[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podyskutuj o Elblągu: Czy miasto powinno budować mieszkania?

 
Elbląg, Komunalne mieszkania przy ul. Obrońców Pokoju oddano do użytku w grudniu 2013 roku
Komunalne mieszkania przy ul. Obrońców Pokoju oddano do użytku w grudniu 2013 roku (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Sondaż portElu

Czy miasto powinno budować mieszkania komunalne
Tak 36.7%
Tak, ale tylko w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus 11.5%
Tak, ale tylko socjalne, dla najuboższych 21.9%
Nie 27.2%
Nie mam zdania 2.7%
Liczba głosów: 703. Sondaż został zakończony.

Około 300 osób czeka w Elblągu na przydział mieszkania komunalnego. Na nowe lokale, mimo obietnic prezydenta, nie ma na razie co liczyć. Czy miasto powinno je budować czy pozostawić sprawę wolnemu rynkowi? Zapraszamy do dyskusji.

W Wieloletnim programie mieszkaniowym, który obowiązuje na lata 2012-2020, radni uchwalili, że co roku miasto będzie oddawać do użytku, na zmianę, jeden lokal socjalny, jeden komunalny. Zapis jest martwy, bo od tego czasu powstał tylko jeden budynek komunalny (zaadaptowana na mieszkania bursa szkolna przy ul. Obrońców Pokoju, w której mieszka 71 rodzin) i jeden w ramach budownictwa społecznego (miejska spółka ETBS utworzyła 41 mieszkań w budynku przy ul. Saperów po Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich). Kolejne mieszkania czynszowe miały powstać także przy ul. Saperów, w budynku po III LO, ale okazało się to niemożliwe, bo ta inwestycja nie spełniałaby wymogów przepisów przeciwpożarowych. Do tej pory nie wskazano nowej lokalizacji inwestycji.
       Prezydent obiecywał, że od 2016 roku miasto będzie przeznaczało środki na budowę nowych mieszkań, ale w tegorocznym budżecie na ten cel nie ma ani złotówki. W Elblągu nie wypalił też na razie rządowy program Mieszkanie Plus. W 2016 roku prezydent podpisał nawet list intencyjny z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w czerwcu 2018 roku zgodę na przystąpienie samorządu do programu wyraziła Rada Miejska. Wskazywano dwie lokalizacje inwestycji: najpierw przy ul. Mielczarskiego/Kilińskiego, która okazała się zbyt droga, następnie przy ul. Obrońców Pokoju.
       - Wysłano komplet wymaganych dokumentów do Warszawy wraz z koncepcją zagospodarowania terenu przy ul. Obrońców Pokoju celem uzyskania zgody na zmianę lokalizacji inwestycji mieszkaniowej – mówiła nam jeszcze w 2018 roku Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. Na razie nie ma decyzji w tej sprawie.
       Jak powinna wyglądać polityka miasta dotycząca mieszkań? Czy samorząd powinien budować mieszkania komunalne czy pozostawić sprawę wolnemu rynkowi?
      
       Zapraszamy Czytelników do dyskusji i udziału w sondzie. 
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama