UWAGA!

Więcej o budżecie

Elbląg, Prezydent i skarbnik
Prezydent i skarbnik (fot. Paweł Serocki).

Tegoroczny budżet jest mniejszy niż ten z 2006 roku - mówi prezydent Elbląga Henryk Słonina. - Ale uprzedzałem już wtedy, że był on wyjątkowy przez finalizację inwestycji dotowanych przez Unię Europejską.

Projekt miejskich dochodów i wydatków przedstawiony dziś został elbląskim mediom. Planowane w budżecie dochody to ponad 371 milionów 272 tys. zł ( w ub. r. 394 mln 960 tys. zł) i przychody w kwocie 15 milionów 294 tys. zł (w ub.r. 39 mln 838 tys. zł), czyli razem 386 milionów 566 tys. zł (rok temu 434 mln 798 tys. zł).
     Dochody własne gminy mają być o 8 mln zł większe niż rok temu, subwencje i dotacje są zbliżone do tych z 2006 r. Różnica za to jest w wysokości środków z Unii Europejskiej - 25 milionów 426 tys. zł na ten rok, a w minionym - 56 mln 263 tys. zł.
     Jeśli idzie o wydatki, to projekcie zaplanowane są na 382 mln 70 tys. zł, w tym na inwestycje 76 mln zł. Najwięcej, bo blisko 40 proc. pozostałych wydatków to koszty oświaty, 25 proc. - pomoc społeczna, prawie 6 proc. - gospodarka mieszkaniowa, a kultura i sport to niecałe 4 proc.
     Zadłużenie Elbląga na rok 2007 planuje się w wysokości 77 mln zł (co stanowi 20 proc. przy maksymalnym wskaźniku 60 proc.), zdolność kredytowa wynosi 9,9 mln zł. Deficyt budżetowy Elbląga wynosi 10 mln 798 tys. zł (tj. 2,91 proc. w stosunku do planowanych dochodów).
     To w koniecznym skrócie projekt budżetu na rok 2007. Został on opracowany w połowie grudnia ub. roku i miał być przedstawiony Radzie Miasta 29 grudnia. - Jednak na prośbę radnych, szczególnie tych debiutujących w ratuszu, jego przyjęcie przełożone zostało do 1 marca - mówi prezydent Henryk Słonina. - W tym czasie wprowadzaliśmy autopoprawki, bo nawet w najlepszym projekcie trzeba czasem coś zmienić. Teraz oddaliśmy projekt do rozpatrzenia w komisjach RM. Jeśli poszczególne kluby będą chciały przedyskutować ze mną i skarbnikiem jego zapisy, na pewno z takich zaproszeń skorzystamy. Ostateczny termin na zatwierdzenie budżetu mamy do końca marca.
     Nie jest to budżet marzeń - mówi prezydent, który firmuje ten projekt swoim nazwiskiem. - Idealny byłby wtedy, kiedy mielibyśmy 50 milionów złotych środków wolnych . Jest to realne przy zwiększeniu dochodów miasta.
     Samorząd nieustannie pracuje nad zdobywaniem dotacji zewnętrznych na cele miejskie. Priorytet mają największe inwestycje - budowa na Modrzewinie osiedla mieszkaniowego i Parku Technologicznego, mostu na Babicy i drogi tam prowadzącej.
     Na liście kluczowych projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury znalazły się: budowa sieci światłowodowej (koszt 44 mln zł - dotacja 85 proc.), modernizacja i rozbudowa Zespołu Szkół Gastronomicznych (6 mln zł - dotacja 85 proc.) i rewitalizacja Wyspy Spichrzów (37 mln zł - dotacja 85 proc.).
     Samorząd ubiegał się także o umieszczenie na liście RPO rozbudowy kompleksu basenów, która szacowana jest na 90 mln zł. Do konkursów w ramach Programu Operacyjnego zgłoszono też odwodnienie Zatorza, budowę Ratusza na Starym Mieście, dalsze modernizowanie transportu publicznego i Modrzewinę-Północ.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Prosze wybudowac lub wyremontowac nam STADION(!) a nie jakies rewitalizacje czy modrzewiny...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Chendryk(2007-01-23)
