UWAGA!

Współpraca z obopólną korzyścią

 
Elbląg, Współpraca z obopólną korzyścią
fot. nadesłana

Prezydent Jerzy Wilk powołał Elbląską Radę Klastrów. Skupia ona około 150 lokalnych przedsiębiorców zatrudniających w sumie 2,5 tys. osób. Roczne obroty tych firm znacznie przekraczają 600 mln zł. Współpraca samorządu z biznesem ma przynieść obu stronom wymierne korzyści.

Elbląska Rada Klastrów (ERK) to pierwsze tego typu zrzeszenie przedsiębiorców w kraju. W jej skład wchodzi osiem branżowych klastrów, działających na zasadzie stowarzyszeń. Decyzja o powołaniu Rady zapadła pod koniec kwietnia 2014 roku, na początku maja weszła w życie.
       - To niewątpliwie nasz sukces, prezydenta, miasta i przedsiębiorców - ocenia Tadeusz Sznaza, przewodniczący ERK. – Dzisiaj ciężko działać w pojedynkę, przedsiębiorstwa powinny się konsolidować. Będziemy teraz nakłaniali inne firmy z poszczególnych branż, aby łączyły się w klastry.
       Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną, np. poprzez wspólne zakupy energii, czy wspólny zakup określonych usług. Dzięki zrzeszaniu się, przedsiębiorcom będzie łatwiej pozyskać dotacje z nowej perspektywy unijnej – np. na szkolenia dla pracowników.
       - Jestem bardzo zadowolony, że udało się powołać Radę Klastrów i mam nadzieję, że to ułatwi rozwój Państwa firmom, czego efektem będą nowe miejsca pracy – mówi Jerzy Wilk.
       Rada klastrów będzie stanowiła „ciało doradcze” dla prezydenta. Przedsiębiorcy działający na lokalnym rynku najlepiej znają bariery i ograniczenia, które utrudniają im rozwój, a na które wpływ ma samorząd.
       - Ma Pan szeroką reprezentację różnych branż, gotową konsultować szereg spraw i wspierać działania samorządu – zapewnił Tadeusz Sznaza.
       Zgodnie z podpisanym przez prezydenta Elbląga zarządzeniem, władze miasta będą współpracowały z ERK m.in. poprzez: zaciąganie opinii na temat projektów uchwał i decyzji dotyczących szeroko pojętej przedsiębiorczości, konsultowanie działań w zakresie promocji gospodarczej, w tym promocji na terenie obwodu kaliningradzkiego - a także planów rozwoju szkolnictwa w mieście, w szczególności w zakresie szkolnictwa zawodowego.
       Rada z kolei ma wspierać działania samorządu zmierzające do poprawy lokalnych uwarunkowań gospodarczych, tworzyć koncepcje programów rozwoju przedsiębiorczości, wspierać firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
       W skład ERK wchodzą przedstawiciele ośmiu klastrów branżowych działających w naszym mieście: informatyczny, turystyczny, spożywczy, medyczny, kultury, meblowy, metalowo-maszynowy oraz medialny.
      
Rafał Maliszewski, Biuro Prezydenta Miasta
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama