UWAGA!

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego wchodzi w decydującą fazę

 
Elbląg, Rewitalizacja Kanału Elbląskiego wchodzi w decydującą fazę
fot. nadesłana

Ostatnie prace na Kanale Elbląskim mają zakończyć się pod koniec roku, aby w maju przyszłego roku wodniacy mogli korzystać z całego szlaku. Sukcesywnie oddawane są jednak kolejne obiekty inżynieryjne.

W czwartek wykonawca oficjalnie zakończył prace na śluzach Ostróda i Mała Ruś. Na sierpień przewidziane jest oddanie kolejnych śluz – Miłomłyn i Zielona. Najdłużej potrwają prace na najbardziej skomplikowanym i niosącym ze sobą najwięcej niespodzianek odcinku między pochylniami. Postęp prac w Buczyńcu i na pochylni Kąty sprawdzał dziś (24 kwietnia) marszałek województwa Jacek Protas.
       - Najtrudniejszy etap prac za wykonawcą, i to nas najbardziej cieszy – mówi marszałek Jacek Protas. – Pamiętajmy, że Kanał Elbląski to cud i pomnik techniki, wykonawcy pracują pod okiem konserwatora z historyczną materią. Kanał nie przechodził od momentu jego powstania, czyli od 150 lat, generalnego remontu, stąd to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie wymagające wielu nieprzewidzianych w projekcie robót.

 


       W 2012 roku zakończone zostały prace na szlakach żeglownych: Miłomłyn ‒ Ostróda ‒ Stare Jabłonki, Miłomłyn ‒ Iława oraz Jezioro Ruda Woda ‒ Jezioro Bartężek. Pogłębiono wtedy kanał na odcinku niemal siedmiu kilometrów i wykonano nowe umocnienia brzegów. Jednak większość potrzebnych prac na szlaku można było zaplanować dopiero po demontażu oraz oczyszczeniu poszczególnych obiektów na szlaku. Wtedy dopracowano sposoby naprawy lub wymiany urządzeń.
       - Jesteśmy pod koniec siedmioletniego cyklu inwestycyjnego – zapewnia Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. – Zakończyliśmy przebudowę dwóch śluz, dwie kolejne – Miłomłyn i Zielona planujemy oddać w sierpniu.
       Ostatnie zadania związane z rewitalizacją Kanału Elbląskiego na odcinku pomiędzy wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny zakończą się pod koniec roku.
       Z uwagi na prowadzone roboty w roku 2014 na Kanale Elbląskim żegluga będzie możliwa na następujących odcinkach: przez jezioro Drużno do okolic stanowiska dolnego pochylni Całuny, od jeziora Jeziorak do okolic stanowiska górnego pochylni Buczyniec, z Jeziora Drwęckiego przez śluzę Ostróda, śluzę Małą Ruś na jezioro Szeląg Wielki oraz Kanałem Bartnickim na jezioro Bartężek.
      

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama