UWAGA!

Wodna wizyta wojewody

Jutro (16 lipca) do Elbląga przyjadą wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand i Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko. Ich wizyta związana jest z przygotowaniami do zmiany podporządkowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przeprowadzą przegląd placówek w Elblągu i we Fromborku, obejrzą również morskie przejścia graniczne.

Od 1 stycznia 2010 roku wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne wejdą w skład zespolonej administracji rządowej, za którą odpowiedzialny jest wojewoda.
       Wizyta rozpocznie się w czwartek 16 lipca o godz. 10 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.  Ok. godz. 14 wojewoda oraz inspektorzy sanitarni odwiedzą kolonię Caritas Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku ul. Krasickiego 2. Na kolonii przebywa 38 dzieci z naszego regionu.
       Przeprowadzony zostanie także przegląd morskich przejść granicznych województwa warmińsko-mazurskiego w Elblągu i Fromborku.
       We wtorek rosyjski premier Władimir Putin poparł pomysł otwarcia dla krajów sąsiednich żeglugi w Zalewie Kaliningradzkim, który stanowi część Zalewu Wiślanego.
       - Uważam za celowe otwarcie żeglugi w zalewie dla państw sąsiednich: Polski i Litwy - stwierdził szef rządu w Moskwie na spotkaniu z kierownictwem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.
       Pozytywna decyzja strony rosyjskiej umożliwi polskim i litewskim statkom możliwość wpływania na Zalew Wiślany z morza. Jedyna droga wiedzie bowiem przez znajdującą się w Rosji Cieśninę Pilawską. Podczas wizyty w Moskwie premiera Donalda Tuska, w lutym tego roku, premier Władimir Putin obiecał wznowienie żeglugi na Zalewie Wiślanym. Ponieważ wygasła polsko-rosyjska umowa o wykorzystaniu Zalewu, a nowej nie ma, statki nie mogą zawijać do portu w Elblągu.
       - Stąd też, aby w sposób właściwy i wyprzedzający przygotować się do prowadzenia odpraw granicznych należy dokonać oceny stopnia przygotowania obiektów i ich infrastruktury do realizowania funkcji, którym mają służyć - mówi wojewoda Marian Podziewski.
       Podczas poprzedniej kontroli terminalu pasażerskiego przy ul. Portowej w Elblągu, która odbyła się w kwietniu, stwierdzono, że infrastruktura obiektu odpowiada zaleceniom ustanowionym przez Radę Unii Europejskiej.
       Stwierdzono, że obiekt jest przygotowany w taki sposób, że nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na właściwe przystosowanie i możliwość dokonywania odpraw granicznych. Terminal odpraw pasażerskich przy ul. Portowej 7 w Elblągu jest jedynym miejscem odpowiadającym przepisom, potrzebom i wymogom stawianym dla przejść granicznych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej w granicach portu w Elblągu. Po podpisaniu przez stronę rosyjską przygotowanego dokumentu w sprawie ruchu dwustronnego, wznowienie żeglugi na Zalewie Wiślanym może nastąpić natychmiast po ratyfikowaniu umowy.
       Natomiast w porcie we Fromborku, którym zarządza Urząd Morski w Gdyni jest tymczasowy budynek, przeznaczony do odpraw pasażerów jednostek zawijających do tego portu w okresie przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
       Wznowienie ruchu na Zalewie Wiślanym spowoduje zainteresowanie armatorów utworzeniem połączeń linii pasażerskich przede wszystkim z portem we Fromborku, dlatego należy podjąć możliwie jak najszybciej kroki zmierzające do wybudowania infrastruktury portowej terminala pasażerskiego pozwalającej dokonywać odpraw granicznych zgodnie z wymogami UE - mówi wojewoda.
       Za szczególnym zainteresowaniem armatorów zawijaniem do portu we Fromborku przemawiać mogą przede wszystkim aspekty turystyczne jak i ekonomiczne. Frombork stanowi naturalną atrakcję turystyczną i cieszy się dużym zainteresowaniem obywateli państw Europy zachodniej, a przede wszystkim Niemiec, Austrii czy Szwajcarii.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jak to po raz 1031 można odkrywać Amerykę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2009-07-15)
 • Szanowni Państwo dzisiaj byłem świadkiem jak turyści kupowali ryby od rybaków. A jak wygląda sprawa rtęci w Zatoce Elbląskiej.Więcej na stronie kliknij tuwww.rafzen.pl Z powazaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-15)
 • ,, gospodarska wizyta, ,naczelników, ,warmińsko-murzyńskiego, ,czy jak??? forsa w Olsztynie, ochłapy w Elblagu, a mi nawet portret zięcia pana babalskiego wystarczy. .. .. wiec po co tracić drogocenną benzynę, bo i tak dla Elbląga nic lepiej nie zrobią. .. .. idziemy równomiernie w dół. .. .i nawet cyferki czy kit z Brukseli na papierz firmowym mnie nie wzruszy!
 • Szanowni Państwo w polskich przepisach portowych nie ma pojęcia port we Fromborku. A do portu w Elblągu nie można wpływać w okresie od 1 marca do 31 sierpnia. Kliknij tu www.rafzen.pl i kliknij tu www.youtube.com Z poważaniem mgr inż.Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-16)
 • "Wznowienie ruchu na Zalewie Wiślanym spowoduje zainteresowanie armatorów utworzeniem połączeń linii pasażerskich przede wszystkim z portem we Fromborku, dlatego należy podjąć możliwie jak najszybciej kroki zmierzające do wybudowania infrastruktury portowej terminala pasażerskiego pozwalającej dokonywać odpraw granicznych zgodnie z wymogami UE " Oczywistym jest zatem, że terminal wybudowany został w Elblągu a nie we Fromborku. Podobnie jak port morski, w którym nie można przeładowywać węgla, i bez dostępu do bocznicy kolejowej. xxxxx Każdy idiota wie, że atrakcją tych rejsów nie jest Katedra we Fromborku, ani zamek w Malborku, ani Truso czy Dróżno, tylko prawie darmowa wóóda. A ściślej mówiąc, napić się jej można i kupić z obniżonym haraczem dla mafii którą zwie się państwem. Dotyczy to 99% "turystów". Tylko kretyn, albo urzędnik moga tego nie widzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sceptyk(2009-07-29)
Reklama