UWAGA!

Pieniądze na promocję elbląskich mebli

Elbląg, Pieniądze na promocję elbląskich mebli

Klaster-Mebel Elbląg skupiający 20 elbląskich firm związanych z branżą meblarską ma pieniądze na stworzenie wspólnej marki mebli. Jego wniosek o dofinansowanie działań marketingowych we wtorek (26 stycznia) zaakceptował Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Klaster otrzymał ponad 700 tys. zł na promocję elbląskich mebli.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
       Decyzję tuż po wtorkowym posiedzeniu Zarządu Województwa przekazał członek Zarządu Grzegorz Nowaczyk: – To był dobrze przygotowany wniosek z solidną argumentacją oraz precyzyjnym opisem korzyści, jakie płyną z jego realizacji. Na posiedzeniu Zarządu opiniowałem celowość zaangażowania środków wojewódzkich w to przedsięwzięcie. Moja rekomendacja skutkuje dobrą decyzją dla wnioskodawcy. Mamy kolejne pieniądze, które płyną do Elbląga. Duże pieniądze, bo wniosek dostał dofinansowanie w kwocie 715 tys. zł.
       Satysfakcję mają również przedstawiciele wnioskodawcy. W wypowiedzi dla nas dyrektor Biura Klaster-Mebel Elbląg Damian Kowalski powiedział: – Robimy duży krok do przodu. Przypomnę, że nasz Klaster był jedną z pierwszych tego rodzaju inicjatyw na Warmii i Mazurach. Wiele z nich dziś nadal znajduje się w fazie początkowej. Klaster Mebel-Elbląg skupia podmioty o różnym profilu produkcji, których działalność koncentruje się wokół produkcji mebli szerokiego asortymentu, akcesoriów meblowych oraz innych elementów niezbędnych do zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania, bezpieczeństwa i estetycznego, nowoczesnego wyglądu. Wartością dodaną jest spory know-how poszczególnych przedsiębiorców, czyli znajomość branży, często kilkunastoletnie doświadczenie oraz wysoki poziom praktycznej wiedzy pracowników, przede wszystkim w strukturach sprzedaży i marketingu. Mamy więc wszystkie konieczne elementy do stworzenie nowej, ciekawej marki, wprowadzenia jej na rynek i budowanie wokół niej wartości. Teraz mamy na to rzecz najważniejszą, czyli środki finansowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji o dofinansowaniu.
      
       Klastry to geograficzna koncentracja konkurencyjnych firm w powiązanych sektorach, związanych ze sobą gospodarczo, dzielących te same umiejętności, technologię i infrastrukturę. W klastrze wielkie i małe przedsiębiorstwa osiągają znacznie więcej, niż gdyby miały pracować same, dzięki sieci związanych przedsiębiorstw, dostawców i usług na tym samym obszarze. Charakterystyczną cechą klastrów jest to, że przedsiębiorstwa w nich skupione konkurują ze sobą, ale jednocześnie współpracują w tych obszarach, gdzie możliwe jest wspólne działanie, np. wspólna promocja, kampanie reklamowe, badania naukowe, projekty szkoleniowe, wyjazdy na imprezy targowe itd. W języku angielskim sytuację taką określa się słowem co-opetition (od cooperation i competition). Taka sytuacja jest możliwa, gdy koncentracja w danej branży zasobów i kompetencji osiągnie masę krytyczną, przy której klaster staje się atrakcyjnym ośrodkiem i przyciąga dalsze zasoby.
       Przykładem takiego efektu jest Dolina Krzemowa w USA, w której rozwój przemysłu technologii informatycznych przyciągnął i nadal przyciąga najlepszych informatyków z całego świata, sprawiając, że przedsiębiorstwa informatyczne tam zlokalizowane coraz bardziej powiększają swoją przewagę wobec konkurencji.
       Czy Klaster Mebel-Elbląg będzie lokomotywą rozwoju miasta i wpłynie na pozycjonowanie Elbląga jako marki kojarzącej się z przemysłem meblowym, okaże się w perspektywie najbliższych lat.
       Informacje o Klaster Mebel-Elbląg również na www.mebel-elblag.eu.
      
      
Monika Betcher, W-MUM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nowaczyk dobrze lobbuje. ciekawe na co konkretnie pójdą te pieniądze bo jak "meblarze" wydadzą to na narzędzia typu laptopy, rzutniki albo kamerki video to tak realnie nic to nie zmieni jeżeli chodzi o znajomość mebli z Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  branża-sanitarna(2010-01-27)
 • lobbuje, lobbuje - wybory idą, kasa się przyda na kampanie branżo sanitarna, na fakturę co najwyżej wpisze się coś innego. Wystarczy pomyśleć - to nie boli
 • tylko, że ta branża będzie wspierała obecnego władcę, wystarczy sprawdzić kto dostał jego nagrodę w tym roku. A z fakturami to prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2010-01-28)
 • a gdzie wolny rynek?, przestańcie w niego wkraczać, jedni swoją markę promują za swoje pieniądze, a za innych konkurencyjnych firm robi to administracja z ich podatków !!
Reklama