UWAGA!

Psia Struga wpływa do nowej niecki

Elbląg, Odrestaurowana niecka zbiornika wodnego , w tle budynek byłego schroniska młodzieżowego
Odrestaurowana niecka zbiornika wodnego , w tle budynek byłego schroniska młodzieżowego (fot. M).

W latach trzydziestych ubiegłego wieku na podmokłym terenie nad strumykiem Psią Struga powstał Park Kajki. Od kilku lat trwa modernizacja tego zielonego fragmentu Elbląga. Park pięknieje, a ostatnio zakończono kolejny etap jego renowacji.

Przed wojną park nosił nazwę Różanego Ogrodu i był zapleczem schroniska młodzieżowego, którego budynek przetrwał do dziś, a przez elblążan został nazwany „bramą” na ulicy Pionierskiej. Od roku 1984 Park Kajki objęto kuratelą konserwatora zabytków, ale dopiero niedawno zabytek doczekał się łaskawszego traktowania przez włodarzy miasta. Decyzje, jakie podjęła Rada Miasta, zostały z zadowoleniem przyjęte przez okolicznych mieszkańców, mimo że cykl zadań inwestycyjnych rozłożono na etapy.
       Przypomnijmy, że gruntowną renowację parku zapoczątkowała budowa oświetlenia jego alejek. W roku 2005 miasto przeznaczyło na to 150 tys. złotych. W roku 2007 ogłoszono przetarg na odnowę koryta i poboczy rzeczki Psia Struga oraz modernizację mostków i budowę przymostowych barierek.
       Po wykonaniu tych zadań przyszła kolej na zbiornik przepływowy wody przy ul. Pionierskiej. Straszył on do niedawna zamuloną i zrujnowaną niecką. Dziś odrestaurowany zbiornik przyjmuje wodę z Psiej Strugi, a w pobliżu przybywa nowych nasadzeń drzew i krzewów.
       Trzeba jeszcze pamiętać - o czym przypominamy - o systematycznym wykaszaniu brzegów rzeczki, by wykonana niedawno jej regulacja nie uległa degradacji.
       Przy okazji informujemy, że Zarząd Zieleni Miejskiej na ostatniej przed wakacjami sesji Rady Miasta otrzymał 500 tys. zł dotacji na rewitalizację zieleni na terenie parku. To zapowiada kolejne nasadzenia drzew i zieleni, a zbiega się z planami zakładającymi likwidację niecki zbiornika w południowej części parku i wykonanie w tym miejscu kompozycji zieleni. W układ komunikacji pieszej parku wkomponowana będzie ścieżka rowerowa, równoległa do ulicy Fałata, która połączy ul. Pionierską z ul. Piłsudskiego.
      
      
      
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no teraz wygląda - nie oszukujmy się, nie wygląda; )) co to k. .. .w ogóle jest?
 • Powinni doprowadzić to miejsce do stanu jaki dziś można oglądać jedynie na starych fotografiach. Mogliby postawić dwie bezrobotne osoby, godziwie im zapłacić, aby pilnowały tego miejsca dzień i noc. Wtedy możnaby tam przyjść czy to w dzień czy późnym wieczorem i cieszyć się przyjemnym widokiem również bez obawy że ktos w tym ciemnym dotąd zaułku nas napadnie. W każdym razie to tylko Polska. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jajajaja(2009-07-22)
 • Szkoda że boisko w parku jest takie zaniedbane i służy za toalete dla psów (mogłoby być częściej koszone). Fajne miejsce do grania w piłke tylko trawa po kolana prawie trochę przeszkadza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Greg99(2009-07-22)
 • Mogliby zapełnić wodą ten zbiorniczek, żeby dzieci mogły się troche pochlapać w upały; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  machoman(2009-07-22)
 • Znając życie miejscowe menelstwo przyozdobi ten zbiorniczek potłuczonymi butelkami, a pomysłowa młodzież wrzuci jakas ławkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Greg99(2009-07-22)
 • mogliby jakies kamerki zamontować, bo to baaaardzo niebezpieczny park, zwlaszcza nocą. ..
 • Przed wojną Tak Niemcy potrafili, Polacy nie potrafią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wiejska Julia(2009-07-22)
 • Niestety większość tego co te miasto ma dobrze zrobionego i miłego dla oka pochodzi z czasów gdy urzędowali tu Niemcy. Jakoś potrafili zadbać o teren na którym żyją. Polacy, ich postkomunistyczna mentalność i dodatek biurokracji oraz zbędnego przejadania publicznych pieniędzy owocuje tym co widzimy w naszej szarej rzeczywistości. A mogło być tak pięknie. ..
 • Co niby ma być ładnego ? W tym betonowym suchym zbiorniku ppoż !!
 • Dobrze, że rzeczki nie nazwano kocie szczyny!
 • Kocham to miejsce bo tu spędziłam dzieciństwo. Właśnie w Parku Kajki. Biegaliśmy od baseniku do dębów na drugim skraju. Przesiadywaliśmy na krzakach i kamieniu przy strudze. Ale nigdy nie przypuszczałam, że ten strumień to Psia struga. Jak można było nazwać strumień tak paskudnie. A może to pomysł współczesnych psujów. Ja się z tą nazwą nigdy nie spotkałam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chello(2009-07-22)
 • a co to k jest, to jakiś żart? położyli nowy beton i koniec? żenada!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szimurina(2009-07-23)
Reklama