UWAGA!

Teatr jak nowy

Elbląg, Nowe plany architektoniczne zakładają rozbudowę i nadbudowę teatru, do którego wejście główne znajdowałoby się od strony ul. Teatralnej. Tu także miałby powstać podziemny parking
Nowe plany architektoniczne zakładają rozbudowę i nadbudowę teatru, do którego wejście główne znajdowałoby się od strony ul. Teatralnej. Tu także miałby powstać podziemny parking (fot. rp)

Budynek elbląskiego teatru został wybudowany w latach 60-tych, od tego czasu nie był poddawany żadnym remontom. Sypały się ściany, przeciekał dach, a duża sala stwarzała zagrożenie pożarowe. Trzeba było więc sięgnąć do kieszeni, a raczej do bankowej kasy i pozyskać pieniądze na niezbędne prace modernizacyjne. Najwięcej, bo ok. 4 mln zł pochłonął remont widowni Dużej Sceny. Wczoraj (14 lipca) teatr zapłacił ostatnią ratę kredytu.

Powodem, który powstrzymywał kolejnych dyrektorów przed rozpoczęciem remontu, był brak pieniędzy. W 2004 r. udało się pozyskać ponad 3 mln zł z kontraktu dla województw oraz zaciągnąć kredyt w wysokości 1 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na remont widowni Dużej Sceny. Zmniejszyła się ona o ok. 70 miejsc, wybudowany został balkon, wymieniono instalację elektryczną i akustyczną, położono nową okładzinę. Wyremontowany został też dach. W nowej sali widzowie mogli obejrzeć „Kolację dla głupca” w styczniu 2005 r. Ostatnią ratę kredytu teatr wpłacił wczoraj (14 lipca).
       - Remontu wymaga też sama scena - podkreśla dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka Mirosław Siedler. - Chcieliśmy wymienić deski sceniczne, ale szacowaliśmy mniejszą kwotę, a wydatek okazał się większy. Musimy więc wstrzymać się z tą inwestycją.
       Ale to nie koniec remontów w teatrze. Wykonana została też termomodernizacja ściany budynku od strony ul. Karowej. Wymienione zostały wszystkie okna, drzwi, wykonana została nowa elewacja. Modernizacja sfinansowana została ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Wykonane zostały także inne, mniejsze remonty, np. podłogi na korytarzu parteru budynku w części administracyjnej, w garderobach, pomieszczeniach biurowych; w większości z nich zainstalowano urządzenia klimatyzacyjne. Uzupełnione zostały też wyposażenia pracowni - kupiono nowe maszyny do szycia, reflektory prowadzące, cyfrowe rejestratory dźwięku, stroboskopy i inne. Wyremontowane zostały pracownie, m.in. krawiecka, stolarska, charakteryzatornia. Są też nowe toalety, zarówno w foyer Dużej Sceny, jak i w części administracyjnej budynku.
       Modernizacja postępuje etapami. Właśnie zakończył się kolejny - montaż klimatyzacji na Małej Scenie.
       - Jeszcze czeka nas wymiana części sytemu przeciwpożarowego - mówi Mirosław Siedler. - Stare czujki zostaną wymienione na nowe. Trwają też inne prace. Chcemy wymienić kolejne okna w obiekcie - tym razem 14 sztuk - i zrobić podłogę od szatni do Małej Sceny.
       Są też poważne plany architektoniczne związane z rozbudową i nadbudową teatru. Wejście główne znajdowałoby się od strony ul. Teatralnej. Tu także miałby powstać podziemny parking.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Wejscie od strony ul. Teatralnej to stary pomysł, od dawna oczekiwany zwlaszcza przez widzów i bardzo potrzebny oddzielajacy Teatr od EOK, brawa dla obecnego dyrektora za inicjatywę, ktorej jakos brakowalo poprzednim.
 • brawa dla niego?? żartujesz
 • Hm kino Syrena było nie rentowe, a to przynosi zysk, zdumiewające. Konkurencja tak blisko
 • Fajny budynek, tylko po co rosną z przodu budynku krzaki dzikiego bzu - zasłaniają one gabloty z repertuarem teatru i zdjęciami ze spektakli
 • Okna wymienione, nowe posadzki, swieże wylewki - a może tak o Sztuce Teatru - pomyślimy !. Serdeczny apel do Pana Dyrektora Sceny Dramatycznej.
 • Ciekawe ile komentarzy dotyczących rzeczywistej sytuacji w teatrze zostało usuniętych. Temat, ,Teatr w Elblągu za Dyr Siedlarza'' to najbardziej cenzurowany temat w III Rzeczypospolitej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zapytek(2009-07-19)
Reklama