UWAGA!

Prezydent: Budżet miasta się spina

 Elbląg, Gdybyśmy nie spłacili wcześniej większych sum awansem w latach 2015-2017, to w 2018 roku mielibyśmy do spłaty ponad 20 milionów, a nie siedem i budżetu byśmy nie spięli - mówił Witold Wróblewski
Gdybyśmy nie spłacili wcześniej większych sum awansem w latach 2015-2017, to w 2018 roku mielibyśmy do spłaty ponad 20 milionów, a nie siedem i budżetu byśmy nie spięli - mówił Witold Wróblewski (fot. AD, archiwum portEl.pl)

W piątek w ratuszu odbędzie się debata nad przyszłorocznym budżetem Elbląga. - Pamiętamy o ponad 300-milionowym długu miasta, on ogranicza nasze możliwości inwestycyjne. Dlatego priorytetem są te inwestycje, do których ktoś się dokłada – tłumaczył dzisiaj na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przez władzami miasta gorący miesiąc. W piątek odbędzie się debata nad budżetem miasta na 2018 rok, potem prezydenta czekają trudne spotkania z poszczególnymi klubami w Radzie Miejskiej, a pod koniec grudnia głosowanie na sesji. Czy jest możliwe, by Rada Miejska nie uchwaliła przygotowanego budżetu?
       - Gdy rozpoczynałem kadencję pytaliście mnie, jak będę rządził z poparciem jednego radnego. Nie wykluczam takiej sytuacji, że większość może głosować przeciw, jak stało się to w przypadku absolutorium. Dla dobra miasta w tej kwestii nie powinniśmy jednak uprawiać polityki, ale opierać się na logicznych argumentach – odpowiedział na jedno z pytań dziennikarzy prezydent Witold Wróblewski.
       Argumentami mają być poszczególne zapisy w projekcie budżetu, z którego wynika że dochody miasta mają wynieść 604 miliony złotych, a wydatki 597 milionów złotych. 7-milionowa nadwyżka ma być przeznaczona na spłatę zadłużenia miasta, która nadal wynosi ponad 300 milionów złotych.
       - Gdybyśmy nie spłacili wcześniej większych sum awansem w latach 2015-2017, to w 2018 roku mielibyśmy do spłaty ponad 20 milionów, a nie siedem i budżetu byśmy nie spięli. A tak mamy środki na wkłady własne do inwestycji. Nie chcę brać brać na ten cel kolejnych kredytów i zaciągać obligacji – mówił Witold Wróblewski, pokazując, że w 2018 roku zadłużenie miasta ma spaść do 304 mln zł (na koniec 2014 r. wynosiło ok. 370 mln zł). - Pamiętamy o ponad 300-milionowym długu miasta, on ogranicza nasze możliwości inwestycyjne. Dlatego priorytetem są te inwestycje, do których ktoś się dokłada. To nieprawda, że są one niepotrzebne.
       Na inwestycje ma być przeznaczonych 39 mln złotych. Najważniejsze wydatki w tej kwestii dotyczą budowy wiaduktu na Zatorze i dróg dojazdowych, budowy tunelu dla pieszych i rowerzystów w ciągu ul. Lotniczej, zakupu trzech nowych tramwajów wraz z przebudową części zajezdni tramwajowej, modernizacji Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema, czy budowa bloku operacyjnego i modernizacja szpitala miejskiego.
       - Inwestycje w szpitalu traktujemy jako miejskie, mimo że prowadzi je szpital, bo dołożyliśmy tam wkład własny z budżetu i spłacamy też zadłużenie placówki – tłumaczy Witold Wróblewski. - Gdy dodamy jeszcze dofinansowanie, które otrzymał EPWiK, to od początku mojej kadencji do naszego miasta wpłynęło ok. 210 mln zewnętrznych środków finansowych na inwestycje.
       Czy optymizm prezydenta podzielą radni? Witold Wróblewski może zapewne liczyć na przychylność klubu SLD, którego przewodniczący Wojciech Rudnicki również uczestniczył w konferencji prezydenta. - To budżet na miarę możliwości, choć oczekiwania mieszkańców są coraz większe. Na pewno przygotujemy też swoje propozycje, dyskusja trwa – mówił Wojciech Rudnicki.
       Dyskusje z pozostałymi klubami, w tym mającym większość w Radzie klubem PiS odbędą się po debacie budżetowej, która odbędzie się w ratuszu już w piątek, 8 grudnia. Początek o godz. 14.
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • koleżanki i koledzy realizacja nakreślonych zadań programowych zmusza nas do przeanalizowania dalszych kierunków rozwoju, nie zapominajmy jednak, że aktualna struktura organizacji władz miasta pomaga w przygotowaniu i realizacji nowych propozycji jego rozwoju, a wagi i znaczenia tych problemów nie trzeba szerzej nikomu uzasadniać, ponieważ przedstawiają one interesującą próbę sprawdzenia modelu dynamicznego rozwoju miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  niechżyją,żyjąnam(2017-12-07)
 • To juz na szczescie ostatni budzet tych komuchów :)
 • Znowu dzisiaj pogotowie zabrało pracownika od jednego z elbląskich pracodawców. Kto się tym zajmie zainteresuje niewolnicza pracą w mieście Elblag
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  48543w1(2017-12-07)
 • Panie Wróblewski yyyy. Odpowie pan sobie sam na pytanie: Czy działa pan w interesie towarzyszy, czy dla dobra elblążan. Tylko się pan nie spina ;)
 • prosze zajac sie w koncu zachecanie duzych firm do inwestycji w miescie. Kiedy powstana zaklady pracy z prawdziwego zdarzenia ?
 • Młodzi z miasta wyjeżdżają bo tu nawet nie ma gdzie pójść na plac zabaw z dzieckiem.
 • Znowu " sieroty po socjalizmie" w sposób roszczeniowy chcą aby im dać. .. Chcieliście kapitalizmu to go macie !!! Zabierzcie się za PiS który Wam robi wodę z mózgu. Albo równość, czyli socjalizm, albo dobrobyt jako kapitalizm. NIE MA DROGI POŚREDNIEJ !!!. Kapitalizm i demokracja mają swoje ułomności ale q. .. wa nikt nic nowszego nie wymyślił ! Nawet Jarek były " Komuch" lata z tym problemem od ściany do ściany. Za swoje błędy, chce obarczyć nas wszystkich. .. i wymyśla chore koncepcje. Amen.
 • Jak budżet się spina, to gospodarz się rozpina?
 • ciekawe kto poniesie odpowiedzialność materialną za ten dług? skoro prezydent reprezentuje obywateli elbląskich to niech zapłaci z własnej kieszeni razem ze swoimi kompanami!!!!!
 • Wróbel tobie z dobrobytu już się rozporek nie dopina a i koszula się w karczycho wrzyna. Tucznik gotowy na ubuj.
 • Ciekawe jak wyglądałby budżet gdyby nie sponsorowanie wszelakich zachcianek kleru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Jamaleg(2017-12-07)
 • .Mozna wiedziec kto oprócz słoniny takich długów narobił. W kamieniołomy z nimi za karę.
Reklama