproponowały Radzie Miejskiej uzależnienie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.
       Ustawodawca pozostawił władzom gmin wybór jednej z czterech metod ustalenia tej opłaty dla mieszkańców: od osób zamieszkujących daną nieruchomość (tę chcą wybrać władze Elbląga, ale też większość polskich samorządów), od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub od powierzchni lokalu mieszkalnego. Można też przyjąć jedną stawkę opłaty od każdego gospodarstwa domowego.
       „Mając do wyboru powyższe metody proponuje się, aby w Elblągu metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowiła iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. W odróżnieniu od pozostałych rozwiązań, metoda ta jest jak najbardziej zgodna z zasadą „ zanieczyszczający płaci ”. Jest to metoda czytelna, zrozumiała dla mieszańców, ale przede wszystkim odbierana jako najbardziej sprawiedliwa społecznie” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
       Proponowana stawka opłaty to 14,50 zł od osoby miesięcznie albo 10,50 zł miesięcznie, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny.
       Opłaty od mieszkańców trzeba będzie uiszczać do 25 dnia każdego miesiąca, począwszy od lipca 2013 r, „bez wezwania, gotówką lub kartą płatniczą w kasie Urzędu Miejskiego w Elblągu albo przelewem na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.”
      
       Przedsiębiorcy – za pojemnik
      
Natomiast w przypadku nieruchomości, których nie zamieszkują mieszkańcy (firm, sklepów, restauracji itp.), ma być ustalona stawka za pojemnik:
       – w wysokości 11,10 zł za pojemnik (worek) o pojemności do 120 l,
       – w wysokości 22,20 zł za pojemnik o pojemności 240 l,
       – w wysokości 101,30 zł za pojemnik o pojemności 1100 l,
       – w wysokości 202,60 zł za pojemnik o pojemności 2200 l,
       – w wysokości 644,40 zł za pojemnik o pojemności 5÷10 m³.
       Jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, ustala się niższą stawkę opłaty:
       – w wysokości 7,40 zł za pojemnik (worek) o pojemności do 120 l,
       – w wysokości 14,80 zł za pojemnik o pojemności 240 l,
       – w wysokości 67,50 zł za pojemnik o pojemności 1100 l,
       – w wysokości 135,00 zł za pojemnik o pojemności 2200 l,
       – w wysokości 429,60 zł za pojemnik o pojemności 5÷10 m³.
       Te stawki to opłaty za jednokrotny wywóz pojemnika.
      
       Ekologicznie
      
W projekcie uchwały zaproponowano obniżenie stawki opłaty, jeśli odpady zbierane i odbierane są w sposób selektywny.
       „Zastosowanie niższych stawek ma stanowić istotną zachętę do selektywnego gromadzenia odpadów – czytamy dalej w uzasadnieniu. – Ustawa Sejmu, wprowadzająca nowe przepisy, nakłada na gminy obowiązek osiągnięcia do 31 grudnia 2020 r. odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia m. in. papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Stawka za nieselektywne zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych jest około 40 proc. wyższa niż stawka za zbieranie i odbieranie selektywne odpadów komunalnych.”
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To jest draństwo ! Kto stwierdził, że rodzina 2+2 produkuje więcej śmieci niż małżeństwo bezdzietne mające pięć kotów i dwa psy ? Poza tym jeżeli dzieci studiują w innym mieście i przyjeżdżają tylko na weekend ? Odliczą te dni od opłat ? Polityka prorodzinna kwitnie, nie ma co! Ciekawe ile osób wymelduje się do innych miast gdzie nie ma opłat od ilości osób. .. ?
 • Rządy Platformy! Brawo panie nowaczyk, najgorszy prezydent w historii. A myslalem ze Henio eS byl kompletnym nieporozumieniem
 • ale sie wycwanili. 1/5 Elblaga juz tu nie mieszka a nadal jest zameldowana, wiec ich rodziny beda okradane. powinna byc jednakowa stawka dla wszystkich, tak samo jak cena chleba tez jest jednakowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowa Prawica(2012-12-19)
 • A moim zdaniem to najlepsze rozwiazanie. Płacić od ilości osób ZAMIESZKAŁYCH, a nie ZAMELDOWANYCH. W naszej spółdzielni śmieci rozlicza się od m2 powierzchni mieszkania. Dlaczego mając 100m2 / 2 osoby / mam płacić więcej niż 4 odoby w mieszkaniu 50 m2 ? Jeśli ma się dzieci zameldowane pod danym adresem, pisze się oswiadczenie, że zamieszkują gdzie indziej. /studia /. Bo inaczej one płaciłyby 2 razy. Raz w miejscu zamieszkania, a drugi w miejscu zameldowania. Jeśli ktoś złoży nieprawdziwe oświadczenie to zawsze moze odpowiadać za poswiadczenie nieprawdy. Zobaczycie, że sami bedziecie eliminować cwaniaków. .
 • Do Nowa Prawica. Czytaj ze zrozumieniem. Od ZAMIESZKAŁYCH, nie ZAMELDOWANYCH.
 • Składać podpisy na listach o referendum.
 • Moim zdaniem domki jednorodzinne powinny płacić od pojemnika ( 120 L) a w blokach od osoby
 • chwileczkę a co z osobami co mają po 3 psy i koty one też brudzą i to jak niech też płacą a dlaczego misasto pośredniczy w płaceniu z a smieci czy oni tez mają z tego zysk
 • A dla mnie cofamy się do komunizmu. Przecież w państwie demokratycznym, to społeczeństwo powinno decydować z jaką firmą najbardziej będzie korzystne podpisanie umowy na wywożenie odpadów. Teraz będziemy płacić Urzędowi Miejskiemu, który zapewne wykorzysta część tych pieniędzy łatając dziurę "samorządową" np. wypłacać pensję dla nauczycieli, bo przecież wszystkie gminy w Polsce narzekają, iż nie mogą pokryć wypłaty tej grupie zawodowej z pieniędzy, które otrzymują od rządu. A rząd tez nie ma pieniędzy, więc trzeba ściągnąć z podatników, i tak niedługo za wszystko będziemy płacić podatki, nawet za to, że żyjemy i oddychamy.
 • i kto ma niby weryfikowac to ZAMIESZKANIE? setki nowych urzedasow za nasze podatki? przeciez dla urzedasa liczy sie tylko i wylacznie zameldowanie, a nie faktyczne zamieszkanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowa Prawica(2012-12-19)
 • Nie wiem czy jest sens pisać ręce opadają, czy Wy jesteście ślepi? Przeczytajcie jakie jest uzasadnienie zmian za śmieci "Przepisy" a gdzie w artykule uzasadnienie ekonomiczne, gdzie liberalizm gospodarczy? Przepisy zduszą naszą Nas i polską gospodarkę ale co tam zaraz klakierzy zaczną pisać że jest O. K.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2012-12-19)
 • Skoro wszyscy narzekają na PO to jakim cudem oni wygrali wybory?
Reklama