UWAGA!

Zawrzało

Załoga Elektrociepłowni protestuje przeciwko planom budowy w Elblągu nowej ciepłowni na biopaliwo.

Czterystu ciepłowników zaskoczyła informacja, jaka ukazała się w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej elbląskiego Urzędu Miejskiego. Miasto w pobliżu Elektrociepłowni chce postawić nową, komercyjną ciepłownię opalaną malwą pensylwańską. Z informacji, jakie udało się uzyskać ciepłownikom, wynika, że już w maju prezydent podpisał z warszawską firmą Agro - Eko - Energia list intencyjny w sprawie budowy i odbioru ciepła z nowego zakładu.
     Zadaniem działających w Elektrociepłowni związkowców i zarządu firmy, w dokumentach, jakie przedstawiła Agro - Eko - Energia, brakuje kosztów budowy nowego zakładu i ceny energii, brak też informacji o źródłach pozyskiwania biopaliwa.
     - Żadne polskie miasto, z powodu wysokich kosztów, nie zdecydowało się dotąd na korzystanie wyłącznie z ciepła z biopaliw - mówi prezes Elektrociepłowni Wiesław Sawicki. - Uważamy również, że sam inwestor jest niewiarygodny - Agro - Eko - Energia powstała w lutym i ma tylko 200 tysięcy złotych kapitału założycielskiego.
     Ciepłownicy z działającego w Elblągu od 80 lat i wciąż modernizowanego zakładu uważają, że władze miasta powinny rozmawiać z nimi - i z radnymi - o swoich planach.
     - Jesteśmy jednym z największych zakładów, gdzie pracuje kilkaset osób i władze miasta powinny z nami rozmawiać – mówią związkowcy.
     Rzecznik Urzędu Miejskiego Agnieszka Staszewska powiedziała nam, że na temat budowy nowej ciepłowni prezydent Henryk Słonina wypowie się dopiero w czasie konferencji prasowej.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Boją sie konkurencji. Niech jeszcse bardziej podnoszą opłaty. A moim zdaniem powinna byc konkurencja. Ale przecież oni by bardzo ucierpieli dlatego tak sie boją. Tylko powinna to budować rzeczywiście solidna firma a nie takla co by tylko chciała nabic sobie kieszenie.
 • Dlaczego władze miasta szkodzą mieszkańcom ???, ciekowe kto dzięki takiej decyzji się wzbogaci ?
 • Elektrocieplownia w tym roku nie podniosla cen ciepla. Mieszkancy Elblaga otrzymuja podwyzki za cieplo od Epec, ktorego wlascicielem jest miasto. Kto tu podnosi ceny i dlaczego odpowiedzcie sobie sami. Produkcja ciepla w elblagu zajmuja sie dwie firmy, EC Elblag i cieplownia na Dojazdowej ( wlasnosc EPEC)- konkurencja wiec jest, natomiast Epec jest monopolista w przesyle i dystrybucji ciepla. O co tu chodzi?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Barometr(2003-10-23)
 • JB - a w jaki sposób szkodzą ?W Elblągu powinno być 10 ciepłowni a miasto powinno brać ciepło od najtańszej.EC w Elblągu ma niestety monopol i to jest chore.Zgodzę się jednak że taką budowę powinny wykonywać firmy wiarygodne.Oczywiście z 10 -cioma ciepłowniami przesadziłem, chciałem tylko wskazać uwagę na to że konkurencja musi być.Pozdrowienia dla wszystkich zainteresowanych problemem
 • Barometr nie wiem czy wiesz ale nowe prawo energetyczne zezwala na bezpośredni zakup energii cieplnej np. spółdzielni mieszkaniowej bezpośrednio od wytwórcy a w tym przypadku EPEC musi udostępnić swoją sieć pobierając opłatę przesyłową (taką jak płacisz za prąd).Czemu tego nie robią - nie wiem ?Widać się to im nie kalkuluje.Zaznaczam że nie chcę tu bronić EPEC-u
 • ... a ja bym chciał wshystkim oszołomom wyjaśnić, że EC Elbląg produkuje energię bardzo tanio i ekologicznie, i jak peeter loob int. chcecie sie wypowiadać to najpierw troche poczytajcie na ten temat, EC Elbląg produkuje energie najtaniej w województwie i jest jednym z najtańszych producentów w kraju. Jeśli chodzi o nową elektrociepłownie to terz przybliże kilka kwestji o których nikt nie wspomniał, po pierwsze tej cholernej malwy pali się tylko kożeń a reszte krzaka trzeba będzie gdzieś utylizować, po drógie jeśli ta elektro ciepłownia ma produkować 100 megawatów energii tak jak to zakładają to moosiał by tam wjeżdzać jeden 20 tonowy tir kożeni malwy na 10minut, nie wiem jak to wytrzymają nasze drogi, nikt nie wspomniał roownierz o obroobce tego cholerstwa, suszeniu, składowaniu,(to będzie cholernie kosztowało) oraz o fakcie że malwa sprzyja rozwijaniu salmonelli, tak jak kurze fermy, (całe plantacje wylęganią tej bakterii), i najczarniejsza wizja: pewnego razu jakiś robal atakuje tą malwe i 80% zbiorów nie nadaje się do niczego bo zostało zerzarte przez tego robala, i z kąd wtedy weźmiemy ciepło w naszych domkach ?? chyba pan Słonina przyniesie je nam w wiaderkach. Reasumując: dostaniemy droższą energię za którą zapłacimy z własnych kieszeni, brak zabezpieczenia w ciepło, w EC Elbląg straci prace blisko 360 osób a w nowej elektro ciepłowni zatrudnienie znajdzie max 80 osób, i jaki w tym sens ???? chyba tylko taki że ktoś weźmie niezłą kase do kieszeni za tą PSEUDOINWESTYCJE ... czy w tym mieście jest aż tyle pieniędzy żeby wywalać je w błoto panie Słonina ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gercio the mad EZE worker(2003-10-23)
 • PS: a ta konferencja odbędzie się pewnie po zakończeniu budowy gdy joosh bedzie na wshystko za poozno i kasa zostanie podziałkowana ... brawo brawo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gercio the mad man(2003-10-23)
 • Peter ile masz lat, jak będzie 10 ciepłowni i miasto będzie kupywać ciepło od jednej najtańszej to 9 co będzie produkować i z czego płacić pracownikom, chyba przysnąłeś na lekcjach. A tak poza tym kiedyś napisałem dlaczego Słonina chce wyb. elektrocirpłownię, ale niezależny portel ocenzurował wypowiedż, brawo praworządność górą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec(2003-10-23)
 • mieszkaniec - ja także zetknąłęm się z cenzurą stosowaną w przypadku próby zamieszczenia krytycznych uwag w stosunku do Wielce Szanownego Pierwszego Decydenta. No cóż, w sondażach cienko to i zwieracze popuszczają....
 • mieszkaniec - czy to Ty już tam pyszczyłeś = portel.pl
 • w rachunkach za ciepło płacimy za prezydencki pomysł czyli za ciepłownię na Dojazdowej- kredyty trzeba spłacić
 • Wszyscy w E.C. nagle dostali sraczki bo im się pali koło dupy. Jak trzeba było zmodernizować E.C. i zreorganizować zatrudnienie jak w innych firmach to oni się śmiali ,że mają monopol to teraz niech sią śmieją baranim płaczem. Ta inwestycja i nak raczej niedojdzie do skutku bo głos ludu roboczego na to niepozwoli. Ciepłownicy łączcie się w jedność EPEC Z EC bo w waszym mieście zaczyna robić się źle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wizard(2003-10-23)
Reklama