UWAGA!

Nowelizacja ustawy „śmieciowej”

 
Elbląg, Nowelizacja ustawy „śmieciowej”
fot. arch. portEl

Przegłosowana w piątek (25 stycznia) nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach daje samorządom większą elastyczność w ustalaniu stawek opłat. Po wejściu w życie nowych przepisów samorząd będzie mógł między innymi zróżnicować opłaty wobec właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przygotował Senat w odpowiedzi na protesty samorządów, które chciały mieć większą dowolność w ustalaniu stawek opłat za odbiór i utylizację śmieci. W głosowaniu nad zmianą przepisów „za” było 441 posłów, ośmiu było „przeciw”, a trzech wstrzymało się od głosu.
       Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Dzięki przyjętym poprawkom gminy będą mogły różnicować opłaty za odbiór i utylizację śmieci pobieraną od mieszkańców. Oznacza to, że gmina będzie mogła na przykład uwzględnić wysokość opłaty w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym. Będzie miała też możliwość przyjęcia innej wysokości opłat wobec rodzin wielodzietnych.
       Elbląskie władze przygotowały już projekty uchwał „śmieciowych”, ale wycofano je z porządku obrad grudniowej sesji RM, a styczniową odwołano, bo spodziewano się nowelizacji ustawy przez Sejm. Jak ta nowelizacja wpłynie na elbląską ustawę „śmieciową”, przekonamy się na lutowej sesji RM.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no to radni mają okazję, żeby się zrehabilitować :-)
 • to jest Ustawa o odpadach, nie śmieciowa. .. ..
 • może nowi radni lepiej zdecydują- Jan.
 • Widać jednak można wpłynąć na władze krajowe a nie tylko tłumaczyć się my nic nie możemy bo to od góry. Tylko nie wiem co oznacza, większa dowolność w ustalaniu stawek opłat za odbiór i utylizację śmieci czy to będzie lepiej dla nas czy gorzej. Czy będzie lepiej czy gorzej zależy od tego co UM wymyśli i czy radni na to się zgodzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-01-28)
 • no to w elblążkowie najwyższe stawki. .. w końcu należy w czymś przodować - czynsze komunalne teraz śmieci
 • Uważam, że naliczanie wysokości opłat od ilości osób jest jak najbardziej sprawiedliwa, bo przecież nie metry kwadratowe czy zużycie wody produkuje śmieci. Właśnie ilość osób w danym gospodarstwie (nie mylić to z wsią, bo tu powinno być uwzględniona ilość hektarów i ilość osób, bo wiadomo rolnik musi zakupić nasiona, nawozy i inne towary związane z danym gospodarstwem i to przecież też śmieci, które powinny się znaleźć w śmietniku czy kontenerze na śmieci a nie spalane w ogniskach jak często jest to robione - a co za tym idzie zatruwanie powietrza itd. .. ) powoduje, że ilość tych śmieci będzie większa lub mniejsza. Uważam również, że stawki powinny być naliczane dla wszystkich jednakowo tj. od ilości osób a rodziny wielodzietne, jeżeli Gmina chciałaby ich wspomóc to powinna znaleźć inne rozwiązanie udzielenia im pomocy, bo w innym przypadku to będzie jeden wielki bałagan i na pewno spory o to komu bardziej należą się ulgi a komu nie. Czyli reasumując wszyscy powinni mieć jednakowe stawki od osoby, pomijając firmy czy przedsiębiorstwa jak również rolników, bo oni powinni być inaczej obciążani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gminek(2013-01-28)
 • No tak, ale co to jest firma, bo ja znów mam byc poszkodowany, jak mnie zwolnili i kazali się samozatrudnić? Co ze mnie za firma, jak siedzę gdzie siedziałem i robie co robiłem i raz w miesiącu niszczę jedną kartke papieru na wystawienie faktury?
 • czyli radni mogą przywrócić normalność głosując, aby domki płaciły od zapełnionego pojemnika jak dotychczas - mam nadzieję, że rozsądek zwycięży i tak zrobią :-) Jurek
 • A ja mieszkam w domu i mam kota i psa. Oni tez produkuja nieczystości dlatego pytam, ile kasy za kota a ile za psa?Była też świnia morska ale zdechła.
 • dobrze, niech płacą wszyscy, a nie cwaniaczki całe przyczepki z odpadami do lasów wywożą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zażenowany(2013-01-29)
 • Jurek napisał cytuje: "aby domki płaciły od zapełnionego pojemnika jak dotychczas" - jeżeli właściciel jest uczciwy i wrzuca wszystkie śmieci do śmietnika to ok, ale może być nieuczciwy i większość śmieci będzie np: wyrzucał do przydrożnych rowów a jego pojemnik na śmieci będzie pełny raz na miesiąc. .. i teraz pytanie czy jest to ok? - chyba nie!!! Następnie "zażenowany" napisał cytuje: "dobrze, niech płacą wszyscy, a nie cwaniaczki całe przyczepki z odpadami do lasów wywożą" - jak najbardziej się z tym zgadzam !!! Sprawiedliwie będzie jak wszyscy będą jednakowo płacić od osoby i tak jak już wcześniej zostało napisane pomijając firmy, przedsiębiorstwa, warsztaty, autosalony, rolnicy itd. .. , bo oni powinni być inaczej naliczani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ala 25(2013-01-31)
Reklama