UWAGA!

UOKiK pozwał Provident

Niezwracanie części składki ubezpieczeniowej i kosztów obsługi pożyczki w domu w przypadku jej wcześniejszej spłaty - to postanowienie stosowane przez Provident Polska. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował w tej sprawie pozew do sądu.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2008 r. wynika, że 41,5 proc. konsumentów w Polsce żyje na kredyt. Brak zdolności kredytowej, krótki czas oczekiwania na pieniądze, możliwość załatwienia formalności bez wychodzenia z domu sprawiają, że osoby znajdujące się w nagłej potrzebie chętnie korzystają z usług instytucji finansowych, które nie są bankami.
       W związku ze skargami konsumentów UOKiK postanowił przyjrzeć się wzorcom umów stosowanych przez firmę Provident Polska. W skierowanym właśnie do sądu pozwie przeciwko tej firmie Urząd kwestionuje postanowienie, zgodnie z którym w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki nie zwraca on składki ubezpieczeniowej oraz kosztów związanych z obsługą pożyczki w domu. Zdaniem Urzędu, działając w ten sposób, przedsiębiorca czerpie nieuzasadnione korzyści za okres, w którym nie korzystamy z jego usług.
       Ubezpieczenie kredytu chroni kredytodawcę przed ryzykiem związanym z brakiem jego spłaty. W momencie, w którym ryzyko to już nie istnieje, czyli wcześniejszej spłaty, konsumentowi przysługuje zwrot zapłaconej składki. Provident proponuje też konsumentom udzielanie i obsługę pożyczki w domu - za taką usługę muszą oni dodatkowo zapłacić. Zdaniem Urzędu, ta opłata również powinna być zwrócona za czas, w którym przedsiębiorca nie odbiera rat pożyczki w miejscu zamieszkania konsumenta.
       W związku z tym konsument, który decyduje się na spłatę pożyczki przed terminem, zobowiązany jest do wpłacenia kwoty obejmującej koszty obsługi pożyczki w domu i składki ubezpieczeniowej za cały okres trwania umowy. W opinii UOKiK, opłaty powinny być pobierane proporcjonalnie do rzeczywistego czasu trwania umowy, czyli dnia, w którym wcześniej spłacimy zobowiązanie.
       Prezes Urzędu uznała, że postanowienie stosowane przez Provident Polska rażąco narusza interesy konsumentów i skierowała w tej sprawie pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli sąd podzieli argumenty Prezesa Urzędu, zakwestionowane postanowienie zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a jego stosowanie będzie zabronione. Jeśli przedsiębiorcy mimo to będą je stosowali, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.
      
       UOKiK przypomina, że zanim podpiszemy umowę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej warunkami, które nie zawsze są dla nas korzystne Ponadto taką umowę możemy wypowiedzieć w ciągu 10 dni od jej zawarcia. Jeżeli wcześniej spłacimy kredyt, przedsiębiorca nie może pobierać od nas prowizji.
      
       Źródło: UOKiK
      
      
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a co to ma wspolnego z Elblagiem czy regionem? konkurencja o tym napisala to i portel musi?
 • Trzeba byc niezle zdesperowanym aby tam pracować
 • a co w Elblągu to niby ludzie pożyczek nie brali? Też niejednego orżnęli. .. to niech wiedzą, gdzie się odwołać Antek
 • Jak potrzebowałem pieniedzy poszedlem do banku gdzie mialem konto i co mi powiedzieli ze mam za male wplaty i ze wogole zadko cos na konto wplacam. A jak zadzwonilem do providenta to przyszeld pracownik zadal kilka pytan i dostalem pieniadze odrazu powiedzial mi ile mem do splaty i wszystko jasne a nie jakies urzedasy mowie ze nie bo cos tego i owego. Przynajmiej wiedzialem ile mam splacic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zadowolony(2009-08-19)
 • To jest mafijna organizacja
Reklama