UWAGA!

Teren przy moście idzie pod młotek

 
Elbląg, W 2015 roku w hangarze, który idzie pod młotek, zbudowano wikińską łódź
W 2015 roku w hangarze, który idzie pod młotek, zbudowano wikińską łódź (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W Elblągu nie udało się stworzyć Bursztynowego Portu, który miał powstać na działce przy moście Kardynała Wyszyńskiego, dzierżawionej przez jedną ze spółdzielni socjalnych. Po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron prezydent postanowił działkę sprzedać.

Historia Bursztynowego Portu jest przykładem na to, jak można nie wykorzystać pomysłu na dobry turystyczny produkt. Od co najmniej 2010 roku pasjonaci historii wikingów zabiegali o to, by stworzyć w Elblągu namiastkę osady Truso, która mogłaby przyciągać turystów z całej Polski. Zmieniały się władze miasta, zmieniali się inicjatorzy budowania Bursztynowego Portu (kolejno umowy na dzierżawę gruntu podpisywały Stowarzyszenie Elbląg – Europa i Elbląska Spółdzielnia Socjalna „Wehikuł Czasu”), a pomysł nadal nie wyszedł poza plany na papierze.

Ostatnia umowa dzierżawy (z „Wehikułem Czasu”) została rozwiązana za porozumieniem stron w marcu tego roku. Niedawno do samorządu zgłosili się potencjalni inwestorzy, którzy chcą ten fragment nad rzeką zagospodarować, dlatego prezydent Elbląga postanowił wystawić działkę na sprzedaż. Żeby do przetargu doszło, zgodę muszą wyrazić radni, którzy będą na ten temat dyskutować na najbliższej sesji 19 września.

Chodzi o działkę przy moście kardynała Wyszyńskiego o powierzchni 0,7 hektara, na której znajduje się hangar na sprzęt pływający oraz budynek magazynowy. „Zdecydowana część przedmiotowej nieruchomości, położna jest na obszarze obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania 

  Elbląg, Ta działka (zaznaczona czarną linią) ma być wystawiona na sprzedaż
Ta działka (zaznaczona czarną linią) ma być wystawiona na sprzedaż

przestrzennego obszaru położonego wzdłuż ulicy Grochowskiej w Elblągu i znajduje się na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem 35.US - teren sportu i rekreacji” - czytamy w projekcie uchwały, która ma być głosowania na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Wartość rynkowa nieruchomości ustalona zostanie przez rzeczoznawcę majątkowego po wyrażeniu przez radnych zgody na jej sprzedaż. Jeśli tak się stanie, przetarg w tej sprawie może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Atrakcyjna dzialka min 300 zl / m2 x 7000 ,to ok 2,1 mln ciekawe za ile pojdzie?
 • Jak to za ile, jesli 2000 m2 poszlo za 600 tys. To 7000, pojdzie za 2.1 mln
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Matematyka(2019-09-09)
 • Czy tylko ja tak mam, że czytając że coś nie wyszło, że jakaś zapowiadana inwestycja, budowa, itp. w Elblągu JEDNAK nie dojdzie do realizacji, to nie jestem bardzo zaskoczony?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  DannyX(2019-09-09)
 • Będzie potrzeba poszerzenia mostu a tu nie będzie jak. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  fenomen(2019-09-09)
 • Nooooo towarzyszu @koliński jeszcze nie dowaliłeś katolikom ? Raz sierpem raz młotem tęczową hołotę - jak mawiał "klasyk"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  10
  wredny_typ(2019-09-09)
 • Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka PO zaskoczyła opinię publiczną wypowiedzią na temat przekopu Mierzei Wiślanej w marcu 2019. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kluczowa inwestycja dla PiS jest niepotrzebna, bo tak zdecydowała natura. Skoro natura nie zrobiła tego przekopu, to wydaje mi się, że to nie ma sensu. Gdyby natura chciała, żeby był tam przekop, to by był, stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w krótkiej rozmowie z dziennikarzem programu śledczego Anity Gargas. Dla rządu przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja. Ministerstwo gospodarki wodnej i żeglugi przekonuje, że dzięki projektowi Elbląg uzyska dogodny dostęp do portu. Poza tym, Polska uzyska dostęp do Zalewu Wiślanego z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Moskwa kilka razy w ostatnich latach zamykała cieśninę dla polskich statków. „Złote myśli” pani Kidawy-Błońskiej doczekały się szybko komentarza: "Pani Marszałek zapewne myśli, że kanał Sueski czy Panamski to dar natury". Wywiad rzeczniczki rządu Tuska pani poseł Kidawy-Błońskiej w radiu RMF/FM dnia 4 lutego 2014 po przelaniu 153 miliardów złotych z OFE na konto ZUS (słynna grabież OFE przez rząd Tuska): "To są na pewno jakieś kwoty które wynikają z różnych takich działań". Tak Kidawa-Błońska odpowiedziała na pytanie Konrada Piaseckiego, który chciał się dowiedzieć dlaczego dług publiczny zmniejszył się o 138 mld, skoro z OFE zabrano 153 mld i gdzie są te brakujące 19 mld.
 • RobertKoliński Znając ostatnie doświadczenia ze skandaliczną sprzedażą za bezcen miejskich gruntów (sprawa np. przehandlowania deweloperce działki idealnej pod np. garażowiec przy ul. Robotniczej/Bożego Ciała), to coś mi mówi, że i ta działka pójdzie za orzeszki, czyli po raz kolejny za równowartość 1-2 mieszkań, a może i mniej. Swoją drogą, to naprawdę nie dziwi nikogo zadziwiająca seria przypadków sprzedaży za psie pieniądze gruntów miejskich, na które przez długi czas nie było chętnych, ale kiedy zaczęła się kampania wyborcza (i koniunktura na rynku nieruchomości), to nagle te tak niechciane grunty znajdują hurtowo nabywców po cenach urągających przyzwoitości? Ciekawe czyj fundusz wyborczy wzbogaci się po tej całkowicie przecież przypadkowej serii zbiegów okoliczności? Hashtagi: #nieudolnosc,#propaganda,#garazowiec,#hucpa
 • Dawniej stacjonował tam chyba WOPR.
 • Wróblewski musi odejść
 • Działke łyknie jakas firma zwiazana z UM i wodniactwem. Nie będe tu pisał jaka spółka. Bo nie mam zamiaru ich reklamowac. Oni juz wybudowali na Sadowej kryty basen widmo i wiele innych planów maja za kase z UE.
 • Działka bardzo atrakcyjna, zwłaszcza po każdej cofce z Zalewu. Atrakcja murowana.
 • @RobertKoliński - wskaz winnego wygadany madralo
Reklama