UWAGA!

Zły pracodawca

Rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywna - sąd w Elblągu wymierzył kary w kolejnej sprawie o łamanie praw pracowniczych.

Małgorzata i Waldemar O. z Lichtajn koło Ostródy odpowiadali za uporczywe łamanie praw swoich pracowników, którzy w Elblągu produkowali elementy do elektrowni wiatrowych.
     Po śledztwie wszczętym na wniosek Inspekcji Pracy prokuratura zarzuciła im m.in. to, że w czerwcu i lipcu 2004 r. nie wydali umów o pracę około 30 osobom i z naruszeniem przepisów bhp zmuszali ich do pracy przez sześć, siedem dni w tygodniu, nawet po dwadzieścia godzin na dobę. Pracownicy mieli kontakt z chemikaliami, ale nie otrzymali niezbędnych środków ochronnych.
     Zdaniem sądu, główna odpowiedzialność za to, co działo się w zakładzie, spoczywa na Waldemarze O. Mężczyzna został za to skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 5 tysięcy złotych grzywny.
     Winę Małgorzaty O. sąd uznał jedynie w zakresie zarzutu utrudniania kontroli inspekcji pracy. Kobieta ma za to zapłacić grzywnę w wysokości 2 tysięcy złotych.
     - Łamanie przepisów dotyczących zatrudnienia w pierwszym okresie istnienia firmy prokuratura przypisała Małgorzacie O., ale zebrany w czasie procesu materiał dowodowy wskazuje, że faktycznym pracodawcą przez cały czas był Waldemar O. - uzasadniała wyrok sędzia Sylwia Kamola. - Ponieważ sąd był związany zarzutami postawionymi w akcie oskarżenia, nie mógł samodzielnie, w toku tego postępowania rozszerzyć zarzutów wobec Waldemara O. To zadanie dla prokuratury i kwestia ewentualnego osobnego postępowania.
     Wyrok nie jest prawomocny.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Takie wyroki naprawdę sa nauczką dla nieucziwych pracodawców. Taki wyrok będą wspominać całe życie:"Gosia wyjmij drobne z kieszeni, zapłać od ręki i idziemy świętowć wygraną.Waldek...a ile my "oszczędzili" na ludziach do tej pory? Gosiu po pierwszym milionie przestałem liczyć hahahah.". Żeby sędzia dostawał po 1000pln miesięcznie za całe dni pracy, wtedy wiedziałby co to jest wyzysk i jaka kara się za to należy. Ale to tylko polska i jak z tąd nie wyjeżdzać. Jaro
 • NO BRAWO PORTEL. Słyszałem o tym wczoraj w rmf-ce a 24 godzinach moge przeczytac w lokalnym portalu. Ale tempo.
 • Jaro tró tró, święta prawda
 • Oburzajacy wyrok!!!!! Brak słów!!!!!gzie jest sprawiedliwość, a może sędzia skorumpowany
 • Takie sytuacje to już PRZESZŁOŚĆ ! W 2007 r. znowu WIELKA EMIGRACJA - tym razem do USA (bez wiz !). A ci nędzni "kapitaliści" rodem z Ameryki - tyle że Łacińskiej, znajdą się albo w anclu, albo z ręką w nocniku ! Nawet kloszardów ulicznych i zbieraczy złomu nie znajdą do swojej "pracy" - pożal się Boże !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Radosny-(bezrobotny)-Waldek(2006-12-07)
 • Waldek kloszradów w USA jest dość , chłopie zostań lepiej w kraju tam jest kapitalistyczna konkurencja ,ty obuleworęczny potomet socjalizmu się tam nie odnajdziesz , bo pracę to ty znasz tylko z opowieści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  07.12.2006(2006-12-07)
 • taka prawda... czytajac taie cos to strach isc podanie o prace zlozyć a zwykly handlowiec za jakas drobna pomylke w dokumentach placi kare okolo 2000-10000zl to gdzie tu sprawidliwosc gdzie wyplaty za tak cierzka prace dla tych ludzi... do.... im po 100000zl kary i zadnych zawiasow tylko wyroki do odsiadki i praca w czynie spolecznym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DaReCzEk(2006-12-07)
 • Ogłoszony wyrok ma wymiar jedynie medialny - nie zwraca pracownikom poniesionych szkód. Pracowali bez zabezpieczeń przy chemikaliach itd. .... Odszkodowanie (konkretna kwota np. 10 tyś. PLN ) dla poszczególnych pokrzywdzonych można uznać za satysfakcjonujące. Niestety o tym sądy przy rozpatrywaniu spraw już nie myślą. A założenie sprawy z powództwa cywilnego to już inny temat - zbyt wysokie koszty sądowe dla pokrzywdzonych, często przewlekłe postępowanie itd...
 • kiedy sie wezmą za tą łajze nowaka? wlasciciela mcdonalda , tam wszyscy robią na 1/8 etata i nie nie mozesz byc chory bo automatycznie wylatujesz , istny oboz pracy
Reklama