UWAGA!

„Rapsodia" coraz bliżej

 Elbląg, Tak będzie wyglądało nowe centrum handlowe (wizualizacja nadesłana)
Tak będzie wyglądało nowe centrum handlowe (wizualizacja nadesłana)

Spirit International - irlandzki inwestor, który będzie uruchamiał gigantyczne centrum handlowe w Gronowie Górnym, złożył we wtorek (28 lipca) w Starostwie Powiatowym w Elblągu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Oznacza to, że prace mogą ruszyć już za kilka miesięcy. Otwarcie obiektu planowane jest na rok 2011. Znajdzie w nim zatrudnienie 1200 osób.

- Cieszymy się, że jesteśmy zaangażowani w projekt w Elblągu, mieście tętniącym życiem, które potrzebuje nowoczesnego centrum handlowego - mówi John Donnelly, dyrektor zarządzający Spirit International. - Rozmowy z najemcami przebiegają wyjątkowo pomyślnie, co powinno znacznie przyspieszyć proces wynajmu powierzchni.
       To największa inwestycja w naszym regionie. Inwestor szacuje, że w centrum handlowym znajdzie pracę 1200 osób. Do tego dojdą
       jeszcze lokalne firmy, które będą współpracowały z „Rapsodią". Takiej inwestycji jeszcze w rejonie Elbląga nie było.
      
       Ponad tysiąc nowych miejsc pracy
       Inwestor wskazuje na bardzo dobre położenie Elbląga, tuż przy drodze krajowej nr 7 oraz w pobliżu Trójmiasta i granicy polsko-rosyjskiej. Według dewelopera mimo, że miasto liczy prawie 130 tys. mieszkańców, to wciąż brakuje w nim nowoczesnych obiektów handlowych.
       - Mamy koncepcję dojazdu do planowanego centrum. Pracowaliśmy nad wszystkimi możliwymi rozwiązaniami analizując je pod kątem efektywności, ale także jak najmniejszej uciążliwości dla mieszkańców oraz okolicznych przedsiębiorców - mówi Piotr Wencel z firmy doradczej Wencel and Partners w Warszawie. - Kolejne warianty konsultowaliśmy zarówno z gminą Gronowo Górne, Starostwem Powiatowym w Elblągu oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie, która przychyliła się do ostatnio zaproponowanego rozwiązania - dodaje Wencel. - Jesteśmy bardzo wyczuleni na opinię społeczną Gronowa Górnego i Elbląga. Chcemy być nie tylko inwestorem, ale również partnerem dla społeczności tych miejscowości. Dlatego też deklarujemy sfinansowanie budowy dróg dojazdowych do „Rapsodii". Cieszymy się, że pracę w centrum znajdzie 1200 osób, kilkadziesiąt lokalnych firm na pewno będzie współpracowało z centrum handlowym. To wielka szansa na zmniejszenie bezrobocia w Elblągu i rozwój gospodarczy regionu.
      
       Wymagająca, ale dobra współpraca
       Piotr Wencel dodaje, że samorząd gminy oraz dyrekcja GDDKiA w Olsztynie to wymagający, ale pozytywnie nastawieni do inwestycji partnerzy. Dojazd do centrum handlowego zostanie zorganizowany poprzez projektowane przez inwestora rondo na ulicy Berylowej oraz wiadukt na tejże ulicy prowadzący ponad drogą krajową nr 7. Budowa ronda została już zaakceptowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.
       Jak mówi Piotr Wencel, budowa dróg nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu pozwolenia na budowę ze Starostwa Powiatowego w Elblągu. Inwestor deklaruje, że proces przygotowania budowy centrum handlowego w Gronowie Górnym zmierza planowo do finału, czyli uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia procesu budowlanego jesienią tego roku.
       Centrum Handlowe „Rapsodia" ma posiadać powierzchnię 50 tys. m kw. W środku znaleźć się mają m.in. hipermarket, market budowlany, sklep z artykułami RTV/AGD oraz ok. 100 sklepów i punktów usługowych o zróżnicowanej ofercie.
       Budowa centrum handlowego pod Elblągiem kosztować ma 90 mln euro. Projekt centrum został wykonany przez międzynarodowe biuro architektoniczne Douglas Wallace z siedzibą w Dublinie.
      
