UWAGA!

Równe szanse?

Prawie 400 mieszkańców Elbląga ma wkrótce szansę zostać właścicielami domów, w których mieszkają.

Zmianę statusu prawnego części nieruchomości umożliwia ustawa z lipca 2001 roku o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości i nowelizacja z kwietnia 2002. Prawo do stania się właścicielem mają jednak tylko ci, którzy 26 maja 1990 roku i 24 października 2001 byli użytkownikami wieczystymi działek, na których stały budynki lub terenów, które stanowiły w tym czasie nieruchomości rolne.
     Jak wyjaśnia naczelnik wydziału mienia komunalnego elbląskiego ratusza, Janusz Augustynowicz, urzędnicy przeanalizowali 5 tysięcy spraw i na liście tych, którzy z mocy prawa mogą skorzystać z uwłaszczenia, znalazło się 375 nieruchomości o łącznej powierzchni prawie 17 hektarów.
     - W przeważającej części są to działki, na których stoją domki jednorodzinne - mówi Janusz Augustynowicz.
     W wydziale mienia komunalnego do 15 kwietnia będzie wyłożony spis tych, którzy posiadają wymagane przez ustawę uprawnienia. Później, przez miesiąc Urząd Miejski będzie przyjmować zastrzeżenia do tej listy. Jak usłyszeliśmy, pierwsze decyzje administracyjne ratusz wyda w drugiej połowie maja.
     Aby prawo zadziałało, użytkownik wieczysty niewiele musi zrobić. O tym, że zostanie właścicielem, miasto go poinformuje.
     - Decyzja, którą wyda prezydent, będzie stanowić podstawę do wpisu do księgi wieczystej, ustawodawca przesądził też, że wszelkie czynności w tej sprawie będą bezpłatne - wyjaśnia Augustynowicz.
     Szczegółowe informacje na temat uwłaszczenia uzyskać można w wydziale mienia komunalnego. Nad całą operacją uwłaszczeniową wciąż wiszą jednak znaki zapytania. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Wiele osób liczy, że wyrok Trybunału nie zapadnie szybko.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Rzeczywiście to się nadaje do trybunału i raczej przepadnie. Uwłaszczenia jakoś nam nie wychodzą. W każdym razie nie równo.
 • Nierozumie gdzie tu rowność obywateli ,dlaczego jeden moze miec a drugi nie.DLACZEGO TE URZEDASY MUSZĄ WSZYSTKO ZAWSZE KOMPLIKOWAĆ!!!!
 • gdzie tu rownosc jak jedni zeby wykuic pracowali ciezko a jakis pijus za darmo dostanie paranoja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  e tam bubel(2004-04-22)
 • Proszę o sprostowanie tytułu artykułu, Ci ludzie są już właścicielami domów lub mieszkań. Ustawa odnosi się do użytkowania wieczystego GRUNTU.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZAINTERESOWANY(2004-05-17)
Reklama