UWAGA!

Zaprojektują nowe drogi

 Elbląg, Zaprojektują nowe drogi
(fot. Michał Skroboszewski, Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Firma Neox z Gdańska zaprojektuje nową drogę, która ma połączyć ulicę Częstochowską z Legionów. Wcześniej ta sama spółka wygrała przetarg na projekt przedłużenia ulicy Sybiraków do nowo powstającej ul. Wschodniej i połączenie ul. Związku Jaszczurczego z al. Grunwaldzką.

We wszystkich ostatnich przetargach, zarówno na projekt rozbudowy ul. Sybiraków jak i budowy łącznika między Częstochowską i Legionów oraz połączenie ul. Związku Jaszczurczego z al. Grunwaldzką, Neox była jedynym oferentem. Dokumentacja na pierwszą z inwestycji będzie kosztowała 414 tys. zł, na drugą – 101,5 tys. zł, na trzecią – 160,5 tys. zł. Ma być gotowa w pierwszym przypadku w ciągu 6 miesięcy, w drugim w ciągu 7 miesięcy, a w trzecim – w 5 miesięcy.

 

Częstochowska połączy się z Legionów

Oprócz sporządzenia kompletnej dokumentacji projektowej, firma Neox będzie musiała "przygotować i złożyć do właściwego organu kompletny wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji oraz pełnić nadzór autorski w trakcie robót". Nowa droga ma połączyć ul. Częstochowską z Legionów i przebiegać w pobliżu nowego osiedla zbudowanego przez Przemysłówkę 03 oraz budowanego właśnie kolejnego budynku Korona Elbląga.

 

Przedłużona Sybiraków

Zwycięzca przetargu m.in. opracuje dwie koncepcje rozwiązań projektowych rozbudowy ul. Sybiraków w Elblągu w zakresie połączenia z powiatową drogą ul. Wschodnią (właśnie powstaje jej pierwszy etap od strony ul. Łęczyckiej). I mają być one gotowe do końca grudnia.

- Po uzyskaniu akceptacji dla jednej z koncepcji, która uwzględniać ma między innymi funkcjonalności rozwiązań, koszty budowy połączenia drogowego oraz wpływ na środowisko, wykonawca opracuje dokumentację techniczną (w ciągu 4 miesięcy - red.) oraz uzyska wszelkie niezbędne pozwolenia do realizacji inwestycji – informowała kilka miesięcy temu Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga w komunikacie rozesłanym do mediów.

Firma wyceniła, że samo wykonanie dokumentacji projektowej będzie kosztować 270 tys. zł netto, przygotowanie alternatywnych rozwiązań -33,7 tys. zł netto, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko – 16 tys. zł netto i pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji robót budowlanych – 17 tys. zł netto.

Władze miasta zapewniają, że po przedstawieniu przez zwycięzcę przetargu koncepcji przebiegu drogi łączącej się z I etapem ul. Wschodniej odbędą się konsultacje z mieszkańcami.

 

Ze Związku Jaszczurczego wjedziesz w Grunwaldzką

Dokumentacja projektowa ma zakładać m.in. przebudowę obecnego układu komunikacyjnego w tym miejscu (z prawoskrętem z ul. Związku Jaszczurczego w al. Grunwaldzką), rozbudowę istniejącej na skrzyżowaniu ul. 3 Maja – Fabryczna – pl. Grunwaldzki sygnalizacji świetlnej, przebudowę trakcji tramwajowej, oświetlenia ulicznego, chodników, miejsc postojowych, ścieżek rowerowych, kanalizacji deszczowej oraz innej niezbędnej infrastruktury, a także zmianę organizacji ruchu.

Władze miasta rozważają m.in. przy okazji likwidację przejścia dla pieszych na wysokości ul. Fabrycznej oraz przy wjeździe na teren Giełdy Elbląskiej, wykonanie przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną przez pl. Grunwaldzki oraz likwidację lewoskrętów między ul. Fabryczną a al. Grunwaldzką. Zwycięzca przetargu ma dokonać analizy tych rozwiązań oraz skutki, jakie mogą spowodować. Będzie również pełnił nadzór autorski nad przebiegiem całej inwestycji, przygotuje niezbędną dokumentację i jej kosztorys.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A lewak Robert K wydał już pozytywną opinię?
 • Te pomysły dotyczące Grunwaldzkiej to majstersztyk obecnej władzuchny. .. może da się przy okazji wyciąć jakieś drzewa zagrażające życiu i zdrowiu. .. ? ! Zaś nową sygnalizację świetlną KONIECZNIE trzeba będzie wyposażyć w przyciski dla pieszych, bo w świetle obecnie obowiązujących przepisów o ruch u drogowym to infrastruktura absolutnie niezbędna dla prawidłowego ułożenia stosunków społecznych na skrzyżowaniach w naszym mieście rządzonym przez tak wspaniałe i światłe władze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  15
  GłębokaMyśl(2021-12-14)
 • A nowy dyrektor EPT to się chyba zakopał, bo oni widu, ani słuchu o nim.
 • Montuje właśnie wielki bełkotopost. W których muszą być duże litery P O, słowa takie jak neoliberlny, pato itp. Daj mu czasu, to go dużo kosztuje :)
 • wszystko super, tylko jeśli zlikwidują przejście dla pieszych na giełdę [na wysokości wjazdu do byłego NOMI/Rossmanna] i przy fabrycznej [na przeciw Duchówki/stacji paliw[ to. .. .jak oni to sobie wyobrażają ? Kładka ?
 • @Tralala - hahaha dobre! ps. weźcie go nie przywołujcie bo on serio mysli ze ktos chce jego opinii; )no chyba że sam sobie napisał "gdzie jestes wybawicielu?!", potem przykleja wąsy i z innego konta sobie odpowiada
 • On wszędzie musi wetknąć swoje trzy grosze.
 • @TeofilSkorupa - Teofil Gumofil chyba przelew z partii przyszedł i nadajesz.
 • RobertKoliński "Firma Neox z Gdańska zaprojektuje nową drogę, która ma połączyć ulicę Częstochowską z Legionów. Wcześniej ta sama spółka wygrała przetarg na projekt przedłużenia ulicy Sybiraków do nowo powstającej ul. Wschodniej i połączenie ul. Związku Jaszczurczego z al. Grunwaldzką. "- nieee. .. wcale nie jest to POdejrzane, wcale a wcale, nie i nie! xD [Czy som jeszcze w post-styropianowej Polszcze jakieś prokuratory, zapytuję? Czy wszystkie już w politykie POszli?:)] #GdzieMyŻyjemy? 🚩 #państwoUpadłe Hashtagi: #CoscieSsynyUczyniliZtaKraina?
 • Hahaha projekty, projekty, ekspertyzy. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Życie jest piękne(2021-12-14)
 • Inwestycje pod deweloperów, a nie pod inwestorów (potencjalnych pracodawców)- ręce opadają. ..
 • No nie wierzę, nie ma nic z przedrostkiem PATO i nic o brunatnych? Wstał dziś prawą nogą? Doktory muszą to wpisać jako NOP.
Reklama