UWAGA!

Turystyczna „Pętla Żuław”

Elbląg, Turystyczna „Pętla Żuław”

W Braniewie, Nowej Pasłęce, Elblągu, Fromborku i Tolkmicku będą realizowane inwestycje w ramach projektu „Pętla Żuław”, który ma pomóc rozwinąć turystykę w naszym regionie. W Gdańsku spotkali się uczestnicy projektu „Pętla Żuław”, był na nim elbląski radny Jerzy Wcisła. Oto jego relacja.

„Pętla Żuław” to jeden z ośmiu projektów, które w ramach strategii rozwoju turystyki będą realizowane przez Ministerstwo Gospodarki. Program odnosi się do Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 łączącej Antwerpię z Kłajpedą. Bierze w nim udział 31 partnerów, w tym 26 miast i gmin z terenu województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
     Głównym celem projektu ma być wzmocnienie gospodarcze regionu poprzez rozwój turystyki na drogach wodnych. Celem pośrednim - wykreowanie konkurencyjnych produktów turystycznych. Warto przypomnieć, że Unia Europejska ogromnym nakładem środków rozwija drogi wodne, dążąc do przeniesienia na transport śródlądowy dużej części towarów przewożonych obecnie drogami kołowymi.
     Przez Polskę przechodzą trzy szlaki uznawane za strategiczne dla budowy systemu wodnych dróg transportowych w Europie. Jeden z nich - E-70 łączący Antwerpię, Berlin, Kaliningrad i Kłajpedę - przechodzi przez Zalew Wiślany, do którego to akwenu zalicza się m.in. Port Morski w Elblągu.
     Nasz odcinek drogi wodnej E-70 jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Zalew Wiślany ma powierzchnię porównywalną z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, a pochylnie na Kanale Elbląskim są unikatem na skalę światową.
     W ramach „Pętli Żuław” zgłoszono do realizacji 55 projektów, z tego pięć na obszarze naszego województwa. Wartość całego projektu wynosi 40,5 mln euro.
     W ramach pięciu zgłoszonych projektów mają zostać zrealizowane następujące zadania: budowa przystani żeglarskiej w Braniewie; budowa przystani jachtowej w Nowej Pasłęce, u ujścia Pasłęki do Zalewu Wiślanego; modernizacja infrastruktury portu żeglarskiego w Elblągu; modernizacja portu we Fromborku; wykonanie infrastruktury dla przyczółka do przeprawy promowej w Tolkmicku.
     Projekt elbląski zakłada modernizację bazy żeglarskiej w klubie Bryza oraz Jachtklubie. Koszt tego zadania oszacowano na 5,34 mln zł, z czego 4 mln mają pochodzić ze środków pozyskanych na program, a reszta, czyli 1,34 mln zł - z budżetu miasta.
     - Każda złotówka zainwestowana w turystykę przyniesie naszemu regionowi korzyści, dlatego warto inwestować w infrastrukturę turystyczną. Realizacja tego projektu w połączeniu z budową kanału przez Mierzeję i pracami na Kanale Elbląskim otworzą Elbląg i okolice dla turystyki kwalifikowanej nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Wtedy o turystyce nie będziemy już mówili w kategoriach hobbystycznych, ale gospodarczych - jako dającej pracę i dochody sporej części mieszkańców - mówi o projekcie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.
     
Jerzy Wcisła
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pan Jurek robi wreszcie coś pożytecznego zamiast kombinować przeciwko Słoninie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pamiętliwy(2007-01-23)
 • bardzo się cieszę, że ktoś zainteresował się naszym regionem i jestem bardzo szczęśliwa że takie przedsięwzięcie ma miejsce. Swietny pomysł i mam nadzieje, że uda się go zrealizować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  entuzjastka(2007-01-23)
 • Czy ta pożyteczna działalność pana Wcisły wynika może z etatowych obowiązków, jako pracownika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
 • Szanowny Panie Jerzy Wcisła! Czy nadal uważa Pan, że Elbląg powinien należeć do województwa pomorskiego? Czy swoje pryncypialne stanowisko w tej sprawie zadeklarował Pan już swojemu nowemu pracodawcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jerzy szuwarowo-bagienny(2007-01-23)
 • nioooProszę.. Zaczynali równo z programem rozwójWsiWokółKanałuEl, a już mają własne logo i krótszą nazwę projektu PętlaŻuławska–MiędzynarodowaDrogaWodnaE-70 ^_^ ino z jakiej paki głos zabiera marszalWojWarmMazur, jeśli sejmik tego woj przekazał prace nad tym projektem (wraz z dotacją 79tys.zł) samorządowi woj.pomorskiego www.bipwm.24.pl
 • Czy Pan Jerzy jest zawsze ponury?
 • Ruskie nie puszcza na zalew i znow pieniadze w b////loto,lepirj wpierw przekopcie mierzeje
 • Bardzo ciekawi mnie inwestycja w gminę Tolkmicko. Jestem dość sceptyczny co do tych planów, gdyż Tolkmicko się cofa i zarasta, a władze nic z tym nie robią!!! A z tym promem to niby jak bedzie? Znowu prywatna firma zajmie się tym czy żegluga gdańska?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WCHARY(2007-01-23)
 • WojŁawrynowicz Zaczynam się powtarzać. Moim zdaniem turystyka jest ogromną szansa tego regionu. Potraktowana kompleksowo i wspierana przez władzę wszystkich szczebli jest wstanie w wyjątkowo krótkim czasie wygenerować mnóstwo miejsc pracy. Tylko pora przestać mówić o turystyce, pora działać. Turystyka to biznes. To gałąź gospodarki mogąca napędzać koniunkturę. Kanał przez mierzeję w połączeniu z Kanałem Elbląskim, Truso i zagospodarowanym Wzniesieniem Elbląskim daje produkt turystyczny klasy światowej (+ Malbork i Frombork) i co za tym idzie tysiące miejsc pracy!!! Najnowsze dane: polski turysta wydaje na wakacje średnio 370zł, zagraniczny 495zł.Szacuje się, że Gdańsk odwiedzi w tym roku 1,7 miliona podróżnych, o 200 tys. więcej niż w zeszłym roku, z czego 600 tys. z zagranicy. Odwiedzający zostawią około 900milionów zł. Jest, o co powalczyć? Ma ktoś lepszy pomysł na bezrobocie w naszym regionie niż turystyka? Chyba niestety nie?! POPIERWSZE TUTYSTYKA SAMORZĄDOWCU
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-01-24)
 • Co ma województwo szuwarowo-bagienne do Żuław ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dammajster(2007-01-24)
 • W tej "Pętli" prawdopodobnie się "zapetli" Pan radny Wcisła, spec od siedmiu boleści od lokalnej promocji. Co bedzie jak ta pętla mu się na szyi zadzierzgnie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jurek Sznurek.(2007-01-25)
 • Jak i waszym wodzom tak i Wam - tego rodzaju przedsięwzięcia są zupełnie zbędne . Gnuśniejecie w tym śmiesznym smrodku niemocy twórczej, wzajemnie się obszczekując i nie czyniąc nic, co by wyrastało poza wyobrażenia o świecie stetryczałej elity, zapatrzonej w blask minionej epoki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-01-25)
Reklama