       Inwestorem jest irlandzka spółka Spirit International Poland, która w Polsce była deweloperem m.in. otwartej w listopadzie 2007 r. Galerii Podlaskiej - regionalnego centrum handlowego w Białymstoku. Spirit International to założona w 2003 r. firma doradcza w dziedzinie nieruchomości z siedzibą w Algarve w Portugalii. W 2005 r. w ramach firmy wyodrębniono dział deweloperski, którego główna siedziba mieści się w Dublinie w Irlandii.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mieszkańcom Elbląga i Gronowa serdecznie gratuluję tej inwestycji. Tworzy ona szansę na dalsze ekonomiczne ożywienie Regionu. Miasto pięknieje z miesiąca na miesiąc dzięki remontom i modernizacji infrastruktury. Z przyjemnością powracam do mojego Miasta. Ale do pełnego rozwoju potrzebne są inwestycje pracotwórcze, dające dodatkowe miejsca pracy, tzn. zwiększające siłę nabywczą społeczności Regionu. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysztof 44(2009-07-31)
 • Oh, ah. Niedługo nie będzie wiadomo gdzie zarobione setki tysięcy wydawać.
 • Gratuluję, że chociaż jeden hipermarket będzie zlokalizowany zgodnie z europejska polityką nie stawiania takich obiektów w centrum miasta. Szkoda tylko, że brak w naszym rejonie firm produkcyjnych. Wszystko co sie tworzy to handel, a przeciez żeby kupować, trzeba zarabiać. Żeby sprzedawać trzeba produkować, a nie tylko sprowadzać z zagranicy lub innych rejonów. I jeszcze jedno - ma tam powstać 100 sklepów (mam nadzieję, że nie sieciowych lecz rodzimych -elblążan). warto w informacji na portEl podać kontakt dla naszych przedsiębiorców planujjących współpracować ze wskazaną w artykule firmą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzej Majewski(2009-07-31)
 • a co z inwestycja pt Porto55 cos wiadomo wieciej jkiedy tam cos si zacznie dziać??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniecEL(2009-08-01)
 • O Porto55 zapytaj prezydenta, to on wstrzymał plan zagospodarowania inwestorowi bez podania przyczyn - tak UM właśnie traktuje inwestorów
 • Do Andrzeja M - wystarczy wpisać nazwę firmy w google i kontakcik się znajdzie. Jeśli Przedsiębiorca na to sam nie wpadł to gratuluje. .. przedsiębiorczości; )
 • O porto info na www. porto55.pl
 • kiedys chcialem jak najszybciej opuscic elblag ale teraz chce jak najszybciej do niego wrocic. te miasto ma w sobie cos!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strudzony(2009-08-01)
 • Elbląg - kocham to miasto.
 • "Kolejne warianty konsultowaliśmy zarówno z gminą Gronowo Górne. .. " ale nie ma takiej gminy, GG należy go Gminy Elbląg! :)
 • Z tym tekstem o mieście tentniącym życiem to przegieli, chyba że nie tyczy się to Elbląga, miasta smutnego i nudnego
 • Pozwolę sobie dorzucić tu jeszcze jeden pomysł, który może wydać się interesujący. Mianowicie przy okazji realizacji wspomnianej tu inwestycji proponuję wybudować stację kolejową Elbląg-Gronowo Górne na wysokości nowopowstającego centrum handlowego. Byłoby to idealne rozwiązanie komunikacyjne w kwestii dojazdu do centrum handlowego jak i również służyłoby mieszkańcom Gronowa Górnego i Nowiny Uważam, że stacja kolejowa w Gronowie Górnym byłaby bardzo trafionym i przyszłościowym rozwiązaniem jeśli chodzi o rozwój komunikacji w naszym mieście. Pociągi osobowe obsługujące trasę z Elbląga do Olsztyna mogłyby jednocześnie służyć jako dojazd z centrum Elbląga (dworca PKP) do centrum handlowym w Gronowie Górnym. Należy dodać, że byłby to najszybszy środek transportu - pociągiem możnaby się dostać do CH w niespełna 5 minut. Myślę, że budowa dwóch peronów z kładką dla pieszych to nie jest jakiś wielki koszt, zważywszy, że zainteresowane mogłyby być wszystkie strony, a mianowicie: Miasto Elbląg, Gmina Elbląg, inwestor Centrum Handlowego, jak i samo PKP. Jestem zdania, że przy dobrej współpracy wszystkich stron ten pomysł jest do zrealizowania. Pozostawiam jednakże tą koncepcję do rozważenia włodarzom naszego miasta i gminy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gronowogórnianin(2009-08-03)
Reklama