UWAGA!

Szybszy tramwaj to też kłopot

 Elbląg, Tramwaje kursują regularnie nową trakcją od 10 listopada
Tramwaje kursują regularnie nową trakcją od 10 listopada (fot. AD, archiwum portEl.pl)

- Po wybudowaniu nowej trakcji tramwajowej w ciągu 12 Lutego zmniejszyła się liczba wozokilometrów, bo tramwaje mają krótsze trasy. Boimy się, że to się odbije na kondycji finansowej Tramwajów Elbląskich i na nas – alarmują motorniczy. Co na to władze miasta, spółki i Zarząd Komunikacji Miejskiej?

Trakcję tramwajową w ciągu ul. 12 Lutego Grota Roweckiego otwarto z wielką pompą 9 listopada. Jeżdżą nią tramwaje nr 4 i 5, dzięki czemu skrócił się o kilka minut czas przejazdu z południowych do północnych dzielnic miasta. Sprawa ma jednak drugie dno – krótsze przejazdy tramwajów to mniej wozokilometrów, czyli specjalnego przelicznika, według którego Tramwaje Elbląskie otrzymują zapłatę za usługi wykonywane dla miasta.
       - Tygodniowo jest około 700 wozokilometrów mniej niż przed otwarciem nowej trakcji. Boimy się, że mniejsza liczba wozokilometrów odbije na kondycji finansowej Tramwajów Elbląskich i na nas – alarmuje jeden ze związkowców w Tramwajach Elbląskich.
       - Mniejsze wozokilometry wynikają ze skrócenia trasy – przyznaje Zbigniew Orzech, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej. - Kiedyś jeździliśmy na okrętkę, teraz się na każdym kursie zaoszczędza, ale to nie znaczy, że dla pasażera jest gorzej. Po prostu jeździ szybciej tramwajem. Tramwaje Elbląskie są zainteresowane tym, by jeździć więcej, bo to oznacza większe wpływy. Aczkolwiek myślę, że te wpływy powinny być skorelowane z wysokością stawki za usługi, a nie z ilością wozokilometrów.
       Być może takie zapisy znajdą się w nowej umowie, którą miasto wkrótce powinno podpisać z Tramwajami Elbląskimi. Projekt umowy już jest, ale jak przyznaje dyrektor Orzech, będzie jeszcze negocjowany.
       - Na razie nie ma zagrożenia dla funkcjonowania komunikacji tramwajowej. Spółka jest zbilansowana jeśli chodzi o rok 2017. Rok 2018 dopiero się zaczyna. Co roku negocjujemy stawki dotyczące środków z miasta na funkcjonowanie spółki i nie widzę zagrożenia, by w 2018 roku miało być inaczej – dodaje Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.
       - Trwają rozmowy w tej sprawie. Nie zapadły jeszcze decyzje – poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, gdy zapytaliśmy o to, co prezydent zamierza zrobić w sprawie wozokilometrów.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pensja minimalna w górze ;) a pracodawcy też liczą jak by ...je...pracownikowi. Robią to sami, ale wozikilometry inne i ciach po pensji. W przyrodzie nic nie ginie ;)
 • Po fakcie się m budzicie ? Nie wiedzieliście przed ? Niezła parodia . Zróbcie sobie dzien pieszego pasażera
 • świat przechodzi na komunikację autobusową elektryczna, a w ciemnym Elblągu budują tory , jak w XIX wieku, blokują centrum, auta smrodzą w korkach ale to nie przeszkadza opowiadać banialuk o ekologiczności tramwajów
 • Bo daliście sie Wyr. .. .. ć tramwajarze ZKM to najwiekszy szkodnik. .. .. ZLIKWIDOWAĆ ZKM. .kolejny dyrektor zastepca kierownicy i biurokracja. .. .po 2 ZKM was wikiwal 12 luteho miała jezdzic tylko linia 4 a a lnia nr przez plac słowiański. .. Jedyne wyjscie otworzyc nowa linie np nr 6 ktora połaczy rynek ze starym miiastem. .. .ale zapomnialemm nie macie wozow hahah stare trupy miasto ma w doopie to zlom zlomem ale kolo ratusza jezdza tylko pesy takie PR Wiec scisnac posladki i jesienia pokazac. .. .przy wyborach
 • ?poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, ?. A pan Mierzejewski to. Co robi w UM ? Bo nie od dziś wiadomo ze dorabiał na Olimpii podczas meczów jakoś noszowy i sprzedawał bilety w budce . Można tak ? Pracując w UM i potem robiąc Na olimpiii ? Miał tam umowę o prace ?
 • Tego nie da się czytać!Analfabeta!Weź to przepisz jeszcze raz hahaha!
 • Ten Mierzejewski to straszna porazka... Pracownica UM
 • Jedyną zaletą tramwajów były wydzielone trasy i brak spalin. Obecnie utraciły te atuty na rzecz autobusów elektrycznych. Niedawno w Chinach jedno z miast wycofało stary tabor komunikacyjny na rzecz 1600 nowych autobusów elektrycznych. U nas ta ilość starczyła by zapewne na kilkanaście miast.
 • Jaka jest stawka za km dla tramwajów ?
 • Jak to???!!!PiS rządzi i jest cudownie!!!Wszystko na plus a tu takie MARUDY!!!Pracować się nie chce czy jak???Tramwaje są OK ale wyimaginowane są roszczenia w walce politycznej z Witoldem Wróblewskim.Idzćie do Wilka on z Morawieckim da wam podwyżki już od tego roku macie o kolejna s tówkę podwyżki!!!Ciągle mało!!!Do pracy rodacy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  7
  Wyborca anty partyjny(2018-01-02)
 • tramwaje w Elblągu to jakaś mega porażka, wsadzenie torowiska na główną ulicę zablokowało ją , czas to wszystko rozebrać i kosztami tej nietrafionej inwestycji obciążyć prezydenta i radnych bez wyobraźni raźniej co na takie marnotrawstwo i szkodnictwo pozwolili
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  21
  TVN je(2018-01-02)
 • Czy ten komentarz został napisany w XIX wieku? Cały świat przechodzi na tramwaje, metro i kolej, w Polsce się na nie narzeka i promuje samochody :D Jesteśmy 200 lat za cywilizacją :D
Reklama