UWAGA!

W górę podatek od nieruchomości i opłata targowa

 Elbląg, W górę podatek od nieruchomości i opłata targowa
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl))

Elblążan czekają kolejne podwyżki lokalnych podatków i opłat. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu radni będą głosować nad podwyżkami podatku od nieruchomości, opłaty targowej i stawek za odholowanie pojazdów i przechowywania ich na parkingu strzeżonym.

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się 3 listopada. Przygotowano na nią ponad 20 projektów uchwał, z których trzy dotyczą podwyżek lokalnych podatków i opłat. Mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Podatek od budynków i lokali mieszkalnych ma wzrosnąć z 83 groszy za metr kwadratowy do 93 groszy., a więc o 12 procent. Za lokale użytkowe związane z działalnością gospodarczą stawka wzrośnie z 24,92 zł na 27,86 zł za m kw. (podwyżka 11,7 proc.), natomiast za grunty pod działalność gospodarczą stawka w 2023 roku wyniesie 1,07 zł za metr kw. (dotychczas 0,96 zł, podwyżka 11,4 proc.).

- Obowiązujące w mieście Elblągu stawki podatku od nieruchomości nie są stawkami maksymalnymi i również na 2023 r. nie proponuje się podwyższenia do maksymalnych stawek podatku – czytamy w projekcie uchwały.

Od 1 stycznia wzrosną także opłaty za handel na targowisku miejskim. Na przykład dzienna opłata za sprzedaż z samochodu osobowego wzrośnie z 11,50 na 14 zł, a przy sprzedaży z wyznaczonego miejsca bez samochodu – z 8.30 zł na 10 zł. Dodajmy, że ostatnia zmiana stawek opłaty targowej była wprowadzona w 2015 r.

Podrożeje również opłata za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg. - Inflacja spowodowała wzrost kosztów świadczenia usług w zakresie usuwania pojazdów z drogi oraz ich przechowywania na parkingu strzeżonym, wobec powyższego zasadnym jest uchwalenie przez Radę Miejską w Elblągu zaproponowanych stawek opłat i kosztów – czytamy w projekcie uchwały.

Na przykład opłata za usunięcie auta do 3,5 tony w nowym roku wyniesie 600 zł (dotychczas 476 zł), a za jego przechowywanie na parkingu – 50 zł za dobę (dotychczas 37 zł). A rower czy hulajnoga elektryczna to koszt odpowiednio 140 za odholowanie i 25 zł za dobę przechowywania (dotychczas 109 i 17 zł).

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama