UWAGA!

Szukają gazu w Rogitach

 Elbląg, Szukają gazu w Rogitach
fot. Witold Sadowski

Dziś około godz. 1 w nocy uruchomiono odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego w miejscowości Rogity koło Braniewa. Wiercenie potrwa około 50 dni, do głębokości około 2800 m. Pierwsze ekspertyzy dotyczące potencjału złoża znane będą wiosną 2012 r. Zobacz więcej zdjęć.

Poszukiwania złóż gazu w Rogitach prowadzi kanadyjska firma Talisman Energy Polska, z którą współpracuje należąca do PGNiG firma „Nafta” Piła. „Rogity 1” – bo tak się nazywa wiertnia – to drugi odwiert tej firmy w Polsce. Pierwszym było Lewino na Kaszubach, gdzie zakończono już próbne wiercenia, trzecim będzie Szczawno w gminie Brodnica. W sumie Talisman Energy Polska ma trzy koncesje na poszukiwanie złóż gazu z łupków, o łącznej powierzchni 2500 km kwadratowych.
       Lokalizację odwiertu w Rogitach wybrano na podstawie wyników badań sejsmicznych wykonanych przez Geofizykę Kraków.
       Na terenie wiertni w Rogitach pracuje 60 osób. Wieża wiertnicza jest widoczna ze znacznej odległości, ma 52 m wysokości.
       Teren wiertni ma powierzchnię 3 ha. Usunięto tam wierzchnią warstwę ziemi, nawieziono piasek i cały obszar wyłożono betonowymi płytami. W centrum tego placu stoi wieża wiertnicza. W ziemi wywiercony został otwór o średnicy 2,5 m, średnica zmniejsza się wraz z głębokością – na samym dole ma około 14 cm.
       – Odwiert na całej swej długości jest uszczelniany i cembrowany tak, że nie ma możliwości, aby cokolwiek przenikało na zewnątrz ani też żeby woda dostawała się do odwiertu – zapewnia Jadwiga Święcicka z Talisman Energy Polska.
       Wiercenie potrwa około 50 dni przez 24 godziny na dobę. Odwiert poszukiwawczy jest wyłącznie pionowy. Po 50 dniach wieża wiertnicza zniknie z Rogit i pojawi się koło Brodnicy.
       Pierwsze ekspertyzy potencjału złóż w Rogitach, opracowane na podstawie badań laboratoryjnych (będą prowadzone w Polsce i Kanadzie) znane będą wiosna 2012 r. i od nich będą zależały kolejne etapy prac, związane z wydobyciem gazu z łupków pod Braniewem.
      
      
PD

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Po wode będą do biedronki chodzić
  • Spoko wodem to se z Zalewu rurociągiem pociągnom!; ) Ale po mojemu to oni majom duzom szanse na ropę, po ruskiej stronie jest to czemu nie u nas!; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    znafca;)(2011-12-14)
  • Na jaką głębokość wiercą, może wpadną do mnie to chce studnie głębinową, komu dac kopertę ??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Pudikus(2011-12-14)
  • To teraz w Braniewie będzie woda "gazowana" w kranach. Szkoda,że ten dobrobyt będzie kosztem naszego zdrowia http:\\gasland.pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    samo_zdrowie(2011-12-14)
  • Mocno nadmuchane obawy, trzeba pomyśleć że jak znajdą to i praca dla kilkudziesięciu osób będzie. Będzie też satysfakcja że ruskom się nie dajemy zastraszyć
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    .Gemini(2011-12-14)
  • Wolę Ruską benzynę i gaz
  • Nie ma obawy z wodą, to lobby -Francja i Gazprom najbardziej się obawiają naszego gazu, nie wierzcie w bzdury !!!!
  • A może warto wiercić w Elblągu, może tu jest więcej gazu w Łupkach. Gdyby był to wreszcie nowe miejsca pracy by były. Bo z przekopu nici i jak tak dalej będzie to w Elblągu bida i plajta.
  • W Elblągu jest gaz w głupkach, a poza tym jest napewno dużo łupków!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    złupek(2011-12-14)
  • Jakie miejsca pracy, nikogo z tutejszych nie zatrudnią bo co oni potrafią? Chyba że łopate dostanie do łapy i będzie spod wiertnicy szlam odgarniał.
  • oglądałem ciekawy film dokumentalny, o gazie z łupkowym wydobywanym w USA. współczuję okolicznym mieszkańcom i Nam, bo przyroda umrze na Naszych oczach. .. ..
  • Gaz łupkowy to nie taka różowa sprawa. Przede wszystkim dla środowiska i ludzi w nim żyjących. Poza tym gaz nie jest już nasz, bo koncesje zostały sprzedane zagranicznym firmom. A koncesja automatycznie przekazuje gaz w ręce firmy podpisującej koncesję. Nie uzyskaliśmy niezależności od gazu z zagranicy, bo gaz pomimo, że jest w Polsce nie jest nasz!
Reklama