UWAGA!

Parlamentarzyści i samorządowcy o pieniądzach. Co może czekać Elbląg?

 
Elbląg, Parlamentarzyści i samorządowcy o pieniądzach. Co może czekać Elbląg?
Fot. Michał Skroboszewski

Warmińsko-Mazurski Zespół Parlamentarny zebrał się w Elblągu, by rozmawiać o perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, a także o środkach z Krajowego Planu Odbudowy. Jaki jest pomysł na rozwój Elbląga na najbliższe lata? Zobacz zdjęcia.

Omawianych programów, zagadnień, projektów, było oczywiście sporo, przewinęły się takie kwestie, jak Regionalny Program Operacyjny, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne etc.

- Zaproszenia otrzymali wszyscy parlamentarzyści naszego regionu – podkreślił na początku poseł Jacek Protas (PO), który kieruje zespołem. Na spotkanie, prócz przewodniczącego posiedzeniu, stawili się Monika Falej (Lewica), Elżbieta Gelert (PO), Janusz Cichoń (PO). W posiedzeniu zespołu, oprócz parlamentarzystów, wzięli udział m. in. samorządowcy działający w regionie: prezydenci, burmistrzowie i wójtowie. Na spotkaniu wojewodę warmińsko-mazurskiego reprezentował jego pełnomocnik Jarosław Babalski (PiS), marszałka województwa – wicemarszałek Miron Sycz (PO).

Podczas spotkania dyskutowano m. in. o zintegrowaniu działań samorządów w pozyskiwaniu środków i realizacji inwestycji, przygotowaniu na nową perspektywę unijną, wpływie "Polskiego Ładu" na finanse samorządów.

Jak nowe finansowe rozdanie chciałby wykorzystać Elbląg? O tych planach mówił prezydent Witold Wróblewski. Wcześniej przypomniał o już zrealizowanych inwestycjach, jak wiadukt na Zatorze, przebudowie dróg, nowych tramwajach i modernizacji zajezdni, trwającej przebudowie Szpitala Miejskiego czy rewitalizacji parku Dolinka. Od lat 90. elbląski samorząd zrealizował projekty na łączną kwotę ponad 1,4 mld zł z dofinansowaniem ze środków unijnych w wysokości prawie 1 mld zł. Tylko w latach 2014-2021 pozyskano środki zewnętrzne z Unii Europejskiej i budżetu państwa w kwocie ponad 365 mln zł na realizację 88 projektów.

- Jesteśmy przed nową perspektywą finansową, gdzie rysują się duże możliwości dla samorządów – podkreślił na początku swojej prezentacji prezydent Wróblewski. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie „Polskim Ładem”. - Pieniądze na wkład własny w wielu przypadkach mogą być potężnie zagrożone, przez to, że tracimy dochody – mówił o rządowym projekcie.

Witold Wróblewski podkreślał, że istotnym zagadnieniem dla Elbląga pozostaje zwiększenie dostępności do portu w Elblągu, jego rozbudowa i modernizacja. W ramach Krajowego Planu Odbudowy Gmina Miasta Elbląg proponuje także „transformację cyfrową Miasta Elbląg umożliwiającą pracę zdalną oraz naukę online”. W planowanych zadaniach jest też przygotowanie terenów inwestycyjnych na Modrzewinie, stworzenie Miejskiej Strefy Aktywności dla integracji międzypokoleniowej, przebudowa systemu produkcji i dystrybucji ciepła w Elblągu (m.in. budowa nowej miejskiej elektrociepłowni).

Najważniejsze inwestycje Elbląga na nową perspektywę unijną to znów kwestie dotyczące portu, budowa zbiornika retencyjnego stanowiącego zabezpieczenie przeciwpowodziowe, rewitalizacja Wyspy Spichrzów (w tym biurowiec z Programu Fabryka), budowa obwodnicy północnej miasta czy skomunikowanie terenów inwestycyjnych obszaru „Terkawka”. Samorząd chce również rozbudować ścieżki rowerowe i modernizować infrastrukturę szkolnictwa. Elblążan z pewnością zainteresują takie tematy, jak budowa linii tramwajowej w al. Odrodzenia wraz z zakupem taboru tramwajowego i rewitalizacja kąpieliska miejskiego. Co z tych wszystkich planów uda się zrealizować, pokaże przyszłość.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mam pytanie do tych wszystkich notabli tam zasiadających. Czy te zielone butelki stojące na stołach to jest ta smaczna "kranówka"tak reklamowana przez naszych elbląskich włodarzy, która ponoć lepsza jest od większości wód dostępnych w sklepach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  1
  J2333(2021-09-14)
 • proponuję wybudować Zimne Termy Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  1
  mondry(2021-09-14)
 • Łupieżowego nie zaprosili?
 • @góralniskopienny - "Łupieżowego nie zaprosili?"- pewno teraz łupież strząsa.
 • Nowy Stadion dla Olimpi, odkryty basen, Podbudowy jeszcze zostały z tych 2 obiektów.
 • Dalej pytanie do Prezydenta. .. .. Jesli mało i brakuje to czemu 2 wiceprezydentów?????/Tak szukajcie oszczędnosci a nie wypłaty brutto po 10 tys. A pani dyrektor od rozwoju basenu odkrytego co robi ???? Skoro nic z tego nie ma a pienązki bierze !!!!!A pani która ostatnio była dyr do rozwoju w parku maszynowym, odeszłą i specjlanie dla niej stworzono stanowisko i na to pwypłata jest!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  2
  alekdandra12@w(2021-09-14)
 • A może w końcu Gelertowa zajmie się dramatyczną sytuacją w pogotowiu, czy dalej będzie udawała, że ratownicy są niepotrzebni, a w październiku to sama wsiądzie do karetki i będzie orać Hashtagi: #Gosc@12
 • Lećcie z problemami do Teofila Skorupy, on wszystko załatwi u jarka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  14
  BoMojaŻonaJestzElbląga_Uuuuu(2021-09-14)
 • Kolejne spotkania, kolejne plany. .. Weźcie już przestańcie sobie z ludzi jaja robić, powiedzcie od razu przez kogo i czemu się nie udało i po sprawie Po co przechodzić przez te puste obietnice kolejny raz Po cichu możecie nawet planować lot w kosmos tylko nie męczcie już tymi waszymi planami
 • Moj boże jacy troskliwi, ale chyba im nie brakuje, ludziom ktorzy zapier. .. w tym miasteczku uczciwie bez porządnych pieniędzy bo nie wszyscy dostają za nic, owszem brakuje!
 • Uwielbiam te twarze pełne skupienia i niezrozumialego bełkotu ! Kiedy popatrzymy na nowe twarze ?wtedy moze i będą szanse na cokolwiek !
 • @Zielarski - Jaja z ludzi to obłudna władza PIS sobie robi.
Reklama