UWAGA!

Sieć oplecie...

Jesienią w Elblągu ma się rozpocząć budowa komunalnej, niekomercyjnej sieci światłowodowej.

Budowa sieci jest częścią przedsięwzięcia pod nazwą Centrum Informatyczne, które realizują wspólnie: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Urząd Miejski i duże elbląskie firmy. Przypomnijmy, pomysł na miejską sieć światłowodową zaczerpnięty został ze Szwecji. Pierwszym, zrealizowanym już elementem Centrum, jest istniejący przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej instytut informatyki stosowanej.
     Sieć światłowodowa, po której odbywa się transmisja danych, jest najważniejszą i najdroższą częścią Centrum. Do sieci, na początek, podłączone mają zostać wszystkie szkoły i miejskie przedsiębiorstwa. Po trzech latach rozmów i przygotowań, pod koniec ubiegłego roku powstała spółka ELMAN, która ma wybudować sieć. Jak mówi prezes ELMANA i szefowa wydziału inwestycji elbląskiego Urzędu Miejskiego, Teresa Malentowicz, dziś gotowy jest już projekt sieci, końca dobiegają prace nad stroną techniczną inwestycji.
     - Pierwszy odcinek światłowodu połączy remontowany na potrzeby instytutu informatyki stosowanej budynek po Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Wojska Polskiego i budynek uczelni przy ul. Czerniakowskiej - wyjaśnia Teresa Malentowicz. - Węzłowe punkty sieci wraz z serwerami będą się znajdować także w browarze i szpitalu wojewódzkim. Liczymy, że prace ziemne rozpoczną się jesienią i pierwszy odcinek światłowodu gotowy będzie do końca roku - usłyszeliśmy.
     Położenie pierwszej części światłowodu kosztować będzie 4 miliony złotych, całość - 10 milionów złotych. Trwają także starania o unijne dofinansowanie dalszej rozbudowy instytutu informatyki stosowanej - remontu drugiej części budynku przy Wojska Polskiego oraz budowy parku technologicznego.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • hmmm... a czemu to w ogole ma sluzyc?
 • Heheheheh .. jeju .. no to mają na co wydać 10 000 000 .. jakby bez tego nie było można było przesyłac danych .. A KIEDY "TO" się zwróci ???????????????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bez sił na patrzenie(2003-08-18)
 • Zastanawiaja mnie 2 rzeczy: 1. Dlaczego jest to siec niekomercyjna? Czyli czy ktos kto za nia zaplaci jest na tyle glupi, zeby na tym nie zarobic? 2. Wybudowac siec ma nowopowstala spolka ELMAN, czyli bez doswiadczenia w tej materii. Jezeli miasto 'inwestuje' pieniadze, to przeciez powinno organizowac przetarg. Poza tym, co to za inwestycja, zaplaca wszyscy mieszkancy, skorzystaja nieliczni niekomercyjnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  The Knight Who Say Ni!(2003-08-18)
 • Jest to bardzo cenna inicjatywa i życzę temu przedsięwzięciu jak samych sukcesów. Moim zdaniem nie należy jednak skazywać tej sieci tylko na działalność niekomercyjną. Z uwagi na prawdopodobnie b. dużą przepustowość i prędkość transmisji można by za jej pomocą udostępniać internet zainteresowanym odbiorcom, tworząc realną konkurencję dla istniejących na rynku elbląskim dostawców. Poza tym odrobina komercji wpłynęłaby pozytywnie na niezawodność pracy oraz optymalne wykorzystanie urządzeń. Ponieważ projekt jeszcze nie wszedł w fazę realizacji warto zapoznać się z osiągnięciami Wrocławia w tym zakresie, a właściwie firmy ciepłowniczej obsługującej tamten teren. Zbudowano tam miejską sieć światłowodową pokrywającą się trasą z przebiegiem sieci ciepłowniczej, układając ją przy okazji budowy sieci ciepłowniczej.W naszych realiach mozna do tego wykorzystać istniejące kanały ciepłownicze, ograniczając dzięki temu bardzo kosztowne roboty ziemne. Sieć ciepłna trafia do większości budynków mieszkalnych , oświatowych i użyteczności publicznej, zatem zakres stosowania technologii układania światłowodu w tych warunkach mógłbybyć b.duży ( ponad 100 km). Wykorzystanie kanałów spowodowałoby b. duże obniżenie jednostkowych nakładów inwestycyjnych. Pozwoliłoby na realizację znacznie większego zakresu w ramach obecnie planowanych nakładów na budowę sieci.
 • to chyba jakiś przekręt.... Miasto inwestuje publiczne pieniądze w rzekomo niekomercyjne przedsięwzięcie, z którego korzyści (dostęp) będą czerpać lokalne firmy (rozumiem, że za darmo - bo przedsięwzięcie jest niekomercyjne), a firmy oraz uczelnie są prywatne i państwowe. To mi pachnie wyprowadzaniem publicznych pieniędzy, a także niedozwolona (prawem unijnym) pomocą państwa dla przedsiębiorstw państwowych. Ciekawe, czy w związku z takimi dotacjami (Miasta) dla przeds. (miejskich) mieszkańcy Elbląga otrzymają niższe rachunki za usługi tych firm? Odpowiedź: wątpię, za to moga liczyć, na wyższe podatki, bo przeciez trzeba będzie sfinansować te ekstrawagancje - na fundusze UE chyba nie ma co liczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czujny(2003-08-18)
 • Niestety ta inwestycja cuchnie z daleka przekrętem. Chce się wyprowadzić państwowe pieniądze do prywatnych kieszeni.Z światłowodu korzystać będą prywatne firmy i uczelnie,a zwykły podatnik,z którego podatków będzie ta inwestycja finansowana,nie będzie miał możliwości skorzystania z tej inwestycji.Lewe firmy będą miały kasę i z kim się nią podzielą, to tylko one wiedzą.
 • To nie żaden przekręt tylko super sprawa. Miasto wykłada tylko część kasy. Resztę browar i inne spółki związane z Centrum Informatycznym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dragon(2003-08-18)
 • Super, takie małe 1 Giga do ściągania filmów.
 • Normalnie nie wierze, ze cos sie z ELMANem dzieje... Jest jakas Pani Prezes? Kurcze - ciekawe kiedy sie pojawi strona, gdzie kazdy elblazanin bedzie mogl sie zapoznac z tak duzym projektem...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  blados(2003-08-18)
 • swiete slowa...
 • Znaczy co ? Będą świadczyć usługi szpitalowi i browarowi ? I do tego potrzebna jest sieć o przepustowości (podejrzewam, jak ktoś wie to niech mnie poprawi) 622 Mbit za 10 mln. złotych ? To ja proponuję kolejne inwestycje: kolejka górska na trasie Gronowo Górne - Jegłownik i linia metra Suchacz - Tolkmicko. Czy w ogóle istnieje biznes-plan tego przedsięwzięcia ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  netoperek(2003-08-18)
 • przyswieca im cel niekomercyjny: chca rozwijac technologie w miescie. rozkopia miasto zeby polaczyc swiatlowodem kilka budynkow. browar inwestuje w inforamtyke a prezesem jest miejski urzednik.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gdzie logika(2003-08-19)
Reklama