UWAGA!

Zabytek przy Żeromskiego będzie jak nowy

 
Elbląg, Dawny Hotel "Stadt Elbing" z 1900 r. właśnie przechodzi remont
Dawny Hotel "Stadt Elbing" z 1900 r. właśnie przechodzi remont (fot. Michał Skroboszewski)

Do końca czerwca mają potrwać prace remontowe w zabytkowym budynku przy ul. Żeromskiego, w którym mieści się przychodnia zdrowia oraz gabinety lekarskie. Drzwi i okna zostaną wymienione, ściany ocieplone, obiekt zyska nowy dach, naprawiane i odtwarzane są detale architektoniczne. Nad całością prac czuwa konserwator zabytków. Zobacz zdjęcia.

Ponad stuletni budynek dawnego hotelu "Stadt Elbing"* wymagał remontu. Jego właściciel, czyli Gmina Elbląg, już w 2015 roku przygotowała dokumentację techniczną i uzyskała pozwolenie na budowę konieczne, by przeprowadzić prace. Nie było jednak wystarczającej kwoty pieniędzy na taką inwestycję. Urzędnicy rozpoczęli starania o pozyskanie środków unijnych. Pierwszy przetarg (2015 r.) nie przyniósł rozstrzygnięcia, do tematu wrócono w 2018 r. Ogłoszono przetarg, wyłoniono wykonawcę i można było ruszyć z remontem. Dofinansowanie do modernizacji pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
       Co obejmują prace? Jak informuje wójt gminy Elbląg Zygmunt Tucholski m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (zewnętrznej), wymianę instalacji elektrycznej, modernizację instalacji c.o., wymianę pokrycia dachowego i ocieplenie dachu, ocieplenie ścian zewnętrznych przy gruncie budynku, ocieplenie całego budynku. Ponadto prowadzona jest  konserwacja, naprawa i odtworzenie detali architektonicznych oraz wzmocnienie konstrukcji budynku.
       Nad pracami nadzór sprawuje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Mają się one zakończyć do 30 czerwca. Termin może jednak ulec przesunięciu ze względu na skomplikowany zakres prac i nowe potrzeby, które mogą pojawić się w czasie wykonywania robót.
      
       * Hotel "Stadt Elbing" wybudowano w 1900 r. ze względu na pobliską rzeźnię i targ. Podczas pierwszej wojny światowej pełnił funkcję lazaretu, a w latach międzywojennych odbyło się tu wiele znaczących imprez miejskich. Kolejna wojna oszczędziła budynek, a podczas pobytu Rosjan stał się on siedzibą dowództwa. Następnie dawny hotel został przekazany władzom polskim, a obecnie jest własnością gminy Elbląg. W 1992 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama