UWAGA!

Samorząd wojewódzki remontuje – miasto będzie mogło podziękować

Elbląg, Uczestnicy dzisiejszej konferencji: Antoni Czyżyk, Grzegorz Nowaczyk, Jacek Protas i Mirosław Siedler
Uczestnicy dzisiejszej konferencji: Antoni Czyżyk, Grzegorz Nowaczyk, Jacek Protas i Mirosław Siedler (fot. AD).

W 2003 roku powstała idea modernizacji budynku, w którym mieszczą się dwie instytucje kultury – elbląski teatr i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Zakłada ona m.in. podniesienie i rozbudowę skrzydeł gmachu oraz budowę wejścia i foyer teatru od ul. Teatralnej. W budżecie województwa na rok 2010 zagwarantowano już półtora miliona złotych na pierwsze prace, jednak potrzebna jest jeszcze zgoda elbląskiego ratusza na ingerencje architektoniczne.

Dziś (16 stycznia) podległe sobie placówki, czyli Teatr im. Aleksandra Sewruka i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odwiedził marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Nie krył zadowolenia z ich działalności, chwalił dyrektorów za przeprowadzone dotychczas prace remontowe i zapewniał, że samorząd wesprze kolejne inwestycje.
       O planach na przyszłość opowiedział Grzegorz Nowaczyk, członek Zarządu Województwa: – Budynek, w którym mieszczą się teatr i Światowid, liczy blisko 50 lat i dotychczas nie przechodził gruntownych remontów. Nic więc dziwnego, że takowych się domaga. Na bieżąco prowadzone są co prawda prace modernizacyjne, ale poważna inwestycja dopiero przed nami. W roku 2003 powstała idea modernizacji tego obiektu – przypomniał Grzegorz Nowaczyk. – Jest więc to „wspólne dziecko” dwóch dyrektorów – Mirosława Siedlera i Antoniego Czyżyka. Na razie w formie wizualizacji na papierze, ale mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do realizacji planów. W budżecie województwa na rok 2010 zagwarantowana została kwota półtora miliona złotych na wykonanie dokumentacji technicznej i ocenę wpływu oddziaływania na środowisko. Jest to podstawa do ogłoszenia przetargu na wykonawcę tych prac.
       Projekt rozbudowy budynku, w którym mieszczą się dwie instytucje kultury podległe marszałkowi województwa, nie wszedł jeszcze w fazę realizacji, a już pojawiły się pierwsze trudności.
       – Był moment zagrożenia – wskazuje Grzegorz Nowaczyk. – W miejskim projekcie zagospodarowania przestrzennego nie widzieliśmy możliwości przebudowy obiektu [chodzi o podniesienie i rozbudowę (w kierunku krytej pływalni) skrzydeł gmachu (nad salą sportową i kinem) oraz budowę wejścia i foyer Teatru od ul. Teatralnej – zobacz „Kocha – nie kocha”]. Zainterweniowałem pisemnie w tej sprawie u prezydenta Henryka Słoniny i uzyskałem zapewnienie, że projekt został zmieniony i dostosowany do naszych potrzeb. Mamy nadzieję, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 21 stycznia, radni ten projekt uchwalą.
       – Wówczas ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej – snuje plany Grzegorz Nowaczyk. – Jeśli ta byłaby gotowa do końca tego roku, to następne kroki inwestycyjne zostałyby zabezpieczone z budżetu województwa. Do wykonania całej inwestycji potrzebny jest też wkład własny instytucji, będziemy również zabiegać o pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najważniejsze jest to, by dokumentacja techniczna była gotowa na koniec tego roku.
       Realizacja całej inwestycji zakładana jest na dwa lata, jej koszt to 30-35 mln złotych.
       – To wstępne szacunki i kwota ta może ulec zwiększeniu – dodał marszałek Jacek Protas. – Jednak nie ma wątpliwości, że budynek ten musi przejść gruntowną modernizację i nie można na niej oszczędzać. W roku 2012 lub na początku 2013 ma być gotowy nowy obiekt, który będzie wizytówką miasta i województwa. Będzie to nowoczesny gmach na miarę XXI wieku, za który władze miasta będą mogły powiedzieć „dziękuję”, bo sfinansowanie inwestycji wziął na siebie samorząd województwa.
