UWAGA!

Zmiany w formularzach ubezpieczeniowych

Elbląg, ZUS informuje o zmianach w formularzach ubezpieczeniowych i o nowej wersji programu Płatnik
ZUS informuje o zmianach w formularzach ubezpieczeniowych i o nowej wersji programu Płatnik (fot. arch. PS)

Ważna wiadomość dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia obowiązują nowe wzory formularzy ubezpieczeniowych i nowa wersja programu PŁATNIK.

Nowe wzory zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. Rozporządzenie zaktualizowało formularze ZUS DRA i ZUS RSA, a także wprowadziło całkowicie znowelizowany formularz ZUS ZSWA, czyli Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wszystkie trzy dokumenty w wersji do wypełnienia i wydruku można znaleźć na internetowej stronie ZUS pod adresem www.zus.pl. Aktualne wersje formularzy ubezpieczeniowych są również dostępne w placówkach ZUS w całym kraju.
       Nowe wzory formularzy dostępne są również w programie PŁATNIK. Nowa wersja programu, oznaczona symbolem 8.01.001 dostosowana jest do wypełniania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. Płyty instalacyjne z nowym PŁATNIKIEM można bezpłatnie odebrać we wszystkich jednostkach Zakładu, program dostępny jest również w Internecie.
       I jeszcze jedna ważna zmiana, o której powinni pamiętać wszyscy płatnicy: od nowego roku wszystkie dokumenty przekazywane do ZUS za każdego ubezpieczonego będącego obywatelem Polski muszą zawierać poprawny numer PESEL (dotychczas w przypadku jego braku można było wpisywać NIP lub numer dowodu osobistego). Brak PESEL-u lub jego niepoprawność spowoduje odrzucenie przez ZUS takiego dokumentu.
      
Karina Podlaszewska, ZUS Oddział w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jeszcze nigdy nie przyjęto mi DRA, SRA i inne bez peselu. Po wielu latach ZUS zrezygnował z nr dowodu osobistego, co odchorowało wiele urzędnczek. .Był adres, NIP, pesel, nr dowodu, data urodzenia, bo przecież na peselu nie ma, imię i nazwisko, imię ojca i matki i płacimy za to, jak durnie tyle lat. Połowa z nas wie jak to się odbywa za granicą. Niech żyje nierefolmowalny ZUS w swych kamiennych pałacach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agenciura(2010-01-18)
 • a czy będą nowe druki SRU, SRUA, BZDURA, BZIUTA, BETKA - bo mi sie skonczyły w garażu i nie wiem skad mam pobrać. Acha i jeszcze DUP_A 1 i 2.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  płatnik wkur...y(2010-01-18)
 • Zakład utylizacji Społeczeństwa, Zakład Uśmiercania Społeczeństwa!!!!!CZAS z tymi darmozjadami skończyć. Legalne złodzieje!!
 • Czy ktoś nie lubi ZUSa - dobroczyńcy społeczeństwa. ?? Jak przytulnie jest w palacach! Jakie przyjemne i ludzkie urzędasy. !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agenciura(2010-01-19)
Reklama