UWAGA!

ZA MIEDZĄ: SAS wstrzymuje loty

Prawdopodobnie już wkrótce zostaną wycofane samoloty SAS, obsługujące stałe połączenia lotnicze z Kaliningradu do Kopenhagi.

Kryzys w lotnictwie cywilnym, który nastąpił po ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone, dotknął także Kaliningradu. Lokalna linia lotnicza, której samoloty latają przede wszystkim do Moskwy, Petersburga i do kilku innych miast Rosji, od kilku miesięcy ma poważne kłopoty finansowe.
     Po interwencji ministerstwa transportu, istnieje szansa na jej restrukturyzację i wydzielenie z niej kilku osobnych firm. Rosyjskiemu ministerstwu zależy na jej utrzymaniu, ponieważ zgodnie z założeniami za kilka lat Kaliningrad powinien stać się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Rosji.
     Jednym z pierwszych obcych przewoźników, którzy zdecydowali ulokować nad Pregołą swoje przedstawicielstwo, a następnie uruchomić regularne połączenie lotnicze jest SAS (Scandinavian Airlines System). Samoloty latające na trasie Kaliningrad - Kopenhaga-Kaliningrad prawie zawsze wypełnione są pasażerami. Obecnie jest to jedyna zagraniczna kompania lotnicza, utrzymująca stałe loty pomiędzy stolicą obwodu a innym europejskim miastem.
     Kilka dni temu SAS poinformował o zamiarze likwidacji tego połączenia. Samoloty tej kompanii mogą przestać lądować na lotnisku Hrabrowo pod Kaliningradem już od 25 października. Dyrekcja SAS szuka oszczędności. W pierwszej kolejności zamierza zlikwidować, bądź zawiesić czasowo połączenia nierentowne np. do Barcelony, Tel-Awiwu czy Delhi.
     Administracja obwodu kaliningradzkiego zwróciła się do kierownictwa linii SAS z prośbą dokonania ponownej analizy opłacalności, sugerując zmniejszenie liczby lotów i wprowadzenie mniejszych, bardziej ekonomicznych samolotów. Zdaniem wicegubernatora Władimira Pirogowa likwidacja tej linii SAS byłaby ogromną stratą dla obwodu.
     Obecnie ani kaliningradzka kompania lotnicza, ani też żaden inny rosyjski przewoźnik nie są w stanie wprowadzić regularnych lotów na rej trasie . Do akcji przekonywania kierownictwa Skandynawskich Linii Lotniczych dołączył także rosyjski MSZ.
     Agencja Rosbałt poinformowała, iż ostateczna decyzja nt. utrzymania bądź likwidacji połączenia Kaliningradu z Kopenhagą powinna zapaść podczas piątkowo-sobotniego posiedzenia rady dyrektorów SAS.
     Władze obwodu szukają też innego rozwiązania. Być może zaistniałą sytuację wykorzystają niemieccy przewoźnicy, którzy już od jakiegoś czasu zainteresowani są uruchomieniem lotniczego połączenie z Kaliningradu do jednego miast w północnych Niemczech. Bezpośrednim zaś sygnałem do przeprowadzenia wstępnych rozmów na ten temat była własne informacja o wycofaniu się Skandynawów.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama