UWAGA!

Ta część Elbląga ma być poddana rewitalizacji. Ruszyły konsultacje

 Elbląg, Rewitalizacją ma być objęta m.in. Wyspa Spichrzów i Zawodzie
Rewitalizacją ma być objęta m.in. Wyspa Spichrzów i Zawodzie (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Około 15 procent powierzchni Elbląga, zamieszkałych przez około 27 procent mieszkańców ma zostać objętych Gminnym Programem Rewitalizacji, który będzie obowiązywał w latach 2023-2030. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne na ten temat.

Co kryje się pod pojęciem rewitalizacji? Jak stanowi ustawa, to proces „wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji”. Taki program jest w wielu przypadkach potrzebny, by uzyskać unijne i państwowe dofinansowanie na realizację wielu inwestycji i działań społecznych.

Elbląski samorząd taki program właśnie tworzy i ma on obowiązywać na lata 2023-2030. Powstała już diagnoza, które obszary w Elblągu zostały uznane za zdegradowane, a które z nich mogą być objęte programem rewitalizacji. Pod uwagę brano wiele czynników społecznych, jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, oraz negatywne zjawiska gospodarcze, środowiskowe, techniczne czy funkcjonalne, wśród nich np. stosunek liczby mieszkań komunalnych bez centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do liczby lokali komunalnych, wielkość emisji CO2 na 1000 mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych według miejsca prowadzenia działalności na 1 000 mieszkańców, liczbę procedur niebieskich kart na 1 000 mieszkańców, liczbę zarejestrowanych bezrobotnych na 1 000 mieszkańców czy liczbę organizacji pozarządowych na 1 000 mieszkańców i wiele innych.

 

Ustawa o rewitalizacji mówi, że obszar rewitalizacji nie może mieć powierzchni większej niż 20 procent powierzchni miasta i może być zamieszkały przez nie więcej niż 30 procent liczby mieszkańców miasta. W Elblągu objął on 15 procent powierzchni miasta, zamieszkałą przez 27 proc. mieszkańców. Między innymi dzielnice Zawodzie, Zatorze, Osiek, Wyspę Spichrzów, część Śródmieścia, Witoszewa czy część Kępy Północnej. Na tym etapie, mimo uznania za obszar zdegradowany, w programie rewitalizacją ma nie być objęta dzielnica Warszawskie Przedmieście czy okolice dworca Elbląg-Zdrój. Szczegóły prezentujemy na mapie obok, obszar rewitalizacji jest zaznaczony fioletowym kolorem i poprzecznymi liniami.

Każdy mieszkaniec ma wpływ na to, jak docelowo Gminny Program Rewitalizacji będzie wyglądał. Od 30 stycznia do 2 marca trwają konsultacje społeczne, podczas których można zgłaszać swoje uwagi. Pisemnie – na formularzu (link poniżej) przesłanym do Urzędu Miejskiego – lub ustnie w Departamencie Strategii i Rozwoju ul. Łączności 1 (budynek USC, I piętro, pokój nr 14), w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.

Odbędą się także dwa spotkania dla mieszkańców związane z Gminnym Programem Rewitalizacji. 13 lutego o godz. 16 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się debata o obszarze rewitalizacji połączona z wykładem o zasadach planowania i prowadzenia rewitalizacji, a 14 lutego o godz. 16 (również w Ratuszu Staromiejskim) – odbędzie się spotkanie konsultacyjne. - Po zakończeniu konsultacji zostanie sporządzony raport podsumowujący ich przebieg oraz zawierający informacje o sposobie rozpatrzenia wniesionych uwag – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Szczegóły dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji wraz z formularzem konsultacyjnym znajdziecie w poniższych linkach.
      
       • Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
       • Mapa na podkładzie ortofotomapy (mapy satelitarnej)
       • Diagnoza i wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Elbląg
       • Diagnoza i wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Elbląg - streszczenie w języku niespecjalistycznym
       • Formularz konsultacyjny

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A co z Warszawskim Przedmieściem? Nowe osiedla na terenach powojskowych, zakorkowana Bema, Grunwaldzka, Rawska, niewydolna komunikacja (ciężko gdziekolwiek dojechać na czas). Dąbrowskiego zastawiona samochodami pracowników pobliskiej jednostki wojskowej. Krawężniki, chodniki i pozostałości zieleni rozjeżdżane przez pracowników jednostki, klientów pobliskiego przedszkola i mieszkańców. Stan ulicy i chodnika taki, że można złamać nogę, jak i urwać zawieszenie, a zimą oczywiście brak odśnieżania. Basen przeciwpożarowy zarośnięty, aż prosi się o zagospodarowanie (może otwarty kanał z rezerwą retencyjną i ławki?).
 • Ja prdl ten pis gorszy od Ceaușescu i putina razem wziętych
 • Ja prdl ten pis gorszy od Ceaușescu i putina razem wziętych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  44
  Dyktatura pis(2023-02-01)
 • A jak wygląda dawne centrum miasta, jak zniszczona, stara prowincja! Jak można bylo dopuścić do takiej dewastacji centrum?? To wstydliwa wizytówka miasta! To miejsce pasujące do kloszardow!
 • Kiedy się weźmiecie za remont mostka elewów i szlaków w bażantarni. ? Ten park powinien służyć rekreacji mieszkańców a nie tylko źródłem drewna dla pisowskiego skarbca
 • Oby tylko drzew nie zastąpili betonem. Tak często wygląda pisowska patorewitalizacja
 • @Patopis - Dopóki miastem rządzi "betonowy Witold" to lepiej żeby się za to nie brali. Zrobiliby potworki jak na Dolince
 • No proszę będzie wykład dla mieszkaņców o potrzebie I planowaniu rewitalizacji w najbardziej atrakcyjnych regionach miasta ( nad samą rzeką), ktore uległy degradacji w skutek, katastrofalnie zaniedbanych, zapomnianych I nie chcianych inwestycji przez tych, ktorym do dzisiaj nawet łopatą nie jest wstanie nikt włożyć, że dokonali unicestwienia, najatrkcyjniejszej części miasta, ten wykład kieujcie do nich, bo ludzie to wiedzą I rozumieją od 100 lat, wykład powinien byč prowadzony pod nadzorem kuratora, ktory zbdałby czy geriatria zajmująca się rozwojem miasta to rozumie I co oznacza Sam termin rozwoju.
 • @Patopis - Drzewa betonem zastępuje harley w bazantarni gdzie przy leśniczówce Dębica na szczycie góry Chrobrego budują ruchliwą drogę. Trzeba być odklejonym i pozbawionym poczucie gustu i dobrego smaku żeby lać beton w lesie.
 • Za czasów harleya miasto przypomina Prypeć na Ukrainie. Zdewastowane mosty zwodzone z basen miejski w ruinie, komunikacja miejska w ruinie i zniszczona bażantarnia zalana betonem.
 • @Dyktatura pis - a ty jesteś głupszy od konia
 • @harleyempolesie - Zobacz ile dróg prowadzi przez bory tycholskie. Twoim zdaniem ludzie którzy używają tych dróg są odklejeni? To może zdelegalizować auta i wrócić do eko wozów z konnymi zaprzęgami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  9
  Postęp a nie niszczenie(2023-02-01)
Reklama