UWAGA!

Czy jestem w ciąży?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia, w ciele kobieta zachodzą olbrzymie zmiany. Hormony szaleją przygotowując ciało do 9 miesięcy ciąży i do porodu. Dlatego też wachlarz objawów ciąży jest tak różnorodny i niejednolity. Co kobieta, to inne objawy ciąży. Większość sygnałów potwierdzających ciążę występuje dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia.

Najczęstszym znakiem, który sygnalizuje, że mogło dojść do zapłodnienia komórki jajowej, jest brak miesiączki. Mimo to warto pamiętać, że nie jest to sygnał jednoznaczny, a miesiączkę może zahamować wiele czynników: stres, uboga i restrykcyjna dieta, zmiana klimatu czy daleka podróż, a także choroba i przyjmowane leki. Taki problem może wystąpić także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych czy wyjęciu spirali. Z drugiej strony, nawet u kobiety ciężarnej może występować krwawienie sugerujące miesiączkę, choć z reguły jest ono mniej obfite.
     Innymi częstymi objawami, jakie może, choć nie musi, odczuwać ciężarna, są nudności, wymioty, zgaga czy ślinotok. Występują one dopiero po 6 tygodniu. Także do tego czasu może pojawić się zmęczenie i senność, zmiana nastrojów oraz obrzmienie i bolesność piersi.
     Oczywiście, samo wystąpienie objawów, szczególnie w pierwszych dniach ciąży, nie musi sugerować, że kobieta za kilka miesięcy zostanie mamusią. Aby upewnić się warto wykonać test ciążowy i pójść do lekarza.
     Test ciążowy, który można nabyć w aptece, kosztuje od 10 do 50 zł. Wykrywa w moczu hormon HCG - gonadotropinę kosmówkową. Kobiecy organizm zaczyna produkować hormon HCG od pierwszych dni zapłodnienia, ale dopiero po około dwóch tygodniach jego stężenie w moczu jest na tyle duże, że test może stwierdzić ciążę. Dlatego test powinno wykonywać się wtedy, gdy nie pojawi się miesiączka. Oczywiście testy nie zawsze podają prawdziwą odpowiedź - może pokazać, że nie jest się w ciąży i skłamać. Mogą być tego różne powody - test jest za mało czuły, stężenie hormonu jest za niskie lub test został wykonany niezgodnie z instrukcją. Wtedy można powtórzyć test za dwa tygodnie albo pójść do lekarza, który na pewno potwierdzi ciążę lub jej brak.
     Zamiast testu można wykonać laboratoryjne badanie krwi lub moczu. Wynik będzie pewniejszy i można wykonać badanie już po siedmiu dniach od domniemanego zapłodnienia. Mimo wszystko najpewniej upewnić się u lekarza ginekologa. Lekarz może wykonać badanie ginekologiczne i ocenić, czy są zmiany w narządach płciowych, takie jak zmiana śluzu czy przekrwienie szyjki macicy, lub wykonać USG, które pokazuje pęcherzyk ciążowy już po trzech tygodniach od zapłodnienia.
ED
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama