UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zgłoszenie do Małego ZUS-u tylko do jutra

Elbląg, Zgłoszenie do Małego ZUS-u tylko do jutra
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki, mają czas tylko do 8 stycznia na zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z odpowiednim kodem.

8 stycznia ważny termin dla przedsiębiorców na zgłoszenia do „małego ZUS”

Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają kryteria, nie muszą składać nowego zgłoszenia do ubezpieczeń. Wystarczy jedynie, że złożą formularz ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. (odpowiednio w terminie do 10.02 lub 17.02).

Natomiast osoby, które nie korzystały z tej ulgi w 2019 r., a spełniają obecnie wymogi ustawowe, powinni zgłosić się do „małego ZUS” do 8 stycznia 2020 r. wskazując kod tytułu ubezpieczeń: 05 90 albo dla osób z rentą z tytułu niezdolności do pracy - 05 92.

 

Jakie warunki należy spełnić?

Z "małego ZUS" może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody z poprzedniego roku nie przekraczały 67 500 zł. Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Ważne jest jednak, żeby okres prowadzenia firmy w poprzednim roku wynosił co najmniej 60 dni.

Warunkiem do skorzystania z ulgi jest także prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych.

 

ZUS udostępnia specjalny kalkulator

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na stronie internetowej eSkladka.pl oraz zus.pl specjalny kalkulator, który pomoże przedsiębiorcom obliczyć podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku. Dzięki temu prowadzący firmę sprawdzą, czy mogą skorzystać z „małego ZUSu” - mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

W udostępnionym kalkulatorze wprowadzone są parametry niezbędne do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która będzie obowiązywała w styczniu 2020 r., w tym między innymi obowiązujący roczny limit przychodu (67 500 zł, czyli 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w 2019 r.).

 

Okres korzystania z ulgi

Z „małego ZUS” można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Kto nie skorzysta?

Z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą krócej niż 60 dni lub rozliczali się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT. "Mały ZUS” nie jest przeznaczony dla osób spełniających warunki do opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, tj. od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z programu nie skorzystają również osoby, które wykonują działalność na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy (taką samą jaką wykonywali jako pracownicy) w bieżącym lub poprzednim roku.

 

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama