UWAGA!

O jakości

Pięciu elbląskich zarządców nieruchomości otrzymało certyfikat jakości ISO.

Starania o certyfikaty trwały półtora roku. Nadzorowali je przedstawiciele zajmującej się certyfikacją w zakresie nieruchomości niemieckiej firmy TÜW Nord oraz Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami. Zarządzający budynkami musieli opracować procedury obsługi mieszkańców, sposobów pracy wewnątrz firm, przepływu informacji, dokumentów oraz wykonywania czynności związanych z opieką nad nieruchomościami.
     Ze 150 firm z całego kraju, które rozpoczęły starania o ISO, certyfikat otrzymało ostatecznie 113, w Elblągu: Elzam Dom, MK, Marian Muła, Bernard Woźny i Zarząd Budynków Mieszkalnych. Andrzej Zalewski z Zarządu Budynków Mieszkalnych za najważniejsze osiągnięcie uważa przejście na indywidualne rozliczanie budynków.
     - To jest także wymóg obowiązujących przepisów, ale dzięki uporządkowaniu sposobu rozliczeń wiem, ile kosztuje utrzymanie każdego budynku, dawniej wszystko wrzucane było do jednego worka - mówi zarządca.
     Certyfikaty zostały wydane na trzy lata. W tym okresie firma, która wydała certyfikaty jakości, będzie jednak kontrolować przestrzeganie wypracowanych procedur. Jak podkreślają elbląscy zarządcy, przeprowadzona w mieście 2,5 roku temu reforma w zarządzaniu budynkami, postawiła nowe zadania przed firmami, które zdecydowały się przejąć dotychczasowe zadania samorządu.
     - Musimy liczyć każdą złotówkę - zapewniają i dodają, że choć większość budynków w Elblągu powstała przed wojną, ich zły dziś stan może się poprawić. - Po prawie trzech latach widzimy, że dla większości mieszkańców opłacanie czynszu to absolutny obowiązek. Uważamy jednak, że z obowiązków właściciela powinny lepiej wywiązywać się władze miasta. Samorząd nie powinien przerzucać ciężaru dbania o swoje zasoby na osoby fizyczne. Liczymy też na lepszą współpracę z ratuszem. Tymczasem od półtora roku trwają problemy z rozliczaniem się samorządu ze wspólnotami mieszkaniowymi.
     Wiosną wiceprezydent Witold Wróblewski obiecywał, że jesienią przedstawi radnym wieloletni program dotyczący elbląskiego mieszkalnictwa. Opracowania takiego domagają się także sami radni. Jak się dowiedzieliśmy, prace nad dokumentem postępują bardzo wolno. Wciąż nie wiadomo również, czy wiosną przyszłego roku, kiedy wygasną zawarte dwa i pól roku temu kontrakty z zarządcami, zostanie ogłoszony nowy przetarg na administrowanie miejskimi budynkami. Jak na razie, władze Elbląga dokonały tylko zmiany na stanowisku dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Najważniejszym certyfikatem dla zarządców nieruchomości powinna być - dobra opinia o nich mieszkańców budynków komunalnych. Bo sam certyfikat można sobie kupić, tym bardziej jak załatwia się to poprzez ogólnopolską Izbę zarządców. Czy z certyfikatem czy bez, ważne jak traktuje się ludzi, a z tym nie jest chyba najlepiej. O ratuszu - prawda, - brak rozliczeń, brak programu, brak pomysłów. Szkoda gadać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    kierowca bombowca(2003-09-29)
  • Powiadacie ... niemieckiej firmy NUW NORD , no tak Elbling .... Cholera by was wzięła !!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    elblazanka(2003-09-29)
  • Elzam Dom!!!!!! - popartrzcie na budynki będące pod ich kuratelą!!!! toć to ruina!!! na nic nie maja kasy! ciekawe czy na pensje dla zarządu też nie!?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    mieszkanka(2003-09-29)
