UWAGA!

Samorząd przejął teren lotniska w Szymanach

 W piątek, 23 kwietnia, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zawarł umowę darowizny nieruchomości stanowiących lotnisko powojskowe w Szymanach koło Szczytna z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest to istotny krok w kierunku stworzenia w tym miejscu regionalnego lotniska pasażerskiego.

Zawarcie aktu notarialnego nastąpiło na podstawie protokołu rokowań i uzgodnień w sprawie ustalenia warunków przekazania w drodze darowizny nieruchomości gruntowych zabudowanych budynkami i budowlami stanowiącymi powojskowe lotnisko w Szymanach. Wartość nieruchomości wynosi 10.019.951,66 zł. Wcześniej Wojewoda podpisał protokół zdawczo-odbiorczy z Agencją Mienia Wojskowego.
      
       Wczoraj i dziś lotniska w Szymanach
      
       Utworzenie spółki Porty Lotnicze „Mazury-Szczytno” Sp. z o.o. w Szczytnie nastąpiło w 1996 roku. Głównymi wspólnikami spółki byli: Skarb Państwa – 23,13%, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – 32,52%, Energopol Trade S.A. – 21,11%, miasto Szczytno – 15,08% oraz inni drobni udziałowcy.
       Przedmiotem działalności spółki była produkcja i usługi (produkcja konstrukcji stalowych, działalność stacja kontroli pojazdów) oraz prowadzenie działalności lotniskowej.
       Działalność spółki finansowana była z prowadzonej działalności produkcyjnej i usługowej. Od 2002 roku prowadzona była praktycznie wyłącznie działalność lotniskowa. Z tej też przyczyny nastąpiło pogorszenie wyników finansowych spółki i utrata jej płynności finansowej. W roku 2004 zarząd spółki złożył w sądzie wniosek o postępowanie układowe. W postępowaniu zawarty został układ z wierzycielami spółki.
       W latach 1996–2000 z budżetu wojewody na dostosowanie lotniska do obsługi ruchu pasażerskiego sfinansowane zostały inwestycje o łącznej wartości ponad 8,5 miliona złotych. Wykonano i zakupiono między innymi: system świateł nawigacyjnych, elementy sterowania i zasilania systemu nawigacyjnego, elementy ogólnego zasilania, urządzenia średniego napięcia, stacja ST-3, system radionawigacyjny ILS/DME, system świateł podejścia PAPI oraz agregat prądotwórczy.
       Te inwestycje jako mienie Skarbu Państwa należą do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.
       W roku 2006 Minister Skarbu Państwa przekazał posiadane udziały w spółce Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Działki gruntu, na których zlokalizowane jest lotnisko, należą do Agencji Mienia Wojskowego i Lasów Państwowych. W roku 2006 spółka zawarła pięcioletnią umowę dzierżawy gruntu z Agencją Mienia Wojskowego, z opcją jej przedłużenia na następne lata.
       16 września 2009 roku w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyła się uroczystość wręczenia Wojewodom aktów wyrażających zgodę na dokonanie darowizny nieruchomości Skarbu Państwa będących w dyspozycji Ministra Obrony Narodowej, z przeznaczeniem na potrzeby lotnictwa cywilnego.
       Wojewoda niezwłocznie przystąpił do przygotowania odpowiednich dokumentów, niezbędnych do zawarcia aktu notarialnego w omawianej sprawie.
       W celu zinwentaryzowania mienia Wojewoda powołał komisję inwentaryzacyjną, składającą się z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron, która 3 listopada 2009 r. dokonała inwentaryzacji mienia będącego przedmiotem przekazania. Zgodnie z operatem szacunkowym rzeczoznawcy majątkowego wartość nieruchomości zabudowanych wynosi 9.865.400,00 zł. Łącznie przedmiot darowizny wraz budynkami i budowlami znajdującymi się na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych oraz urządzeń służących do obsługi ruchu lotniczego i lotniska wynosi 10.019.951,66 zł.
      
Edyta Wrotek, oprac. MW
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama