UWAGA!

Podwyżka opłat za odpady wejdzie w życie

 Elbląg, Co roku do ZUO trafia ok. 50 tys. ton odpadów
Co roku do ZUO trafia ok. 50 tys. ton odpadów (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

16 „za”, 8 „przeciw”, jedna osoba wstrzymała się od głosu. To wynik dzisiejszego głosowania Rady Miejskiej w sprawie podwyżek opłat za wywóz odpadów. A to oznacza, że 1 września każdy elblążanin będzie płacił o 20 procent więcej za odpady. 21 złotych zamiast dotychczasowych 17,40 zł miesięcznie.

O powodach podwyżek pisaliśmy szczegółowo kilka dni temu. Radni przedyskutowali ten problem na wcześniejszych posiedzeniach poszczególnych komisji, dzisiaj na sesji dyskusja była już krótka.

- Mam taką refleksję na przyszłość, czy miasto jako właściciel Zakładu Utylizacji Odpadów nie powinien rozważyć dwóch cenników swoich usług, by mieszkańcy Elbląga mieli ulgi w porównaniu z innymi samorządami korzystającymi z ZUO – proponował Paweł Kowszyński, radny klubu PiS.

- To jest niemożliwe, bo inne gminy wspólnie z Elblągiem uczestniczyły w tym projekcie, inaczej nie zapewnilibyśmy odpowiedniego strumienia odpadów i nie moglibyśmy otrzymać unijnego dofinansowania na ZUO. Przepisy nie pozwalają na wprowadzanie w ramach jednego systemu gospodarowania odpadami różnych cenników – wyjaśnił radnemu prezydent Witold Wróblewski.

Radny Cezary Balbuza, szef komisji gospodarki miasta, przyznał wprost. - Będziemy się starali, żeby ceny za wywóz odpadów były niższe w porównaniu z innymi samorządami. Ale nie możemy obiecać, że będzie taniej – stwierdził.

Przeciw podwyżkom zagłosowało 8 radnych opozycji, czyli wszyscy z klubu radnych PiS. Wstrzymał się Marek Osik z KWW Witolda Wróblewskiego. Pozostali radni głosowali „za”. - Trzeba znaleźć sposób na sprawdzanie danych dostarczanych przez mieszkańców. Mamy problem z selektywną zbiórką odpadów. Trzeba to głośno powiedzieć, że nie wszyscy są uczciwi w stosunku do tego systemu. Podnoszenie cen to najłatwiejszy sposób, trzeba rozmawiać o zmianie w systemie – stwierdził radny PiS Rafał Traks.

- Miasto nie poszło na łatwiznę, tylko doszło do ściany. Nie zaczynaliśmy jako samorząd od podwyżek – kontrował radny Paweł Fedorczyk, który jeszcze w ubiegłym roku należał do klubu radnych PiS, a dzisiaj głosował za podwyżkami.

- Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygaliśmy przetargi na wywóz odpadów. Mówiliśmy wówczas, że dokonamy analizy i wówczas będziemy wiedzieć więcej, czy podwyżki będą nieuniknione. Ceny za wywóz odpadów w przetargach wzrosły. Gospodarowanie odpadami to proces, na który wpływ ma wiele czynników, nie tylko samorząd – podkreślał Witold Wróblewski.

Podwyżki opłat za wywóz odpadów (z 17,40 zł na 21 zł od osoby miesięcznie) wejdą w życie 1 września.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wy jesteście jak te odpady - nikomu nie potrzebni.
 • Najwyższy czas odwołać nieudolne lewacko-liberalne władze miasta. W naszym kraju tylko Prawo i Sprawiedliwość przejmuje się jeszcze takzwanymi zwykłymi ludźmi a inni mają ich po prostu gdzieś i taka jest smutna prawda.
 • 21 PLN to ok 45 min pracy. Za miesiąc wywożenia śmieci to chyba nie ma dużo. Z drugiej strony podwyżka o 20% to przesada. Chyba diety chcą sobie podwyższyć i szukają kasy
 • No i proszę bardzo. Nie tak dawno jedna podwyżka, a teraz kolejna. Tu 20 procent tam 20 procent, a podwyżka płac od 0 do 5 procent. I to jest właśnie życie w państwie rozdawnictwa. Każdy z tego tortu chce uszczknąć, no i się napędza. Więcej patologicznych 500 plus, szkoła plus, bezrobotny plus, alkus plus. Chyba tylko idiota już tego nie widzi. Hashtagi: #@#$_&-
 • Do przewidzenia było, koszty pracy i usług rosną to i takie opłaty też muszą. Można dziękować pisowi
 • @TeofilSkorupa - Dodaj że to dzięki twojej partii koszty wzrosły. Bo to co rząd niby daje to w podatkach odbiera coraz więcej. Jak zabraknie klasy średniej to dopiero będzie płacz a bogacze przeniosą majątki poza granice.
 • @TeofilSkorupa - Najwyższy czas zamknąć cię w pokoju bez klamek.
 • Urzędasy to chyba najmniej wartościowa grupa społeczna. Wszystko potrafią przejeść. Każdy budżet. Ciągle mało i mało. Nie wnoszą do rozwoju społeczeństwa nic. Nic nie produkują, zero innowacyjności. Same panie Grażyny i Krystyny pijące kawe. O włodarzach nawet nie wspomnę. Wiedza o technologiach zerowa, gwoździa do ściany nie przybiją, na wiecznym utrzymaniu podatnika. A przypominam ze to oni podnoszą opłaty nam, ich pracodawcom, ludziom ktorzy ich utrzymują. Hashtagi: #Justyna
 • Gratuluje wyborcom Pawelka F. Mysle, ze nie zawiedziecie w najblizych wyborach "swojego"radnego
 • Niniejszym skończyłam z segregowaniem!!!!!1
 • RobertKoliński Typowe dla neoliberalnych nieudaczników - najpierw kompletnie położyć sprawę organizacji odbioru i przetwarzania odpadów w mieście/kraju, a potem obciążyć za swoją nieudolność obywateli i mieszkańców. POrażka. 🚩 #KapitalizmKanibalizm, #NiszczNeoliberalizm Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #POdwyzki, #cyrk
 • @Gienio - Za miesiąc wywożenia odpadów. .. .i towaru który powinno dalej się odsprzedać lub go przerobić - prywatne firmy zarabiają na tym miliony. A my jeszcze dopłacamy. Dla mnie 21 zł * 4 drogi kolego 84 zł to jest bardzo dużo, zdając sobię sprawę, że jest to opłata bo ktoś nie potrafi zarządzać firmą, tylko widzi darmowy zysk z mojej kieszeni.
Reklama