  • Myślicie,że certyfikaty wszystko załatwią. Certyfikaty sobie, życie w budynkach zarządzanych przez ZBK nadal jak za króla ćwieczka. Tu się nic nie robi. Za co biorą pieniądze, nie wiem i chyba nikt nie wie. Ciepłe posadki dla siebie i znajomych króliczka. A kto ich tam ruszy. Chyba czas skończyć z tą beznadziejną administracją, która utrzymują mieszkańcy. Tu się rządzi jak chcą urzędnicy którzy mieszkają w willach zbudowanych za nasze pieniadze. Obudżcie się mieszkańcy budynków ZBK. To towarzystwo trzeba rozgonić, powiedziałabym dosadniej, bo to już nerwów brakuje..........
  • mieszkam w jednym z nydynków zarządzanych przez Pana Mułę, kilka razy nie odpowiedziano na moje pisma dotyczące stanu technicznego budynku, a jeżeli już się doczekałem, to z pisma nie wynikało NIC. Uważam,że kompetencja urzędników Pana Muły jest tragiczna.
  • Do Elblazanki-nie pisze sie Elbling tyko Elbing.
  • najlepszy jest zarzadca z Jaśminowej a wlasciwie jego pracownice.Traktuja petentow jak intruzow.Żyja czasami komunizmu i nie mogą zrozumieć że dzieki nam -wspólnotom maja pracę i zrozumieja to dopiero wtedy gdy wspolnoty będą zmieniać na przyjażniejszych sobie zarzadcow ,ktorzy będą dla nich a nie odwrotnie.
  • Jednym z istotnych celów działania zarządców nieruchomości jest pozyskanie dobrej opinii mieszkańców. Cóż jeśli Zarząd miasta nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i przekazuje należnych pieniędzy, ponadto potrafi skutecznie torpedować inicjatywy wspólnot mieszkaniowych. Odnosi się wrażenie, że właścicielowi lokali gminnych tj. Zarządowi miasta wcale nie zależy na opinii mieszkańców budynków komunalnych a już napewno na obowiązku utrzymywania ich w stanie co najmniej nie pogorszonym. Dług ZBK to przede wszystkim dług gminy. On będzie dalej narastał bo wkrótce Zarząd zacznie spłacać kredyt zaciągnięty na oddłużanie ZBK. Co będzie dalej.... ZBK działa w imieniu pana prezydenta i będzie sztucznie utrzymywany a może nawet ponownie reaktywowany w kształcie sprzed dwóch lat. Zbyt duża jest to kasa i istniejące możliwości dla włodarzy miasta aby oddać to w prywatne ręce. Pieniądze z czynszów wciąż wpływają do kasy ZBK i UM i co dalej? Na wniosek pana prezydenta zarząd miasta udzielił gwarancji bankowych na docieplenie trzech wieżowców przy ul. Grunwaldzkiej. Dlaczego nie uczyni tego samego dla mieszkańców np. ul. Zagonowej; Robotniczej; Niskiej; Słonecznej i wielu, wielu innych...... Czyżby inni mieszkańcy byli gorsi.....
  • Do niepodpisanego .. nie pisze się , a pisało ... bo mam nadzieję , ze te czasy już nie wrócą -:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elblazanka(2003-10-01)
  • Jestem w zarządzie jednej z nielicznych wspęlnot mieszkaniowych w Elblagu, które same zarządzają swoim budynkiem (15 mieszkań). Dopiero dwa lata, a już w tym roku remontujemy gruntownie 1/3 dachu (bez kredytów, bo tych dla wspólnot przy naszych wspaniałych rządach nie ma!). Gdybyśmy pozostali przy "profesjonalnych" zarządcach - najpewniej z CERTYFIKATAMI - czyetaj przemianowanych dawnych ZBK-ach, przykrylibysmy dach folią i czekalibysmy na Boskie zmiłowanie!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Grzebar(2003-10-01)
  • Jestem w zarządzie jednej z nielicznych wspęlnot mieszkaniowych w Elblagu, które same zarządzają swoim budynkiem (15 mieszkań). Dopiero dwa lata, a już w tym roku remontujemy gruntownie 1/3 dachu (bez kredytów, bo tych dla wspólnot przy naszych wspaniałych rządach nie ma!). Gdybyśmy pozostali przy "profesjonalnych" zarządcach - najpewniej z CERTYFIKATAMI - czyetaj przemianowanych dawnych ZBK-ach, przykrylibysmy dach folią i czekalibysmy na Boskie zmiłowanie!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Grzebar(2003-10-01)
  • Grzebar: w jaki sposob mozna zrezygnowac z 'uslug' Zmonopolowcow?
Reklama