UWAGA!

Oczyszczalnia czeka na jesień

 
Elbląg, Oczyszczalnia czeka na jesień
(fot. EPWiK)

Jesienią ma się rozstrzygnąć sprawa modernizacji elbląskiej oczyszczalni ścieków. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje wtedy otwarcie ofert w drugim już przetargu. Poprzednie oferty były nawet dwa razy droższe od szacunków, więc przed drugim przetargiem komunalna spółka dokona pewnych zmian.

Modernizacja gospodarki ściekowej w Elblągu ma kosztować 108 mln złotych, 56 mln na ten cel EPWiK pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najdroższe będą inwestycje w oczyszczalnię przy ul. Mazurskiej, spółka w pierwszym przetargu szacowała koszty na 92 mln złotych, ale oferty zainteresowanych firm były dwukrotnie droższe. Postępowanie przetargowe zostało więc unieważnione.
       - Przygotowujemy się do drugiego przetargu. Zakres prac w oczyszczalni podzielimy na trzy części, z którejś z nich będziemy mogli zrezygnować, jeśli oferty okażą się dużo droższe o naszych możliwości finansowych. Czekamy na nową dokumentację, która powinna być gotowa w czerwcu – mówi Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK. - Równolegle wystąpiliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem o zwiększenie dofinansowania inwestycji. Jest szansa, że jeśli dostaniemy dodatkowe pieniądze, będziemy mogli ją przeprowadzić w całym zakresie.
       Władze spółki planują ogłoszenie drugiego przetargu latem, otwarcie ofert jest planowane na wrzesień lub październik.
       Przypomnijmy, że inwestycja ma być gotowa do końca 2020 roku i jest konieczna, by naszemu miastu nie groziła ekologiczna katastrofa.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Robić remont i nie dziadowac. Kiedy kanaluzacja będzie w Krasnym Lesie i Przezmarku bo to wstyd, ze szamba w mieście trzeba mieć!
 • W tym przypadku nie ma negocjacji! Bo będziemy musieli studnie kopać..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  wodnik szuwarek(2019-04-24)
 • mam apel do mieszkańców Elbląga, szczególnie do tych którzy poparli Pana prezydenta Wróblewskiego, prezydent oczekuje wsparcia z waszej strony, apeluje do was wyborcy abyście mniej sr.a.l.i i w ten sposób wyrazili swoje poparcie , ewentualnie możecie s.r.a.ć. tyle samo ale po krzakach, gdzieś w plenerze, bez waszego poparcia trzeba będzie zamknąć oczyszczalnie ścieków a to woda na młyn wszelakich wichrzycieli i politycznych bankrutów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  7
  wyborca swiadomy(2019-04-24)
 • bedzie ok nie wypłaci się nauczycielom za strajk dorzuci się tą forsę do inwestycji i gitara
 • pamiętajcie ludzie, że jak robicie kupęę szkodzicie oczyszczalni ścieków, a szkodząc oczyszczalni szkodzicie sobie, czyli im mniej kup tym mniej szkodzenia sobie,
 • @razem damy radę - coś w tym jest co napisałeś znaczy ty wypróżniałeś się parę razy dziennie bo nieźle ci zaszkodziło
 • a może tak wziąć przykład z kaliningradu i z Rosji ? Oni mają takie oczyszczalnie że my możemy pomarzyć. I jak się okazuje - to Elbląg zatruwa Zalew Wiślany - nie Rosja. A to było wiadomo już naście lat temu. Proszę w necie znaleźć opinię prof. Kruka o elbląskiej oczyszczalni. Tylko że Rosjanie nie mają takiego EPWiK i takich dyrektorów jak AK i AJ no i nie mają takiego prezydenta jak WW.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  byłem_widziałem(2019-04-25)
 • a może zrobić tak jak w Rosji w Karólewcu? tan ścieki idą bezpośrednio do wody bez czyszczenia, mają taką atrape oczyszczalni, że niby jest, jakies lipne badania, że czyści, kasa na budowę rozkradziona jak to w Rosji, wszyscy zadowoleni, Elbląg zmierza w takim kierunku
 • Proszę spojrzeć na zdjęcie w artykule. W środku oczyszczalnia - wiele złożonych budowli, instalacji. Teren ponad 20 ha. Oczyszcza ponad 30 lat ścieki z Elbląga, części gmin Elbląg i Milejewo. Po lewej - rzeka Elbląg, u góry Zatoka Elbląska (Zalew Wiślany). Oczyszczalnia chroni te akweny, chroni środowisko i tym samym chroni Nas. To inwestycja dla Nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  surfelblag(2019-04-25)
 • @asads w du. .e byłeś i gó. .. o widziałeś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  byłem_widziałem(2019-04-25)
 • Wydaje mi sie ze tytul w artykule pt. "Powietrze oczyści to, co rośnie w doniczce" je zle sformułowany jest to "---Art. promocyjny---" i nie mozna komentowac dlatego tu pisze. .Z tytulu wynika ze powietrze oczyszcza a chodzi o to ze jest oczyszczane. Powinno byc "To co rośnie w doniczce oczyści powietrze" Tak na logike
Reklama