       W oczekiwaniu na tę poważną inwestycję dyrektorzy zarówno teatru, jak i Światowida prowadzą stale w swoich częściach obiektu prace remontowe i modernizacyjne. Przykładowo w roku 2009 w CSE „Światowid” wykonano prace remontowe instalacji wodno-kanalizacyjnej (94 tys. zł), założono klimatyzacje w pomieszczeniach biurowych i pracowniach (35 tys. zł), przeprowadzono prace przystosowujące kino do odbioru jakości cyfrowej filmów (ogółem ok. 100 tys. zł).
       W tym samy roku Teatr zainwestował w modernizację Małej Sceny (klimatyzacja, wymiana podłogi w foyer), wymieniony został system klimatyzacyjny i wentylacyjny (63 tys. zł), wymieniony został też system zabezpieczenia przeciwpożarowego (110 tys. zł). W kosztach tych inwestycji podległe sobie placówki wspiera finansowo samorząd województwa.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ehhh i znów Grzegorz Nowaczyk. .. Tym razem "snuje plany":D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2010-01-17)
 • Każdy ma wizje. Mi akurat wizje Nowaczyka się podobają. Oby się udało :)
 • Moja propozycja to zamiana stanowisk: Nowaczyk na Prezydenta Elbląga a Słonina do Zarządu Województwa. Miasto by tylko na tym skorzystało
 • Pan Nowaczyk jest bardzo aktywną osobą i widać zależy mu na losach naszego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aktywista(2010-01-17)
 • Bierni, mierni ale wierni przydupasy zawsze czujni i aktywni. Spytajcie się swego idola czy jako Prezydent Elbląga będzie jak kiedyś wystawiał faktury za nie wykonane roboty i kłamał w dokumentach urzędowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2010-01-17)
 • Ludzki Pan i dobry gospodarz z tego Nowaczyka chyba na niego zagłosujem; ) A ty "seniorek" uważaj chopie co piszesz i to bardzo, bo jak przekroczysz pewne granice to możesz mieć sprawę w sundzie za pomówienia; ) Pamietaj, że anonimowość w internecie to tylko złudzenie; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  człek z gminu;)(2010-01-17)
 • Nowaczyk jest młody i ma zapał do pracy, chyba nie ma w mieście lepszego kandydata na prezydenta. Kogo chcecie wybrać, . .. .. Kurskiego, ja zagłosuję na Nowaczyka bo jest tutejszy, ma doświadczenie w administracji i coś robi dla Naszego miasta. Stare i starcy niech usuną się w cień, Oni myślą tylko o sobie i swojej starości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2010-01-17)
 • Zostawmy na razie Nowaczyka bo w tej sprawie swoje już zrobił - skutecznie zalobbował za projektami i dofinansowaniem. Teraz wszystkie sznurki w tej sprawie ma Prezydent Słonina. Czy rzeczywiście dotrzyma danego słowa i zmienił miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Placu Jagiellończyka? Przy okazji warto popytać Prezydenta o stan uzgodnień z inwestorem w sprawie PORTO55 bo idzie to, przyznajmy, bardzo mozolnie. No i chyba najważniejsze dla Nas elblążan - czy miasto potrzebuje Placu Jagiellończyka w obecnej wielkości skoro sam Prezydent przeniósł w tym roku elbląski finał WOŚP na Starówkę? Trzymać dużą otwartą przestrzeń by 2-3x do roku mieć tam event, to już lepiej mądrze fragment Placu zabudowany. Poczekajmy co w tej sprawie powie duet 70-latków trzymających władzę w mieście (Słonina, Bocheński)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piszacynaforum(2010-01-17)
 • Człeku z gminu. Specjalistą od pomówień to jest twój idol, któremu wchodzisz bez mydła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2010-01-17)
 • Gadać można, zrobić trudniej! Lepiej by Nowaczyk sfinansował wreszcie remont dróg wojewódzkich 503 i 504,czyli Browarnej i Królewieckiej.
 • Nowaczyk to jest naprawde dobry samorzadowiec. warto postawic na niego
 • Pan Dyrektor Siedler ma minę na zdjęciu jakby chciał przeprosić wszystkich, że siedzi obok tych trzech gości z PO. Musi - może coś wyrwie dla Teatru. Czerwony
Reklama