UWAGA!

Szymany stają się rzeczywistością

Lotnisko w Szymanach koło Olsztyna przybiera coraz bardziej realny kształt. Wczoraj (5 sierpnia) podpisano umowę na wykonanie studium wykonalności i dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Rewitalizacja i modernizacja linii kolejowej: Olsztyn – Szczytno - Szymany”.

Inwestycja będzie finansowana w w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
     Zmodernizowana linia kolejowa Olsztyn - Szczytno - Szymany będzie połączeniem Olsztyna z lotniskiem w Szymanach (to około 55 km). Pozostanie linią jednotorową, niezelektryfikowaną, ale efektem inwestycji ma być zwiększenie zdolności przepustowych linii i zwiększenie prędkości pociągów, a co za tym idzie, skrócenie czasu przejazdu. Celem jest uzyskanie prędkości maksymalnej 80-100 km/h, z jednoczesną likwidacją istniejących ograniczeń prędkości do 30-50 km/h, a tym samym skrócenie czasu podróży o ok. 30-35 min. na odcinku między lotniskiem w Szymanach a Olsztynem.
     Wykonawcą tych opracowań została firma DB International GmbH (w drodze przetargu). Koszt studium wykonalności wraz z niezbędną dokumentacją przedprojektową wynosi netto 400 tys. zł. Termin wykonania to 10 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
     Szacunkowy koszt całej rewitalizacji i modernizacji korytarza kolejowego wynosi ok. 147,5 mln zł.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A jak to ma sie do Elbląga ???
 • E no nie rubmy wiochy co nas tam interesuje mazurski olsztyn czy lotnisko. No naprawde co to nas mieszkańców Elbląga obchodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zdziwiony(2008-08-06)
 • Olsztyn łapy precz od Elbląga !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kultywator(2008-08-06)
 • Wowka Podziwiam brak kompetencji oraz brak wizji( realnej możliwej i potrzebnej) naszych możnowładców w UM oraz złotoustych lokalnych kaznodziei czy parlamentarzystów, którzy wszystko robią aby nic nie robić … z sensem!!! Powtarzam nie przekop, nie koleje linowe nad zalewem ( następny rewelacyjny pomysł) lecz lotnisko jest potrzebne!!! Przynajmniej dla awionetek i małych samolocików. Panie Prezydencie i reszto Nikodemów Dyzma jeśli do Elbląga przybędzie jakikolwiek inwestor przedsiębiorca czyli zbawiciel to przybędzie on z pewnością nie samochodem, nie autobusem, nie koleją tylko helikopterem lub samolocikiem!! !Wykorzystajmy możliwości, tradycje i położenie, eh się rozmarzyłem chyba żądam za wiele… … to było by przecież za proste i za tanie rozwiązanie… … Dalej chciejmy wydawać cudze miliardy i realizujmy pomysły na obszarze innego województwa. Przy okazji Panie Prezydencie gdzie są ci inwestorzy, którzy ponoć walą do nas oknami i drzwiami ? Nie pora na emeryturę i pozwolenie młodym i kreatywnym wziąć sprawy w swoje ręce. ?
 • wowka, czasem i Ty z sensem coś napiszesz. ; ) Wg mnie jednak wszystkie wyminione przez Ciebie sprawy nie stoją do siebie w sprzeczności, a są raczej komplementarne. Budowa przekopu (oby) nie wyklucza rozbudowy lotniska miejskiego (tutaj jest tylko jeden szkopuł - kasę trzeba wziąć z kiesy miejskiej i ewentualnie wojewódzkiej/ministerialnej, bo UE nie dołoży do elbląskiego lotniska, niestety - "Rzepa" o tym pisała).
 • Wowka Matex: nie mówię o wykluczaniu się tylko o tym aby coś ” robić” cokolwiek ale robić z sensem, ekonomicznym uzasadnieniem i logiką! Być konsekwentnym w myśleniu i robieniu! Żeby wejść na czubek drzewa po drabinie zaczynamy nogi stawiać na najniższe szczebelki, a potem powolutku szczebelka po szczebelce co raz wyżej( no chyba, że się mylę?) A na przekop Unia da? NIE !!!! Więc o czym tu mowa !? Mieszkańcy Elbląga z czego częściej będą korzystać z lotniska czy portu? Już dzisiaj wiem, że niektórzy na lotnisko do Gdańska latają awionetkami, aby odwieźć znajomych na samolot. Kasa miejska wytrzymałaby podarunkiem, ze więcej nie będą wydawać kasy na przenoszenie budynków, stawianie zegarów słonecznych, budowania fontann itd. Tobie dopiero teraz udało się napisać coś co ma sens.
 • Wowka: rozczuliła mnie ta Twoja "szczebelka" - ukłony - dina
Reklama