 • A co ze stadionem?!! Zapomniał Pan o objetnicy przedwyborczej?!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KibicElbląskiejOlimpii(2007-01-23)
 • Wystarczył by mi tylko 1 milion z tych waszych 77mln, które chcecie wrzucić w cos czego i ta nie będzie widac. Byłbym najszczesliwszy na ziemi a wam to i tak by róznicy nie zrobiło, bo sami zabieracie stokroć wiecej! Co za problem wyremontowac, odbudowac stadion. Hale potrafiliscie zbudowac cała a małego stadionu od lat nie umiecie naprawić. Ludzie sie domagaja. Byłby spokój, bylibysmy zadowoleni. Kto Cię wybrał Słoninko, kto Cię wybrał...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblazkowiec(2007-01-23)
 • budżet jest do bani, buduje się kolejne pomniki heńka, tym razem ratusz i park technologiczny, w którym będą kicały zające. Kto to póżniej utrzyma ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2007-01-24)
 • Ale jaja z tą główną księgową z Bema, która ukradła ponad 60.000złotych, teraz wiadomo czym zachęcono pana radnego T. do głosowania za Nowakiem - bo jego brat był tam dyrektorem i powinien za to odpowiadać. Pytanie - sprawa miała miejsce na jesieni ubiegłego roku, dlaczego dopiero teraz zamierza się powiadomić prokuraturę ? - bo Komisja Rewizyjna zaczęła się tym interesować ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2007-01-24)
 • Zatroskany wiesz dlaczego dopiero teraz - bo jesienią były wybory.
 • W Elblągu nie ma Zespołu Szkół Gastronomicznych o ile mi wiadomo, tylko Zespół Szkół GOSPODARCZYCH, który zresztą nie tak dawno obchodził swój 60-ty Jubileusz ;-)
 • Ble ble ble i dalej nic nie wiadomo!!!:) Konkretnie jakie inwestycje będa realizowane w tym roku?! Z tego artykułu wynika że tylko most i droga na Modzrewinę?! Droga redakcjo prosze o konkrety!:) Ja rozumien, ża z "naszym elokwentnym medialnym" prezydentem cięzko jest się dogadac i cos sensownego od niego wyciągnąć, to może pogadajcie z innymi urzednikami z Ratusza!?:) Przy okazji dowiedzcie się jakie nowe wspaniałe inwestycje przemysłowo-handlowo-usługowe szykują nam na ten rok prywatni inwestorzy?!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  malkontent(2007-01-24)
 • A co tutaj wyciągać od prezydenta? Skoro projekt budżetu jest gotowy już od połowy grudnia, to dawno powinien być na stronach Urzędu. Jednak ze świecą go szukać, widocznie nie ma się już czym chwalić. Powinien być tutaj: um-elblag.samorzady.pl Bo chyba nasze media potrafią czytać budżet, nieprawdaż? ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Francuz(2007-01-24)
 • Czy ktoś wie czy można indywidualnie kupić ziemię na Modrzewinie, czy raczej jest już ona zarezerwowana tylko i wyłącznie dla takich firm jak pana Mytycha pod budowę bloków? Czy będą budowane domy jednorodzinne czy tylko bloki mieszkalne, jeżeli tak to gdzie szukać informacji o możliwości ich zakupu?
 • Czy Ktoś wie czy można znaleźć w internecie plan zagospodarowania przestrzennego Modrzewiny i całego Elbląga?
 • Wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego Elbląga są dostępne na stronie internetowej urzędu - te obowiazujące i te w trakcie realizacji (projektowania)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-01-24)
Reklama